Մետայի CEO Մարկ Զուկերբերգը հայտնել է, որ ընկերությունը պետք է որոշի, թե ինչ պետք է վաճառել ավելորդ կարողություններից, իսկ ինչ պետք է պահել իր մոդելների և ծառայությունների զարգացման համար:
«Մենք պետք է որոշենք, թե որքան պետք է monetize անել այսօր, և որքան պետք է զարգացնել ապագա ակտիվներ», - ասել է Զուկերբերգը:
Մետան, որը կառուցում է մեծ արհեստական բանականության տվյալների կենտրոններ, այժմ քննարկում է, թե արդյոք պետք է վաճառել ավելորդ կարողությունները, թե պահել դրանք:
«Մենք ստանում ենք բազմաթիվ առաջարկներ հաշվարկային կարողությունների համար, որոնք զգալի պրեմիում են այն բանի նկատմամբ, ինչ մենք վճարել ենք», - նշել է նա:
Մետան նաև բարձրացրել է իր 2026 թվականի կապիտալ ծախսերի կանխատեսման ցածր սահմանը $5 միլիարդով, ինչը կազմում է $130 միլիարդից $145 միլիարդ:

Генеральный директор Meta Марк Цукерберг заявил, что компания должна решить, что делать с избыточными мощностями: продавать их или сохранять для разработки своих моделей и услуг.
«Мы должны решить, сколько мы должны монетизировать сегодня и сколько развивать будущие активы», - сказал Цукерберг.
Meta, строящая крупные центры обработки данных для искусственного интеллекта, сейчас обсуждает, стоит ли продавать избыточные мощности или сохранять их.
«Мы получаем множество предложений на вычислительные мощности, которые значительно превышают ту цену, которую мы заплатили», - отметил он.
Meta также повысила нижнюю границу своего прогноза капитальных затрат на 2026 год на $5 миллиардов, что составляет от $130 до $145 миллиардов.