Մետայի CEO Մարկ Զուկերբերգը հայտնել է, որ ընկերությունը պետք է որոշի, թե ինչ պետք է վաճառել ավելորդ կարողություններից, իսկ ինչ պետք է պահել իր մոդելների և ծառայությունների զարգացման համար:
«Մենք պետք է որոշենք, թե որքան պետք է monetize անել այսօր, և որքան պետք է զարգացնել ապագա ակտիվներ», - ասել է Զուկերբերգը:
Մետան, որը կառուցում է մեծ արհեստական բանականության տվյալների կենտրոններ, այժմ քննարկում է, թե արդյոք պետք է վաճառել ավելորդ կարողությունները, թե պահել դրանք:
«Մենք ստանում ենք բազմաթիվ առաջարկներ հաշվարկային կարողությունների համար, որոնք զգալի պրեմիում են այն բանի նկատմամբ, ինչ մենք վճարել ենք», - նշել է նա:
Մետան նաև բարձրացրել է իր 2026 թվականի կապիտալ ծախսերի կանխատեսման ցածր սահմանը $5 միլիարդով, ինչը կազմում է $130 միլիարդից $145 միլիարդ:

Meta's CEO Mark Zuckerberg stated that the company needs to decide what to do with its excess capacity: whether to sell it or keep it for developing its models and services.
"A common trade-off that we need to make is around how much do you monetize something today versus develop future assets," Zuckerberg said.
As Meta constructs large AI data centers, it is now considering whether to sell excess capacity or preserve it.
"We're getting a lot of offers for compute at a significant premium over what we paid for it," he noted.
Meta also raised the low end of its 2026 capital expenditure guidance by $5 billion, bringing it to a range of $130 billion to $145 billion.