Էրդողանը շարունակելու է աջակցել Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղությանը
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, հանդիպելով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ Բիշկեկում, ասաց, որ Անկարան շարունակելու է աջակցել խաղաղության հաստատմանը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև.
«Մենք շարունակելու ենք contribuir դեպի խաղաղության հաստատումը Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև: Հաստատված խաղաղությունը կլինի մեր տարածաշրջանի համար կենսական ուժի աղբյուր», - ասաց Էրդողանը, հաղորդում է Sputnik Հայաստանը:
Թուրքիայի նախագահի խոսքով, երկկողմ հարաբերությունների խորացումը բոլոր ոլորտներում «երկու պետություն, մեկ ազգ» սկզբունքով ծառայում է երկու երկրների շահերին: Նա նաև ընդգծեց, որ Թուրքիայի և Ադրբեջանի համատեղ քայլերի կարևորությունը «հատկապես ակնհայտ է տարածաշրջանում առկա իրավիճակի ֆոնին»:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հանդիպել են Բիշկեկում օգոստոսի 31-ին: Կողմերը քննարկել են խաղաղության գործընթացի առաջընթացը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, սահմանների հետագա սահմանազատման աշխատանքները և TRIPP-ի իրականացման հաջորդ քայլերը: Նրանք նաև ընդգծել են առևտրի, տնտեսական և էներգետիկ համագործակցության ընդլայնումը, այդ թվում՝ Ադրբեջանի նավթային ապրանքների արտահանումը Հայաստան և տարբեր ապրանքների տրանսիտը Ադրբեջանի միջոցով:

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, встречаясь с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым в Бишкеке, заявил, что Анкара будет продолжать способствовать миру между Арменией и Азербайджаном.
«Мы будем продолжать способствовать установлению мира между Азербайджаном и Арменией. Достигнутый мир станет источником жизненной силы для нашего региона», - сказал Эрдоган, сообщает Sputnik Армения.
По словам турецкого президента, углубление двусторонних отношений во всех областях в соответствии с принципом «две страны, одна нация» служит интересам обеих стран. Он также подчеркнул, что важность совместных шагов Турции и Азербайджана «особенно очевидна на фоне текущей ситуации в регионе».
Премьер-министр Никол Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев встретились в Бишкеке 31 августа. Стороны обсудили прогресс мирного процесса между Арменией и Азербайджаном, дальнейшую работу по делимитации границ и следующие шаги по реализации TRIPP. Они также подчеркнули расширение торгового, экономического и энергетического сотрудничества, включая экспорт азербайджанских нефтепродуктов в Армению и транзит различных товаров через Азербайджан.