Հայաստան-Իրան ռազմավարական կենտրոնը և Հայ ազգային կոնգրեսը ստորագրել են համագործակցության հուշագիր, որի նպատակն է աջակցել Հայաստանի Հանրապետության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջև ռազմավարական համագործակցության հետագա զարգացմանը:
«Իրանի հետ հարաբերությունները հազարամյակների պատմություն ունեն: Իրանը մեր կարևոր ճանապարհն է արտաքին աշխարհ, կարելի է ասել՝ «կյանքի ճանապարհ»: Դա այդպես էր 90-ականներին, և այդպես է այսօր: Իրանը կապում է Հայաստանը Գլոբալ Հարավի հետ, Հնդկական օվկիանոսի միջոցով: Իրանը մեզ համար արժեքավոր է առևտրային և տնտեսական հարաբերությունների տեսանկյունից, և հենց այս երկրի միջոցով կարող ենք զարգացնել հարաբերությունները Գլոբալ Հարավի հետ, կապված նրա աճող տնտեսության հետ», - ասել է Լևոն Զուրաբյանը մամուլի ասուլիսում:
Ըստ Զուրաբյանի՝ Հայաստանին անհրաժեշտ է ինչպես հաշտություն, այնպես էլ խաղաղություն Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ, սակայն նա նշել է, որ այդ գործընթացը չպետք է հիմնված լինի Ադրբեջանի վրա միակողմանի կախվածության:
Նրա գնահատմամբ՝ մի շարք ճանապարհներ և ռազմավարական կարևոր օբյեկտներ TRIPP-ի շրջանակներում կանցնեն Ադրբեջանի տարածքով: Քաղաքական գործիչը պնդել է, որ նման միակողմանի կախվածությունը կարող է աղետալի լինել Հայաստանի համար, մինչդեռ Իրանը կարող է կարևոր դեր խաղալ այս հարցում:
Զուրաբյանը նաև նշել է, որ Հայաստանը պետք է դառնա կապող օղակ ոչ միայն Արևմուտքի և Արևելքի, այլև Հյուսիսի և Հարավի միջև: Այդ իսկ պատճառով, նա ասել է, որ մեծ հետաքրքրություն կա Իրանի հետ հարաբերությունների զարգացման նկատմամբ:
Նա նշել է, որ քննարկվել են Հայաստան-Իրան երկաթուղային նախագծի և երկու երկրների տարածքով տվյալների փոխանցման համար բարձր հզորության կաբելային համակարգի կառուցման հնարավորությունները: Կողմերը նաև քննարկել են արհեստական բանականության ոլորտում համագործակցությունը, նպատակ ունենալով ստեղծել Հայաստանում չինական տեխնոլոգիաների հիման վրա այլընտրանքային ցանց:
Իրանական քաղաքական գիտնական և Հայաստան-Իրան ռազմավարական կենտրոնի հիմնադիր և ղեկավար Պույա Հոսեյնին իր հերթին ընդգծել է, որ Հայաստանը Իրանի ամենահուսալի հարևանն է, դաշնակիցը և գործընկերը: Հոսեյնին նշել է, որ Հայաստանի անվտանգությունը միշտ կարևոր է եղել Իրանի համար, ինչպես նաև Իրանի անվտանգությունը՝ Հայաստանի համար:
«Այս հուշագրի միջոցով մենք կարող ենք աշխատել հայկական ազգի ներկայացուցիչների հետ, օգտագործելով բոլորի ռեսուրսները երկու երկրների հարաբերությունների զարգացման օգտին: Հայերն ու իրանցիները պետք է ավելի հաճախ այցելեն միմյանց երկրներ, և նոր համագործակցության ձևեր պետք է ստեղծվեն, որպեսզի կարողանանք անվտանգ նավարկել «միջազգային փոթորիկների» միջով», - ասել է իրանական քաղաքական գիտնականը:

АНК и Армяно-Иранский стратегический центр подписали меморандум о сотрудничестве
Армяно-Иранский стратегический центр и партия Армянский национальный конгресс подписали меморандум о сотрудничестве, целью которого является поддержка дальнейшего развития и углубления стратегического сотрудничества между Республикой Армения и Исламской Республикой Иран.
«Отношения с Ираном имеют тысячелетнюю историю. Иран — наш жизненно важный путь в внешний мир, можно сказать, «дорога жизни». Это было так в 90-х, и так остается и сегодня. Ничего не изменилось. Иран соединяет Армению с Глобальным Югом, с Индийским океаном. Иран также ценен для нас с точки зрения торговых и экономических отношений, и именно через эту страну мы можем развивать отношения с Глобальным Югом, связанным с его растущей экономикой», — сказал Левон Зурабян на пресс-конференции.
По словам Зурабяна, Армении необходимы как примирение, так и мир с Турцией и Азербайджаном, но он отметил, что этот процесс не должен основываться на односторонней зависимости от Азербайджана.
По его оценке, ряд маршрутов и стратегически важных объектов в рамках TRIPP будут проходить через территорию Азербайджана. Политик утверждал, что такая односторонняя зависимость может быть катастрофической для Армении, в то время как Иран может сыграть важную роль в этом вопросе.
Зурабян также заявил, что Армения должна стать связующим звеном не только между Западом и Востоком, но и между Севером и Югом. По этой причине, по его словам, существует значительный интерес к развитию отношений с Ираном.
Он отметил, что обсуждались проект железной дороги, соединяющей Армению и Иран, и возможность строительства высокомощной кабельной системы для передачи данных через территории обеих стран. Стороны также обсудили сотрудничество в области искусственного интеллекта с целью создания альтернативной сети в Армении на основе китайских технологий.
Пуоя Хосейни, иранский политолог и основатель Армяно-Иранского стратегического центра, в свою очередь подчеркнул, что Армения является самым надежным соседом, союзником и партнером Ирана. По словам Хосейни, безопасность Армении всегда была важна для Ирана, так же как и безопасность Ирана — для Армении.
«Благодаря этому меморандуму мы сможем работать с представителями армянской нации, используя ресурсы всех для развития отношений между двумя странами. Армяне и иранцы должны чаще посещать друг друга, и должны быть установлены новые формы сотрудничества, чтобы мы могли безопасно преодолевать «международные штормы», — сказал иранский политолог.