Այս տարվա առաջին կիսամյակում (2026 թ․ հունվար-հունիս) Հայաստանի 1000 խոշոր հարկատուները միասին պետական բյուջե են վճարել գրեթե 1 տրլն 111 մլրդ դրամի հարկեր ու տուրքեր։ Ցանկը հրապարակել է Պետական եկամուտների կոմիտեն։
Նախորդ տարվա նույն կիսամյակի առաջին հազար հարկատուների վճարած հարկերի համեմատ ցուցանիշն աճել է մոտ 125 մլրդ դրամով կամ 12.7%-ով։
Այս անգամ երկրի խոշորագույն հարկատուն «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ն (ԶՊՄԿ) է, որն առաջին կիսամյակում վճարել է 41.7 մլրդ դրամի հարկեր։ Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ԶՊՄԿ-ի հարկերը կրկնակի աճել են։ Ընկերությունը շահագործում է Քաջարանի (Սյունիքի մարզ) պղնձամոլիբդենային հանքավայրը, որն այս պահին ամենախոշորն է Հայաստանում։
Տնտեսվարողների հարկային մուտքերի աճին նպաստող գործոնները բազմաթիվ են, սակայն պետք է հաշվի առնել, որ նախորդ տարի ԶՊՄԿ-ն էապես նվազեցրել էր վճարումները, ուստի դրանց համեմատությամբ այս տարվա աճը բարձր է ստացվում։
Այս տարվա առաջին կիսամյակում հանրապետության երկրորդ խոշոր հարկատուն «Մոբայլ սենթր արթ» ՍՊԸ-ն է (ապրանքանիշը՝ Mobile Centre), որը վերջին երեք տարիներին պարբերաբար գլխավորել է ցուցակը։
Ընկերությունը զբաղվում է հիմնականում հեռախոսների ու համակարգիչների ներմուծմամբ, վաճառքով և վերաարտահանմամբ։ Հունվար-հունիսին Mobile Centre-ը վճարել է 38.2 մլրդ դրամի հարկեր՝ 16%-ով ավելի, քան նախորդ տարվա նույն ամիսներին։
Չնայած այս անգամ առաջատարը չէ, ընկերությունը դարձյալ առաջ է «Գրանդ տոբակո»-ից, «Գազպրոմ Հայաստան»-ից, ինչպես նաև բարձր հորիզոնականներ զբաղեցնող բանկերից ու խաղային ոլորտի ընկերություններից։
Մասնավորապես, «Արդշինբանկ»-ը երրորդ խոշոր հարկատուն է՝ 33.6 մլրդ դրամի հարկերով և 20% աճով, որն ապահովվել է հիմնականում շահութահարկի հաշվին։
Բանկին անմիջապես հաջորդում է «Գազպրոմ Հայաստան» ՓԲԸ-ն՝ 31.5 մլրդ դրամի հարկերով (աճը՝ 12%)։
Առաջատար հնգյակը եզրափակում է ծխախոտի արտադրությամբ զբաղվող «Գրանդ տոբակո» ՍՊԸ-ն․ ընկերությունը վճարել է 28.9 մլրդ դրամի հարկեր, ինչը նախորդ տարվա առաջին կիսամյակի համեմատ նվազել է 5%-ով։
Բանկային համակարգից խոշոր հարկատուների առաջին տասնյակում է հայտնվել նաև «Ամերիաբանկ»-ը՝ 22.2 մլրդ դրամի հարկերով (աճը՝ 4%)։
Շահումով խաղերի ոլորտի խոշոր խաղացողները, որոնք նաև ծրագրային ապահովման մշակմամբ են զբաղվում, ևս տասնյակում են՝ անմիջապես իրար հաջորդելով և բարձր աճի ցուցանիշներով։
Նրանցից առաջինը «Դիջիթեյն» ՍՊԸ-ն է (TotoGaming)՝ 17.9 մլրդ դրամի հարկերով (աճը՝ 62%), մյուսը՝ «Սոֆթ Կոնստրակտ» ՍՊԸ-ն (Vbet)՝ 17.5 մլրդ դրամով (աճը՝ 76%)։
Խոշոր հարկատուների տասնյակում է նաև «Կապանի լեռնահարստացման կոմբինատ» ՓԲԸ-ն՝ 15.7 մլրդ դրամի հարկերով (աճը՝ 52%)։
Տասնյակը եզրափակում է Wildberries-ը, որը Հայաստանում ներկայանում է «Իմվբամ» ընկերությամբ։ Առաջին կիսամյակում այն վճարել է 13.9 մլրդ դրամի հարկ, որը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 2.6 անգամ։
Այս տարվա առաջին կիսամյակում ընկերությունը զբաղեցրել է 114-րդ տեղը՝ վճարելով 1.6 մլրդ դրամի հարկեր։
Խոշոր հարկատուների առաջին քսանյակում են հայտնվել նաև այլ բանկեր, ծխախոտ ներմուծող ու արտադրող ընկերություններ, հեռահաղորդակցության օպերատորներ և այլն։

ЗПМК снова возглавляет список: крупнейшие налогоплательщики первой половины 2026 года
В первой половине 2026 года (январь-июнь) 1000 крупнейших налогоплательщиков Армении уплатили в государственный бюджет почти 1 трлн 111 млрд драмов налогов и сборов. Список опубликовал Государственный комитет по доходам.
По сравнению с аналогичным периодом прошлого года сумма уплаченных налогов увеличилась на 125 млрд драмов или на 12,7%.
На этот раз крупнейшим налогоплательщиком страны является «Зангезурский медно-молибденовый комбинат» (ЗПМК), который в первой половине года уплатил 41,7 млрд драмов налогов. По сравнению с аналогичным периодом прошлого года налоги ЗПМК удвоились. Компания эксплуатирует медно-молибденовое месторождение в Каджаране (область Сюник), которое в настоящее время является крупнейшим в Армении.
Факторы, способствующие росту налоговых поступлений, многочисленны, однако следует учитывать, что в прошлом году ЗПМК значительно сократил свои платежи, поэтому рост в этом году выглядит высоким по сравнению с прошлым годом.
Во второй половине года вторым крупнейшим налогоплательщиком республики стал «Мобайл Центр Арт» (бренд Mobile Centre), который в последние три года регулярно возглавлял список.
Компания занимается в основном импортом, продажей и реэкспортом телефонов и компьютеров. В январе-июне Mobile Centre уплатил 38,2 млрд драмов налогов, что на 16% больше, чем в аналогичном периоде прошлого года.
Хотя на этот раз компания не является лидером, она все равно опережает «Гранд Табако», «Газпром Армения», а также банки и компании игорного сектора, занимающиеся высокими позициями.
В частности, «Ардашинбанк» стал третьим крупнейшим налогоплательщиком с 33,6 млрд драмов налогов и 20% ростом, что было обеспечено в основном за счет налога на прибыль.
Следом за банком идет «Газпром Армения» с 31,5 млрд драмов налогов (рост 12%).
Замыкает пятерку крупнейших налогоплательщиков компания «Гранд Табако», которая уплатила 28,9 млрд драмов налогов, что на 5% меньше по сравнению с первым полугодием прошлого года.
В банковской системе также в десятке крупнейших налогоплательщиков оказался «Америабанк» с 22,2 млрд драмов налогов (рост 4%).
Крупные игроки игорного сектора, которые также занимаются разработкой программного обеспечения, также попали в десятку с высокими темпами роста.
Первым из них является «Диджитейн» (TotoGaming) с 17,9 млрд драмов налогов (рост 62%), за ним следует «Софт Констракт» (Vbet) с 17,5 млрд драмов (рост 76%).
В десятке крупнейших налогоплательщиков также оказался «Капанский горно-обогатительный комбинат» с 15,7 млрд драмов налогов (рост 52%).
Замыкает десятку Wildberries, представленный в Армении компанией «Имвбам». В первой половине года он уплатил 13,9 млрд драмов налогов, что в 2,6 раза больше, чем в аналогичном периоде прошлого года.
В этом году компания заняла 114-е место, уплатив 1,6 млрд драмов налогов.
В первой двадцатке крупнейших налогоплательщиков также оказались другие банки, компании, занимающиеся импортом и производством табака, операторы связи и т.д.