Զելենսկին Ուկրաինայի վարչապետի պաշտոնում ուզում է առաջադրել «Нафтогаз Украины»-ի ղեկավար Սերգեյ Կորեցկու թեկնածությունը
Լուրեր | 2026/07/14 15:03
Ուկրաինայի նախագահը վարչապետի պաշտոնի համար առաջադրել է «Нафтогаз»-ի ղեկավարին
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին երկրի վարչապետի պաշտոնն առաջարկել է «Нафтогаз Украины» էներգետիկ ընկերության ղեկավար Սերգեյ Կորեցկուն։ Այդ մասին հայտնում է Украинская правда-ն՝ հղում անելով իր աղբյուրներին։ Մինչ այդ, Financial Times-ը և РБК-Украина-ն Կորեցկուն անվանել էին կառավարության ղեկավարի պաշտոնի գլխավոր թեկնածուներից մեկը։
Սերգեյ Կորեցկին 48 տարեկան է։ Նա «Нафтогազ»-ի գլխավոր տնօրեն է նշանակվել 2025 թվականին։ Մինչ այդ, շուրջ 3 տարի, նա ղեկավարել է «Укрнафта» ընկերությունը (այն բանից հետո, երբ Ուկրաինայի իշխանություններն ազգայնացրին ընկերությունը՝ այն վերցնելով օլիգարխ Իգոր Կոլոմոյսկուց)։ Ուկրաինական 24-րդ ալիքը հայտնում է, որ Կորեցկու օրոք՝ «Укрнафта»-ն սկսեց շահույթով աշխատել ու դարձավ ամենահաջողակ պետական ընկերություններից մեկը։
Украинская правда-ի աղբյուրները հայտնում են, որ Զելենսկին հետևում էր Կորեցկու աշխատանքին ու նրան համարում «ամենաուժեղ պետական մենեջերներից մեկը»։ Կորեցկուն առաջարկելով զբաղեցնել վարչապետի պաշտոնը՝ Ուկրաինայի նախագահը առաջնահերթ խնդիրների թվում նշել է Ուկրաինայի էներգետիկ համակարգի պաշտպանությունն ու առաջիկա ձմռանը դրա նախապատրաստումը։ Սպասվում է, որ ուկրաինական էներգետիկ օբյեկտների վրա Ռուսաստանի հարձակումների պատճառով այս ձմեռը կարող է ամենադժվարը դառնալ ռուս-ուկրաինական լայնամասշտաբ պատերազմի մեկնարկից ի վեր:
Украинская правда-ի զրուցակիցները նշում են, որ Կորեցկին զարմացել է Զելենսկու առաջարկից, բայց արդեն իսկ տվել է իր համաձայնությունը։ Նա հավելել է, որ մինչև վերջ չի գիտակցում իր առջև ծառացած մարտահրավերների մասշտաբները, բայց պատրաստ է փորձել։
Պարբերականի տվյալներով՝ Զելենսկին որոշել է փոխել կառավարության կազմն այն բանից հետո, երբ անցած շաբաթ ԱՄՆ-ում Ուկրաինայի դեսպան Օլգա Ստեֆանիշինան Ուկրաինայի նախագահին հայտնել է դիվանագիտական ծառայությունից հեռանալու մտադրության մասին: Украинская правда-ն գրում է, որ Զելենսկու համար նրա անսպասելի հրաժարականը «ավելի շուտ հնարավորություն էր, քան խնդիր»։ Ուկրաինայի նախագահը որոշել է Վաշինգտոնում նոր դեսպան նշանակել գործող վարչապետ Յուլիա Սվիրիդենկոյին։ Financial Times-ը, որը ևս հայտնում է դիվանագիտական աշխատանքին Սվիրիդենկոյի անցնելու մասին, նշում է, որ Ուկրաինայի վարչապետը հանքանյութերի գործարքի նախապատրաստության ժամանակ հասցրել է հարաբերություններ հաստատել Դոնալդ Թրամփի թիմի անդամների հետ։
Այդուհանդերձ, Суспільне-ն, հղում անելով իր աղբյուրներին, գրում է, որ Սվիրիդենկոն չի ընդունել Ուկրաինայի նախագահի առաջարկը։ Սվիրիդենկոյի շրջապատում պարբերականի երեք աղբյուրները հայտնել են, որ հուլիսի 14-ի առավոտյան դրությամբ նա չի դիտարկում այդ պաշտոնը։ Թե արդյոք նա մերժել է Ուկրաինայի նախագահին, դեռւս հայտնի չէ։ Փոխարենը, Украинская правда-ն գրում է, որ նա արդեն իսկ հրաժարվել է այդ առաջարկից։
Սվիրիդենկոն Ուկրաինայի կառավարությունը ղեկավարում էր մեկ տարուց մի փոքր պակաս: Նրա հրաժարականի նախադրյալը իշխանության վերնախավում լուրջ փոփոխություններն էին, երբ Անդրեյ Երմակի փոխարեն նախագահի գրասենյակի ղեկավարումն ստանձնեց Կիրիլ Բուդանովը։ Բացի այդ, նախագահ Զելենսկին հայտարարում էր` ցանկանում է, որ Ուկրաինայի կառավարությունն ավելի ինքնուրույն գործի։ Ինչպես գրում է Украинская правда-ն, երկար ժամանակ նախագահի գրասենյակն էր սահմանում կառավարության առջև ծառացած խնդիրները, բայց վերջերս Զելենսկին խոսում էր նման մոդելից հրաժարվելու անհրաժեշտության մասին։ Ըստ պարբերականի՝ որոշ խորհրդակցությունների ժամանակ Զելենսկին ասել է. «Դե դա գոնե կարող եք անել առանց ինձ»։
Украинская правда-ն Սվիրիդենկոյի հեռանալը կապում է նաև Ուկրաինայում նախագահական ընտրությունների հետ։ Ըստ պարբերականի՝ նախագահի գրասենյակը «հաշտվել է» այն մտքի հետ, որ իրենց չի հաջողվի ընտրություններ անցկացնել այս աշնանը ու դա գնահատել որպես կառավարության թարմացման հնարավորություն։

Ukrainian President Volodymyr Zelensky has proposed the head of the energy company Naftogaz Ukraine, Sergey Koretsky, for the position of Prime Minister of the country. This was reported by Ukrainian Truth citing its sources. Previously, Financial Times and RBC Ukraine had named Koretsky as one of the main candidates for the position of head of government.
Sergey Koretsky is 48 years old. He was appointed CEO of Naftogaz in 2025. Prior to that, he led the company Ukrnafta for about 3 years (after the Ukrainian authorities nationalized the company, taking it from oligarch Igor Kolomoisky). The Ukrainian 24th channel reports that under Koretsky, Ukrnafta became profitable and one of the most successful state companies.
Sources from Ukrainian Truth indicate that Zelensky has been monitoring Koretsky's work and considers him to be "one of the strongest state managers." In proposing Koretsky for the position of Prime Minister, the Ukrainian president emphasized that among the priority tasks are the protection of Ukraine's energy system and preparation for the upcoming winter. This winter is expected to be the most challenging since the start of the large-scale war due to attacks on energy facilities.
According to sources from Ukrainian Truth, Koretsky was surprised by Zelensky's proposal but has already given his consent. He added that he does not fully realize the scale of the challenges ahead but is ready to try.
According to the publication, Zelensky decided to change the composition of the government after last week the Ukrainian ambassador to the USA, Olga Stefanishina, informed the president of her intention to leave diplomatic service. Ukrainian Truth writes that for Zelensky, her unexpected resignation was "more of an opportunity than a problem." The Ukrainian president decided to appoint the current Prime Minister Yulia Sviridenko as the new ambassador in Washington. Financial Times, also reporting on Sviridenko's transition to diplomatic work, notes that the Prime Minister managed to establish relationships with members of Donald Trump's team during the preparation of a raw materials deal.
However, Suspilne, citing its sources, reports that Sviridenko did not accept the president's offer. Three sources close to Sviridenko told the publication that as of the morning of July 14, she is not considering that position. It is unclear whether she rejected the president's offer. In turn, Ukrainian Truth reports that she has already declined the offer.
Sviridenko led the Ukrainian government for just under a year. The reason for her resignation was serious changes in the upper echelons of power, as Kirill Budanov took over the presidency's office from Andrey Yermak. Additionally, President Zelensky stated that he wants the Ukrainian government to operate more independently. As Ukrainian Truth reports, for a long time, the president's office defined the tasks facing the government, but recently Zelensky spoke about the need to abandon such a model. According to the publication, during one of the consultations, Zelensky said, "Well, at least you can do this without me."
Ukrainian Truth also links Sviridenko's departure to the presidential elections in Ukraine. According to the publication, the president's office has "come to terms" with the idea that they will not be able to hold elections this fall and sees this as an opportunity for government renewal.