Զելենսկին Ուկրաինայի վարչապետի պաշտոնում ուզում է առաջադրել «Нафтогаз Украины»-ի ղեկավար Սերգեյ Կորեցկու թեկնածությունը
Լուրեր | 2026/07/14 15:03
Ուկրաինայի նախագահը վարչապետի պաշտոնի համար առաջադրել է «Нафтогаз»-ի ղեկավարին
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին երկրի վարչապետի պաշտոնն առաջարկել է «Нафтогаз Украины» էներգետիկ ընկերության ղեկավար Սերգեյ Կորեցկուն։ Այդ մասին հայտնում է Украинская правда-ն՝ հղում անելով իր աղբյուրներին։ Մինչ այդ, Financial Times-ը և РБК-Украина-ն Կորեցկուն անվանել էին կառավարության ղեկավարի պաշտոնի գլխավոր թեկնածուներից մեկը։
Սերգեյ Կորեցկին 48 տարեկան է։ Նա «Нафтогազ»-ի գլխավոր տնօրեն է նշանակվել 2025 թվականին։ Մինչ այդ, շուրջ 3 տարի, նա ղեկավարել է «Укрнафта» ընկերությունը (այն բանից հետո, երբ Ուկրաինայի իշխանություններն ազգայնացրին ընկերությունը՝ այն վերցնելով օլիգարխ Իգոր Կոլոմոյսկուց)։ Ուկրաինական 24-րդ ալիքը հայտնում է, որ Կորեցկու օրոք՝ «Укрнафта»-ն սկսեց շահույթով աշխատել ու դարձավ ամենահաջողակ պետական ընկերություններից մեկը։
Украинская правда-ի աղբյուրները հայտնում են, որ Զելենսկին հետևում էր Կորեցկու աշխատանքին ու նրան համարում «ամենաուժեղ պետական մենեջերներից մեկը»։ Կորեցկուն առաջարկելով զբաղեցնել վարչապետի պաշտոնը՝ Ուկրաինայի նախագահը առաջնահերթ խնդիրների թվում նշել է Ուկրաինայի էներգետիկ համակարգի պաշտպանությունն ու առաջիկա ձմռանը դրա նախապատրաստումը։ Սպասվում է, որ ուկրաինական էներգետիկ օբյեկտների վրա Ռուսաստանի հարձակումների պատճառով այս ձմեռը կարող է ամենադժվարը դառնալ ռուս-ուկրաինական լայնամասշտաբ պատերազմի մեկնարկից ի վեր:
Украинская правда-ի զրուցակիցները նշում են, որ Կորեցկին զարմացել է Զելենսկու առաջարկից, բայց արդեն իսկ տվել է իր համաձայնությունը։ Նա հավելել է, որ մինչև վերջ չի գիտակցում իր առջև ծառացած մարտահրավերների մասշտաբները, բայց պատրաստ է փորձել։
Պարբերականի տվյալներով՝ Զելենսկին որոշել է փոխել կառավարության կազմն այն բանից հետո, երբ անցած շաբաթ ԱՄՆ-ում Ուկրաինայի դեսպան Օլգա Ստեֆանիշինան Ուկրաինայի նախագահին հայտնել է դիվանագիտական ծառայությունից հեռանալու մտադրության մասին: Украинская правда-ն գրում է, որ Զելենսկու համար նրա անսպասելի հրաժարականը «ավելի շուտ հնարավորություն էր, քան խնդիր»։ Ուկրաինայի նախագահը որոշել է Վաշինգտոնում նոր դեսպան նշանակել գործող վարչապետ Յուլիա Սվիրիդենկոյին։ Financial Times-ը, որը ևս հայտնում է դիվանագիտական աշխատանքին Սվիրիդենկոյի անցնելու մասին, նշում է, որ Ուկրաինայի վարչապետը հանքանյութերի գործարքի նախապատրաստության ժամանակ հասցրել է հարաբերություններ հաստատել Դոնալդ Թրամփի թիմի անդամների հետ։
Այդուհանդերձ, Суспільне-ն, հղում անելով իր աղբյուրներին, գրում է, որ Սվիրիդենկոն չի ընդունել Ուկրաինայի նախագահի առաջարկը։ Սվիրիդենկոյի շրջապատում պարբերականի երեք աղբյուրները հայտնել են, որ հուլիսի 14-ի առավոտյան դրությամբ նա չի դիտարկում այդ պաշտոնը։ Թե արդյոք նա մերժել է Ուկրաինայի նախագահին, դեռւս հայտնի չէ։ Փոխարենը, Украинская правда-ն գրում է, որ նա արդեն իսկ հրաժարվել է այդ առաջարկից։
Սվիրիդենկոն Ուկրաինայի կառավարությունը ղեկավարում էր մեկ տարուց մի փոքր պակաս: Նրա հրաժարականի նախադրյալը իշխանության վերնախավում լուրջ փոփոխություններն էին, երբ Անդրեյ Երմակի փոխարեն նախագահի գրասենյակի ղեկավարումն ստանձնեց Կիրիլ Բուդանովը։ Բացի այդ, նախագահ Զելենսկին հայտարարում էր` ցանկանում է, որ Ուկրաինայի կառավարությունն ավելի ինքնուրույն գործի։ Ինչպես գրում է Украинская правда-ն, երկար ժամանակ նախագահի գրասենյակն էր սահմանում կառավարության առջև ծառացած խնդիրները, բայց վերջերս Զելենսկին խոսում էր նման մոդելից հրաժարվելու անհրաժեշտության մասին։ Ըստ պարբերականի՝ որոշ խորհրդակցությունների ժամանակ Զելենսկին ասել է. «Դե դա գոնե կարող եք անել առանց ինձ»։
Украинская правда-ն Սվիրիդենկոյի հեռանալը կապում է նաև Ուկրաինայում նախագահական ընտրությունների հետ։ Ըստ պարբերականի՝ նախագահի գրասենյակը «հաշտվել է» այն մտքի հետ, որ իրենց չի հաջողվի ընտրություններ անցկացնել այս աշնանը ու դա գնահատել որպես կառավարության թարմացման հնարավորություն։

Президент Украины Владимир Зеленский предложил пост премьер-министра страны главе энергетической компании «Нафтогаз Украины» Сергею Корецкому. Об этом сообщает Украинская правда со ссылкой на свои источники. Ранее Financial Times и РБК-Украина называли Корецкого одним из основных кандидатов на пост главы правительства.
Сергею Корецкому 48 лет. Он был назначен генеральным директором «Нафтогаза» в 2025 году. До этого около 3 лет он возглавлял компанию «Укрнафта» (после того как власти Украины национализировали компанию, забрав ее у олигарха Игоря Коломойского). Украинский 24-й канал сообщает, что при Корецком «Укрнафта» начала работать с прибылью и стала одной из самых успешных государственных компаний.
Источники Украинской правды сообщают, что Зеленский следил за работой Корецкого и считает его «одним из самых сильных государственных менеджеров». Предлагая Корецкому занять пост премьер-министра, президент Украины отметил, что среди приоритетных задач — защита энергетической системы Украины и подготовка к предстоящей зиме. Ожидается, что эта зима может стать самой сложной с начала широкомасштабной войны России против Украины из-за атак на энергетические объекты.
Собеседники Украинской правды отмечают, что Корецкий был удивлен предложением Зеленского, но уже дал согласие. Он добавил, что до конца не осознает масштабов стоящих перед ним вызовов, но готов попробовать.
По данным издания, Зеленский решил изменить состав правительства после того, как на прошлой неделе посол Украины в США Ольга Стефанишина сообщила президенту о намерении уйти с дипломатической службы. Украинская правда пишет, что для Зеленского ее неожиданная отставка стала «скорее возможностью, чем проблемой». Президент Украины решил назначить нового посла в Вашингтоне действующего премьер-министра Юлию Свириденко. Financial Times, также сообщая о переходе Свириденко на дипломатическую работу, отмечает, что премьер-министр Украины успела установить отношения с членами команды Дональда Трампа во время подготовки сделки с сырьем.
Тем не менее, Суспільне, ссылаясь на свои источники, сообщает, что Свириденко не приняла предложение президента Украины. Три источника из окружения Свириденко сообщили изданию, что на утро 14 июля она не рассматривает эту должность. Неизвестно, отклонила ли она предложение президента Украины. В свою очередь, Украинская правда сообщает, что она уже отказалась от этого предложения.
Свириденко возглавляла правительство Украины чуть меньше года. Причиной ее отставки стали серьезные изменения в верхах власти, когда Кирилл Буданов занял пост главы офиса президента вместо Андрея Ермака. Кроме того, президент Зеленский заявлял, что хочет, чтобы правительство Украины работало более самостоятельно. Как сообщает Украинская правда, долгое время офис президента определял задачи, стоящие перед правительством, но недавно Зеленский говорил о необходимости отказаться от такой модели. По данным издания, на одних из консультаций Зеленский сказал: «Ну, это хотя бы можно сделать без меня».
Украинская правда связывает уход Свириденко также с президентскими выборами в Украине. По данным издания, офис президента «смирился» с мыслью о том, что им не удастся провести выборы этой осенью и рассматривает это как возможность обновления правительства.