Ռուսաստանի նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ համագործակցությունը Ռուսաստանի հետ օգուտ է տալիս Հայաստանին.
«Այո, նա [Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը — խմբ.] այժմ ունի տարբեր տեսակետներ իր երկրի ապագայի հնարավոր ձևաչափերի վերաբերյալ: Բայց, ի վերջո, որոշումը, հավանաբար, դեռ պետք է ընդունվի Հայաստանի ժողովրդի կողմից: Դա մեր գործը չէ, դա Հայաստանի ժողովրդի գործն է: Մենք չենք ցանկանում լինել ավելի հայ, քան հայերը: Բայց մենք վստահ գիտենք, որ մեր հետ համագործակցությունը մեծ օգուտ է տալիս հայերին», - ասել է Պեսկովը Channel One-ին, RIA Novosti-ի հաղորդմամբ:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նախատեսում է հանդիպել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ Բիշքեկում սեպտեմբերի 1-ին:
Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինը նշել է, որ Հայաստանը պետք է որոշի այս տարվա դեկտեմբերին, թե արդյոք անցկացնել հանրապետական հանրաքվե Եվրոպական միությանը միանալու կամ Եվրասիական տնտեսական միությունում մնալու վերաբերյալ:

Песков заявил, что сотрудничество с Россией приносит пользу Армении
Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков заявил, что сотрудничество с Россией приносит пользу Армении.
«Да, у него [премьер-министра Армении Никол Пашиняна — ред.] сейчас есть разные взгляды на возможные форматы будущего своей страны. Но в конечном итоге решение, вероятно, все же должно быть принято армянским народом. Это не наше дело; это дело армянского народа. Мы не хотим быть более армянскими, чем армяне. Но мы точно знаем, что сотрудничество с нами приносит большие выгоды армянам», - сказал Песков в интервью каналу «Первый», сообщает РИА Новости.
Премьер-министр Никол Пашинян запланировал встречу с президентом России Владимиром Путиным в Бишкеке 1 сентября.
Заместитель министра иностранных дел России Михаил Галузин заявил, что Армения должна решить до декабря этого года, проводить ли всенародный референдум о вступлении в ЕС или оставаться в Евразийском экономическом союзе.