Միրզոյանը ասում է, որ ադրբեջանական ընկերությունները շուտով կգնեն հայկական ապրանքներ
Մոտ օրերս հայտնի կլինի, որ ադրբեջանական ընկերությունները գնումներ են կատարում հայկական ընկերություններից, ասաց արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Public Television-ի հետ հարցազրույցում։ Նա պատասխանել է հարցին, թե ինչպես է առևտուրը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև միակողմանի թվում, երբ ապրանքները միայն Ադրբեջանից են գալիս Հայաստան։
«Հիմա Հայաստանը կվաճառի ապրանքներ Ադրբեջանին. Դա դարձել է երկկողմանի՞։ Հիմա կլինեն ինչպես գնումներ, այնպես էլ վաճառքներ», - ասել է Միրզոյանը, հաղորդում է Sputnik Հայաստանը։
Ադրբեջանից Հայաստան առաջին բենզինի խմբաքանակները հասել են 2025 թվականի վերջում։ Ադրբեջանական լրատվամիջոցների համաձայն, 2025 թվականի դեկտեմբերից ավելի քան 49,000 տոննա հացահատիկ, մոտ 9,000 տոննա պարարտանյութ, 1,136 տոննա պրոպան, 133 տոննա ալյումին, 1,114 տոննա ածուխ և 67 տոննա փայտ են տեղափոխվել Ռուսաստանից Հայաստան։
Ադրբեջանից Հայաստան նաև նավթային ապրանքներ են արտահանվել, այդ թվում՝ մոտ 15,000 տոննա դիզելային վառելիք և մոտ 5,000 տոննա AI-92 և AI-95 բենզին։

В ближайшие дни станет известно, что азербайджанские компании покупают товары у армянских компаний, сказал министр иностранных дел Арат Мирзоян в интервью Общественному телевидению. Он отвечал на вопрос о том, как торговля между Арменией и Азербайджаном кажется односторонней, когда товары поступают в Армению только из Азербайджана.
«Теперь Армения будет продавать товары Азербайджану. Это стало двусторонним? Теперь будут как покупки, так и продажи», - сказал Мирзоян, сообщает Sputnik Армения.
Первые партии бензина из Азербайджана прибыли в Армению в конце 2025 года. По данным азербайджанских СМИ, с декабря 2025 года более 49,000 тонн зерна, около 9,000 тонн удобрений, 1,136 тонн пропана, 133 тонны алюминия, 1,114 тонн угля и 67 тонн древесины были перевезены из России в Армению.
Также из Азербайджана в Армению экспортировались нефтепродукты, включая около 15,000 тонн дизельного топлива и около 5,000 тонн бензина AI-92 и AI-95.