Միրզոյանը ասում է, որ ադրբեջանական ընկերությունները շուտով կգնեն հայկական ապրանքներ
Մոտ օրերս հայտնի կլինի, որ ադրբեջանական ընկերությունները գնումներ են կատարում հայկական ընկերություններից, ասաց արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Public Television-ի հետ հարցազրույցում։ Նա պատասխանել է հարցին, թե ինչպես է առևտուրը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև միակողմանի թվում, երբ ապրանքները միայն Ադրբեջանից են գալիս Հայաստան։
«Հիմա Հայաստանը կվաճառի ապրանքներ Ադրբեջանին. Դա դարձել է երկկողմանի՞։ Հիմա կլինեն ինչպես գնումներ, այնպես էլ վաճառքներ», - ասել է Միրզոյանը, հաղորդում է Sputnik Հայաստանը։
Ադրբեջանից Հայաստան առաջին բենզինի խմբաքանակները հասել են 2025 թվականի վերջում։ Ադրբեջանական լրատվամիջոցների համաձայն, 2025 թվականի դեկտեմբերից ավելի քան 49,000 տոննա հացահատիկ, մոտ 9,000 տոննա պարարտանյութ, 1,136 տոննա պրոպան, 133 տոննա ալյումին, 1,114 տոննա ածուխ և 67 տոննա փայտ են տեղափոխվել Ռուսաստանից Հայաստան։
Ադրբեջանից Հայաստան նաև նավթային ապրանքներ են արտահանվել, այդ թվում՝ մոտ 15,000 տոննա դիզելային վառելիք և մոտ 5,000 տոննա AI-92 և AI-95 բենզին։

In the coming days, it will become known that Azerbaijani companies are buying goods from Armenian companies, Foreign Minister Ararat Mirzoyan said in an interview with Public Television. He was responding to a question about trade between Armenia and Azerbaijan appearing to be one-sided, with goods coming to Armenia only from Azerbaijan.
“Now Armenia will sell goods to Azerbaijan. Has it become two-way? Now there will be both buying and selling,” Mirzoyan said, Sputnik Armenia reports.
The first shipments of gasoline from Azerbaijan reached Armenia at the end of 2025. According to Azerbaijani media, since December 2025, more than 49,000 tons of grain, about 9,000 tons of fertilizer, 1,136 tons of propane, 133 tons of aluminum, 1,114 tons of coal, and 67 tons of timber have been transported from Russia to Armenia.
Petroleum products have also been exported from Azerbaijan to Armenia, including about 15,000 tons of diesel fuel and about 5,000 tons of AI-92 and AI-95 gasoline.