Ռուսաստանի Դաշնության պետական դումայի առաջին փոխնախագահ, Ռուսաստանի հատուկ ներկայացուցիչը միգրացիայի և քաղաքացիության հարցերով, Զատուլինը, հայտարարել է, որ չի կարելի խաբվել Ռուսաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունների կարգավորման հարցում:
Նա նշել է, որ Ադրբեջանը ռազմավարական գործընկեր չէ Ռուսաստանի համար, և չպետք է մոլորություն առաջանա, թե երկու երկրների միջև քաղաքական հակասություններ չկան:
«Ադրբեջանը ռազմավարական գործընկեր չէ, սակայն դա չի նշանակում, որ մենք չենք կարող համագործակցել տարբեր ոլորտներում»,- ասել է Զատուլինը:
Նա նաև ընդգծել է, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը չի կարող կարծել, որ իր դիրքորոշումը Ուկրաինայի հարցում չի ազդի Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների վրա:

Затулин призвал не обольщаться на счёт нормализации отношений России и Азербайджана
Первый заместитель председателя Госдумы России, специальный представитель России по вопросам миграции и гражданства, Затулин, заявил, что не стоит обольщаться на счёт нормализации отношений между Россией и Азербайджаном:
Он отметил, что Азербайджан не является стратегическим партнёром России, и не следует делать вид, что между двумя странами нет политических противоречий:
«Азербайджан не является стратегическим партнёром, но это не значит, что у нас не должно быть взаимодействия в различных областях», - сказал Затулин:
Он также подчеркнул, что позиция президента Азербайджана Ильхама Алиева по Украине не должна оставаться без внимания в контексте отношений с Россией: