Հնդկաստանի տնտեսությունը հունիսին ավարտված եռամսյակի արդյունքներով աճել է 7.8%-ով, հաղորդում է CNBC-ն։ Ցուցանիշը զգալիորեն գերազանցել է փորձագետների սպասումները, որոնք կանխատեսում էին 7.1% աճ։ Հիմնական շարժիչ ուժերն են ֆինանսական հատվածի, անշարժ գույքի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և մասնագիտական ծառայությունների ոլորտների ուժեղ արդյունքները, մինչդեռ գյուղատնտեսության ոլորտում աճը համեմատաբար զուսպ է եղել։
Հնդկաստանում Barclays-ի գլխավոր տնտեսագետ Աաստհա Գուդվանին նշել է, որ Իրանում հակամարտությունը սպասված բացասական ազդեցությունը չի ունեցել տնտեսական աճի վրա, իսկ սպառողական պահանջարկը մնացել է «կայուն»։ Ավտոմեքենաների վաճառքը, վարկավորումը, արտադրությունը և ծառայությունների ոլորտը նույնպես կայունություն են ցուցաբերում։ Միևնույն ժամանակ, Հնդկաստանի պահուստային բանկն ավելի վաղ կանխատեսել էր, որ հաշվետու ժամանակահատվածում ՀՆԱ-ի աճը կկազմի 7%, իսկ 2027 թվականի մարտին ավարտվող ֆինանսական տարվա արդյունքներով ակնկալում է աճի տեմպերի դանդաղում՝ մինչև 6.7%։
Կենտրոնական բանկը նախազգուշացնում է, որ համաշխարհային տնտեսական անկայուն միջավայրը, էներգակիրների բարձր գները և մատակարարման շղթաների խնդիրները կշարունակեն ճնշում գործադրել ներքին տնտեսական ակտիվության վրա։ Բացի այդ, Էլ Նինյո եղանակային ֆենոմենը ռիսկեր է ստեղծում գյուղատնտեսության ոլորտի համար։
Էներգիայի բարձր գների ֆոնին երկրում գնաճն 9 ամիս շարունակ անընդմեջ աճել է և հուլիսին հասել 4.45%-ի։ Սակայն կարգավորիչը որոշել է օգոստոսյան նիստում չբարձրացնել տոկոսադրույքները։

India's Economy Grows by 7.8% in First Financial Quarter
India's economy grew by 7.8% in the first financial quarter ending in June, according to CNBC. This figure significantly exceeded experts' expectations, which had predicted a growth of 7.1%. The main driving forces were strong performances in the financial sector, real estate, information technology, and professional services, while growth in agriculture was relatively modest.
Barclays' chief economist in India, Aastha Gudwani, noted that the conflict in Iran did not have the expected negative impact on economic growth, and consumer demand remained 'stable.' Car sales, lending, production, and the services sector also showed stability. Meanwhile, the Reserve Bank of India had previously forecast that GDP growth for the reporting period would be 7%, and it expects a slowdown in growth rates to 6.7% for the financial year ending in March 2027.
The central bank warns that the global economic instability, high energy prices, and supply chain issues will continue to exert pressure on domestic economic activity. Additionally, the El Niño weather phenomenon poses risks for the agricultural sector.
Against the backdrop of high energy prices, inflation in the country has risen for nine consecutive months, reaching 4.45% in July. However, the regulator decided not to raise interest rates at the August meeting.