Հնդկաստանի տնտեսությունը հունիսին ավարտված եռամսյակի արդյունքներով աճել է 7.8%-ով, հաղորդում է CNBC-ն։ Ցուցանիշը զգալիորեն գերազանցել է փորձագետների սպասումները, որոնք կանխատեսում էին 7.1% աճ։ Հիմնական շարժիչ ուժերն են ֆինանսական հատվածի, անշարժ գույքի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և մասնագիտական ծառայությունների ոլորտների ուժեղ արդյունքները, մինչդեռ գյուղատնտեսության ոլորտում աճը համեմատաբար զուսպ է եղել։
Հնդկաստանում Barclays-ի գլխավոր տնտեսագետ Աաստհա Գուդվանին նշել է, որ Իրանում հակամարտությունը սպասված բացասական ազդեցությունը չի ունեցել տնտեսական աճի վրա, իսկ սպառողական պահանջարկը մնացել է «կայուն»։ Ավտոմեքենաների վաճառքը, վարկավորումը, արտադրությունը և ծառայությունների ոլորտը նույնպես կայունություն են ցուցաբերում։ Միևնույն ժամանակ, Հնդկաստանի պահուստային բանկն ավելի վաղ կանխատեսել էր, որ հաշվետու ժամանակահատվածում ՀՆԱ-ի աճը կկազմի 7%, իսկ 2027 թվականի մարտին ավարտվող ֆինանսական տարվա արդյունքներով ակնկալում է աճի տեմպերի դանդաղում՝ մինչև 6.7%։
Կենտրոնական բանկը նախազգուշացնում է, որ համաշխարհային տնտեսական անկայուն միջավայրը, էներգակիրների բարձր գները և մատակարարման շղթաների խնդիրները կշարունակեն ճնշում գործադրել ներքին տնտեսական ակտիվության վրա։ Բացի այդ, Էլ Նինյո եղանակային ֆենոմենը ռիսկեր է ստեղծում գյուղատնտեսության ոլորտի համար։
Էներգիայի բարձր գների ֆոնին երկրում գնաճն 9 ամիս շարունակ անընդմեջ աճել է և հուլիսին հասել 4.45%-ի։ Սակայն կարգավորիչը որոշել է օգոստոսյան նիստում չբարձրացնել տոկոսադրույքները։

Экономика Индии выросла на 7.8% в первом финансовом квартале
Экономика Индии выросла на 7.8% в первом финансовом квартале, завершившемся в июне, сообщает CNBC. Этот показатель значительно превысил ожидания экспертов, которые прогнозировали рост на 7.1%. Основными движущими силами стали сильные результаты финансового сектора, недвижимости, информационных технологий и профессиональных услуг, в то время как рост в сельском хозяйстве был относительно скромным.
Главный экономист Barclays в Индии Аастха Гудвани отметила, что конфликт в Иране не оказал ожидаемого негативного влияния на экономический рост, а потребительский спрос остался «стабильным». Продажи автомобилей, кредитование, производство и сектор услуг также демонстрируют стабильность. В то же время, Резервный банк Индии ранее прогнозировал, что в отчетном периоде рост ВВП составит 7%, а по итогам финансового года, заканчивающегося в марте 2027 года, ожидает замедления темпов роста до 6.7%.
Центральный банк предупреждает, что глобальная экономическая нестабильность, высокие цены на энергоносители и проблемы с цепочками поставок будут продолжать оказывать давление на внутреннюю экономическую активность. Кроме того, климатический феномен Эль-Ниньо создает риски для сельского хозяйства.
На фоне высоких цен на энергоносители инфляция в стране росла в течение 9 месяцев подряд и в июле достигла 4.45%. Однако регулятор решил не повышать процентные ставки на заседании в августе.