Goldman Sachs-ի վերլուծաբանները խստացրել են նավթավերամշակման համաշխարհային շուկայի վերաբերյալ իրենց կանխատեսումները՝ մատնանշելով առաջարկի աճող դեֆիցիտը։ Դրա պատճառներն են Մերձավոր Արևելքում ռազմական հակամարտությունները և Ռուսաստանի ու Ուկրաինայի միջև առճակատումը։ Բանկի փորձագետները նաև բարձրացրել են դիզելային վառելիքի արտադրության շահութաբերության գնահատականները՝ դրանք ավելի քան կրկնապատկելով։ Այս մասին հայտնում է Bloomberg գործակալությունը։
Զեկույցում նշվում է, որ Մերձավոր Արևելքի երկրներում և Ռուսաստանում նավթավերամշակման գործարանների աշխատակիցների գործադուլների ալիքն ավելի է խորացրել համաշխարհային նավթավերամշակման հզորությունների առանց այն էլ բարդ իրավիճակը։ Դա, իր հերթին, հանգեցրել է նավթամթերքի մարժաների աճին։
«Դիզելային վառելիքը շարունակում է մնալ ուշադրության կենտրոնում՝ դրա բարձր պահանջարկի պատճառով», – ընդգծվում է զեկույցում։
Փորձագետների հաշվարկներով՝ ներկայում նավթավերամշակման գործարանների պարապուրդի ծավալը 60%-ով գերազանցում է սեզոնային ստանդարտ ցուցանիշները։ Միևնույն ժամանակ, պատրաստի արտադրանքի պաշարները նվազում են, թեև դրա նկատմամբ պահանջարկը նույնպես անկում է ապրում։ Վերլուծաբանների կանխատեսումների համաձայն՝ հաջորդ տարի դիզելային վառելիքի մեկ բարելի վերամշակումից ստացվող միջին շահույթը՝ Brent տեսակի նավթի արժեքից վեր, ԱՄՆ-ում կկազմի 63 դոլար, իսկ Եվրամիությունում՝ 49 դոլար։ Համեմատության համար՝ նախկինում սպասվում էր համապատասխանաբար 27 և 19 դոլար։
Համաշխարհային տնտեսությունը բախվել է վառելիքային ճգնաժամի, որի պայմաններում բենզինի և նավթամթերքի այլ տեսակների գներն աճում են զգալիորեն ավելի արագ, քան հում նավթի արժեքը։ Իրավիճակը կարող է ավելի սրվել այն բանից հետո, երբ Ռուսաստանը մինչև սեպտեմբեր երկարաձգեց դիզելային վառելիքի արտահանման արգելքը, ինչպես նաև Բրազիլիայում սպառման աճի պատճառով։ Բրազիլիան վառելիքի ներմուծման ծավալով աշխարհում երկրորդ տեղն է զբաղեցնում։ Լրացուցիչ ճնշման գործոն կլինի Հյուսիսային կիսագնդում սպասվող ձմեռը, որը կմեծացնի ջեռուցման համար վառելիքի պահանջարկը։
Ինչ վերաբերում է Մերձավոր Արևելքին, ապա Պարսից ծոցի տարածաշրջանից հում նավթի արտահանումը, ամենայն հավանականությամբ, վերականգնվել է մինչև նախապատերազմյան մակարդակի 70-80%-ը։ Սակայն տարածաշրջանից պատրաստի նավթամթերքի մատակարարումները դեռևս կազմում են մոտ 40%-ը։
«Լիարժեք վերականգնման համար անհրաժեշտ է համաշխարհային աշխարհաքաղաքական լարվածության թուլացում», – եզրակացնում են զեկույցի հեղինակները։

Аналитики Goldman Sachs ужесточили свои прогнозы по мировому рынку нефтепереработки, указывая на растущий дефицит предложения. Причинами этого являются военные конфликты на Ближнем Востоке и противостояние между Россией и Украиной. Эксперты банка также повысили оценки прибыльности производства дизельного топлива, более чем удвоив их. Об этом сообщает агентство Bloomberg.
В отчете отмечается, что волна забастовок работников нефтеперерабатывающих заводов в странах Ближнего Востока и России еще больше усугубила и без того сложную ситуацию с мировыми мощностями нефтепереработки. Это, в свою очередь, привело к росту маржи на нефтепродукты.
«Дизельное топливо продолжает оставаться в центре внимания из-за высокого спроса», - подчеркивается в отчете.
По расчетам экспертов, в настоящее время объем простоя нефтеперерабатывающих заводов на 60% превышает сезонные стандартные показатели. В то же время запасы готовой продукции уменьшаются, хотя спрос на нее также падает. Согласно прогнозам аналитиков, в следующем году средняя прибыль от переработки одной бочки дизельного топлива, превышающая стоимость нефти марки Brent, в США составит 63 доллара, а в Европейском Союзе - 49 долларов. Для сравнения, ранее ожидалось соответственно 27 и 19 долларов.
Мировая экономика столкнулась с топливным кризисом, в условиях которого цены на бензин и другие виды нефтепродуктов растут значительно быстрее, чем стоимость сырой нефти. Ситуация может усугубиться после того, как Россия продлила запрет на экспорт дизельного топлива до сентября, а также из-за роста потребления в Бразилии. Бразилия занимает второе место в мире по объемам импорта топлива. Дополнительным фактором давления станет ожидаемая зима в Северном полушарии, которая увеличит спрос на топливо для отопления.
Что касается Ближнего Востока, то экспорт сырой нефти из Персидского залива, вероятно, восстановился до 70-80% довоенного уровня. Однако поставки готовых нефтепродуктов из региона все еще составляют около 40%.
«Для полного восстановления необходимо ослабление глобальной геополитической напряженности», - заключают авторы отчета.