Goldman Sachs-ի վերլուծաբանները խստացրել են նավթավերամշակման համաշխարհային շուկայի վերաբերյալ իրենց կանխատեսումները՝ մատնանշելով առաջարկի աճող դեֆիցիտը։ Դրա պատճառներն են Մերձավոր Արևելքում ռազմական հակամարտությունները և Ռուսաստանի ու Ուկրաինայի միջև առճակատումը։ Բանկի փորձագետները նաև բարձրացրել են դիզելային վառելիքի արտադրության շահութաբերության գնահատականները՝ դրանք ավելի քան կրկնապատկելով։ Այս մասին հայտնում է Bloomberg գործակալությունը։
Զեկույցում նշվում է, որ Մերձավոր Արևելքի երկրներում և Ռուսաստանում նավթավերամշակման գործարանների աշխատակիցների գործադուլների ալիքն ավելի է խորացրել համաշխարհային նավթավերամշակման հզորությունների առանց այն էլ բարդ իրավիճակը։ Դա, իր հերթին, հանգեցրել է նավթամթերքի մարժաների աճին։
«Դիզելային վառելիքը շարունակում է մնալ ուշադրության կենտրոնում՝ դրա բարձր պահանջարկի պատճառով», – ընդգծվում է զեկույցում։
Փորձագետների հաշվարկներով՝ ներկայում նավթավերամշակման գործարանների պարապուրդի ծավալը 60%-ով գերազանցում է սեզոնային ստանդարտ ցուցանիշները։ Միևնույն ժամանակ, պատրաստի արտադրանքի պաշարները նվազում են, թեև դրա նկատմամբ պահանջարկը նույնպես անկում է ապրում։ Վերլուծաբանների կանխատեսումների համաձայն՝ հաջորդ տարի դիզելային վառելիքի մեկ բարելի վերամշակումից ստացվող միջին շահույթը՝ Brent տեսակի նավթի արժեքից վեր, ԱՄՆ-ում կկազմի 63 դոլար, իսկ Եվրամիությունում՝ 49 դոլար։ Համեմատության համար՝ նախկինում սպասվում էր համապատասխանաբար 27 և 19 դոլար։
Համաշխարհային տնտեսությունը բախվել է վառելիքային ճգնաժամի, որի պայմաններում բենզինի և նավթամթերքի այլ տեսակների գներն աճում են զգալիորեն ավելի արագ, քան հում նավթի արժեքը։ Իրավիճակը կարող է ավելի սրվել այն բանից հետո, երբ Ռուսաստանը մինչև սեպտեմբեր երկարաձգեց դիզելային վառելիքի արտահանման արգելքը, ինչպես նաև Բրազիլիայում սպառման աճի պատճառով։ Բրազիլիան վառելիքի ներմուծման ծավալով աշխարհում երկրորդ տեղն է զբաղեցնում։ Լրացուցիչ ճնշման գործոն կլինի Հյուսիսային կիսագնդում սպասվող ձմեռը, որը կմեծացնի ջեռուցման համար վառելիքի պահանջարկը։
Ինչ վերաբերում է Մերձավոր Արևելքին, ապա Պարսից ծոցի տարածաշրջանից հում նավթի արտահանումը, ամենայն հավանականությամբ, վերականգնվել է մինչև նախապատերազմյան մակարդակի 70-80%-ը։ Սակայն տարածաշրջանից պատրաստի նավթամթերքի մատակարարումները դեռևս կազմում են մոտ 40%-ը։
«Լիարժեք վերականգնման համար անհրաժեշտ է համաշխարհային աշխարհաքաղաքական լարվածության թուլացում», – եզրակացնում են զեկույցի հեղինակները։

Goldman Sachs analysts have tightened their forecasts for the global oil refining market, pointing to a growing supply deficit. The reasons for this are military conflicts in the Middle East and the confrontation between Russia and Ukraine. The bank's experts have also raised profitability estimates for diesel fuel production, more than doubling them. This is reported by Bloomberg.
The report notes that a wave of strikes by workers at oil refineries in the Middle East and Russia has further deepened the already complex situation of global oil refining capacities. This, in turn, has led to an increase in margins for oil products.
“Diesel fuel continues to remain in the spotlight due to its high demand,” the report emphasizes.
According to experts' calculations, the current idle capacity of oil refineries exceeds seasonal standard indicators by 60%. At the same time, stocks of finished products are decreasing, although demand for them is also declining. Analysts forecast that next year the average profit from refining a barrel of diesel fuel, above the price of Brent crude oil, will be $63 in the U.S. and $49 in the European Union. For comparison, it was previously expected to be $27 and $19, respectively.
The global economy is facing a fuel crisis, during which the prices of gasoline and other types of oil products are rising significantly faster than the value of crude oil. The situation could worsen after Russia extended its ban on diesel fuel exports until September, as well as due to increased consumption in Brazil. Brazil ranks second in the world in terms of fuel import volumes. An additional pressure factor will be the expected winter in the Northern Hemisphere, which will increase the demand for heating fuel.
As for the Middle East, oil exports from the Persian Gulf region have likely recovered to 70-80% of pre-war levels. However, supplies of finished oil products from the region still account for about 40%.