Հայաստանի Հանրապետության տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը հանդիպել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության էներգետիկայի նախարար Աբբաս Ալիաբադիի հետ:
Ողջունելով նախարար Խուդաթյանին՝ Աբբաս Ալիաբադին ընդգծել է հայ-իրանական համագործակցության շարունակական զարգացման կարևորությունը՝ նշելով, որ էներգետիկ ոլորտը երկկողմ հարաբերությունների առանցքային ուղղություններից է:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են Հայաստանի և Իրանի միջև էներգետիկ համագործակցության օրակարգային հարցերի լայն շրջանակ։ Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել Հայաստան–Իրան 400 կՎ էլեկտրահաղորդման երրորդ գծի շինարարության ընթացքին՝ ընդգծելով ծրագրի ռազմավարական նշանակությունը երկու երկրների էներգետիկ համակարգերի փոխկապակցվածության ամրապնդման, էլեկտրաէներգիայի փոխադարձ հոսքերի ավելացման և տարածաշրջանային էներգետիկ համագործակցության ընդլայնման տեսանկյունից:
Նախարարները նաև քննարկել են վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում համագործակցության խորացման հնարավորությունները՝ կարևորելով փորձ համատեղ ծրագրերի իրականացումը և նոր ներդրումային նախաձեռնությունների խթանումը:
Կողմերը վերահաստատել են պատրաստակամությունը շարունակելու ակտիվ համագործակցությունը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ուղղություններով՝ ի նպաստ երկու երկրների էներգետիկ անվտանգության և կայուն զարգացման:

Khudatyan Discusses Creation of Energy Corridors Between Georgia and Russia in Iran
The Minister of Territorial Administration and Infrastructure of the Republic of Armenia, Davit Khudatyan, met with the Minister of Energy of the Islamic Republic of Iran, Abbas Aliabadi.
Welcoming Minister Khudatyan, Abbas Aliabadi emphasized the importance of continuing the development of Armenian-Iranian cooperation, noting that the energy sector is a key direction of bilateral relations.
During the meeting, the parties discussed a wide range of agenda issues regarding energy cooperation between Armenia and Iran. In particular, they addressed the progress of the construction of the third 400 kV power transmission line Armenia-Iran, emphasizing the strategic significance of the project for strengthening the interconnection of the energy systems of the two countries, increasing mutual electricity flows, and expanding regional energy cooperation.
The ministers also discussed opportunities for deepening cooperation in the field of renewable energy, highlighting the importance of implementing joint projects and promoting new investment initiatives.
The parties reaffirmed their readiness to continue active cooperation in all areas of mutual interest, benefiting the energy security and sustainable development of both countries.