Խուդաթյանը և Իրանի էներգետիկայի նախարարը քննարկել են Հայաստանի և Իրանի միջև էներգետիկ համագործակցության հարցեր
Լուրեր | 2026/07/26 17:01
Հայաստանի և Իրանի միջև էներգետիկ համագործակցության հարցեր
Հայաստանի Հանրապետության տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը հանդիպել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության էներգետիկայի նախարար Աբբաս Ալիաբադիի հետ։
Ողջունելով նախարար Խուդաթյանին՝ Աբբաս Ալիաբադին ընդգծել է հայ-իրանական համագործակցության շարունակական զարգացման կարևորությունը՝ նշելով, որ էներգետիկ ոլորտը երկկողմ հարաբերությունների առանցքային ուղղություններից է։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են Հայաստանի և Իրանի միջև էներգետիկ համագործակցության օրակարգային հարցերի լայն շրջանակ։ Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել Հայաստան–Իրան 400 կՎ էլեկտրահաղորդման երրորդ գծի շինարարության ընթացքին՝ ընդգծելով ծրագրի ռազմավարական նշանակությունը երկու երկրների էներգետիկ համակարգերի փոխկապակցվածության ամրապնդման, էլեկտրաէներգիայի փոխադարձ հոսքերի ավելացման և տարածաշրջանային էներգետիկ համագործակցության ընդլայնման տեսանկյունից։
Նախարարները նաև քննարկել են վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում համագործակցության խորացման հնարավորությունները՝ կարևորելով փորձ համատեղ ծրագրերի իրականացումը և նոր ներդրումային նախաձեռնությունների խթանումը։
Կողմերը վերահաստատել են պատրաստակամությունը շարունակելու ակտիվ համագործակցությունը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ուղղություններով՝ ի նպաստ երկու երկրների էներգետիկ անվտանգության և կայուն զարգացման։

Худатяна и министр энергетики Ирана обсудили вопросы энергетического сотрудничества между Арменией и Ираном
Новости | 2026/07/26 17:01
Вопросы энергетического сотрудничества между Арменией и Ираном
Министр территориального управления и инфраструктур Армении Давид Худацян встретился с министром энергетики Исламской Республики Иран Аббасом Алиабади.
Приветствуя министра Худацяна, Аббас Алиабади подчеркнул важность продолжения развития армяно-иранского сотрудничества, отметив, что энергетическая сфера является ключевым направлением двусторонних отношений.
В ходе встречи стороны обсудили широкий спектр актуальных вопросов энергетического сотрудничества между Арменией и Ираном. В частности, обсуждался ход строительства третьей линии электропередачи 400 кВ Армения-Иран, подчеркивая стратегическое значение проекта для укрепления взаимосвязанности энергетических систем двух стран, увеличения взаимных потоков электроэнергии и расширения регионального энергетического сотрудничества.
Министры также обсудили возможности углубления сотрудничества в области возобновляемой энергетики, подчеркивая важность реализации совместных проектов и стимулирования новых инвестиционных инициатив.
Стороны подтвердили готовность продолжать активное сотрудничество по всем направлениям, представляющим взаимный интерес, в пользу энергетической безопасности и устойчивого развития двух стран.