Xpeng-ը 2027 թվականին իր մարդանման IRON ռոբոտները կհանի համաշխարհային շուկա
Չինական էլեկտրամոբիլների արտադրող Xpeng-ը նախատեսում է 2027 թվականին համաշխարհային շուկա դուրս բերել իր IRON մարդանման ռոբոտները, գրում է The Wall Street Journal-ը՝ հղում անելով իրազեկ աղբյուրներին:
Աղբյուրների փոխանցմամբ՝ ընկերությունը մտադիր է մինչև 2026 թվականի վերջ IRON ռոբոտների արտադրական հզորությունները հասցնել ամսական ավելի քան 1000 միավորի:
2027 թվականի առաջին եռամսյակից այս ռոբոտները կսկսեն աշխատել որպես վաճառքի խորհրդատուներ Xpeng-ի ավտոսրահներում Չինաստանում, իսկ նույն տարվա ընթացքում՝ նաև ընկերության արտասահմանյան ավտոսրահներում:
Այն մասին, որ Xpeng-ի մարդանման ռոբոտները սկզբնական փուլում կաշխատեն որպես վարչական օգնականներ կամ վաճառքի խորհրդատուներ, ապրիլին Reuters-ին հայտնել էր ընկերության նախագահ Բրայան Գուն:
Նրա խոսքով՝ առաջիկա 10-20 տարիների ընթացքում այդ ռոբոտների կիրառման ոլորտները զգալիորեն կընդլայնվեն, և այս բիզնեսը կարող է նույնիսկ գերազանցել Xpeng-ի ավտոմոբիլային բիզնեսի մասշտաբը:
IRON ռոբոտները ներկայացվել էին անցյալ տարվա նոյեմբերին: Այն ժամանակ հաղորդվել էր, որ դրանք կաշխատեն Xpeng-ի սեփական մշակման չիպերի վրա, կհամալրվեն պինդ վիճակի մարտկոցով, ինչպես նաև ընկերությունը նախատեսում է առաջարկել արտադրանքի առանձին բաղադրիչների անհատականացման տարբերակներ, այդ թվում՝ մարմնի ձևի և սանրվածքի ընտրության հնարավորություն:
Morgan Stanley-ի կանխատեսմամբ՝ Չինաստանում մարդանման ռոբոտների ընդհանուր մատակարարումները այս տարի կհասնեն 50.000 միավորի, իսկ հաջորդ տարի՝ 100.000 միավորի:

Китайский производитель электромобилей Xpeng планирует выпустить своих гуманоидных роботов IRON на мировой рынок в 2027 году, сообщает The Wall Street Journal со ссылкой на осведомленные источники:
По данным источников, компания намерена увеличить производственные мощности роботов IRON до более чем 1000 единиц в месяц к концу 2026 года:
С первого квартала 2027 года эти роботы начнут работать в качестве консультантов по продажам в автосалонах Xpeng в Китае, а в том же году и в зарубежных автосалонах компании:
О том, что гуманоидные роботы Xpeng в начальной стадии будут работать в качестве административных помощников или консультантов по продажам, в апреле сообщил президент компании Брайан Гу:
По его словам, в течение следующих 10-20 лет области применения этих роботов значительно расширятся, и этот бизнес может даже превзойти масштаб автомобильного бизнеса Xpeng:
Роботы IRON были представлены в ноябре прошлого года. Тогда сообщалось, что они будут работать на собственных чипах Xpeng, будут оснащены твердотельными аккумуляторами, а также компания планирует предложить варианты персонализации отдельных компонентов продукта, включая выбор формы тела и прически:
По прогнозам Morgan Stanley, общие поставки гуманоидных роботов в Китае в этом году достигнут 50 000 единиц, а в следующем году — 100 000 единиц: