Xpeng-ը 2027 թվականին իր մարդանման IRON ռոբոտները կհանի համաշխարհային շուկա
Չինական էլեկտրամոբիլների արտադրող Xpeng-ը նախատեսում է 2027 թվականին համաշխարհային շուկա դուրս բերել իր IRON մարդանման ռոբոտները, գրում է The Wall Street Journal-ը՝ հղում անելով իրազեկ աղբյուրներին:
Աղբյուրների փոխանցմամբ՝ ընկերությունը մտադիր է մինչև 2026 թվականի վերջ IRON ռոբոտների արտադրական հզորությունները հասցնել ամսական ավելի քան 1000 միավորի:
2027 թվականի առաջին եռամսյակից այս ռոբոտները կսկսեն աշխատել որպես վաճառքի խորհրդատուներ Xpeng-ի ավտոսրահներում Չինաստանում, իսկ նույն տարվա ընթացքում՝ նաև ընկերության արտասահմանյան ավտոսրահներում:
Այն մասին, որ Xpeng-ի մարդանման ռոբոտները սկզբնական փուլում կաշխատեն որպես վարչական օգնականներ կամ վաճառքի խորհրդատուներ, ապրիլին Reuters-ին հայտնել էր ընկերության նախագահ Բրայան Գուն:
Նրա խոսքով՝ առաջիկա 10-20 տարիների ընթացքում այդ ռոբոտների կիրառման ոլորտները զգալիորեն կընդլայնվեն, և այս բիզնեսը կարող է նույնիսկ գերազանցել Xpeng-ի ավտոմոբիլային բիզնեսի մասշտաբը:
IRON ռոբոտները ներկայացվել էին անցյալ տարվա նոյեմբերին: Այն ժամանակ հաղորդվել էր, որ դրանք կաշխատեն Xpeng-ի սեփական մշակման չիպերի վրա, կհամալրվեն պինդ վիճակի մարտկոցով, ինչպես նաև ընկերությունը նախատեսում է առաջարկել արտադրանքի առանձին բաղադրիչների անհատականացման տարբերակներ, այդ թվում՝ մարմնի ձևի և սանրվածքի ընտրության հնարավորություն:
Morgan Stanley-ի կանխատեսմամբ՝ Չինաստանում մարդանման ռոբոտների ընդհանուր մատակարարումները այս տարի կհասնեն 50.000 միավորի, իսկ հաջորդ տարի՝ 100.000 միավորի:

The Chinese electric vehicle manufacturer Xpeng plans to launch its humanoid IRON robots in the global market by 2027, according to The Wall Street Journal citing informed sources:
Sources indicate that the company aims to ramp up production capacity for the IRON robots to over 1,000 units per month by the end of 2026:
Starting in the first quarter of 2027, these robots will begin working as sales consultants in Xpeng's showrooms in China, and later in the same year, in the company's overseas showrooms:
In April, the company's president, Brian Gu, stated that the humanoid robots would initially work as administrative assistants or sales consultants:
He noted that over the next 10-20 years, the areas of application for these robots would significantly expand, and this business could even surpass the scale of Xpeng's automotive business:
The IRON robots were unveiled last November. At that time, it was reported that they would operate on Xpeng's proprietary chips, be equipped with solid-state batteries, and the company plans to offer customization options for individual product components, including choices for body shape and hairstyle:
According to Morgan Stanley's forecasts, total shipments of humanoid robots in China are expected to reach 50,000 units this year and 100,000 units next year: