Արդեն երրորդ ամիսն է՝ գյուղատնտեսական մի շարք ապրանքների մուտքը ռուսական շուկա արգելված է, ըստ ռուսական կողմի՝ պատճառն այդ ապրանքների որակն է։ Լոլիկ, ծիրան, պղպեղ, վարունգ և այլ պտուղ-բանջարեղեն արտադրողները մշտապես բողոքում են, որ բերքը տեղում փչանում է, որին ի պատասխան՝ Կառավարությունն ասում է, թե փոխհատուցում կտա:
Ավելին՝ հայտարարում է, թե կարող են արտահանել ԵՄ շուկա, ինչը հայ արտադրողներն իրատեսական չեն համարում, այն էլ այն ծավալներով, ինչ նախկինում արտահանել են Ռուսաստան:
Շուտով արդեն խաղողի բերքահավաքի սեզոնն է, խաղողագործներն է՞լ են կանգնելու նույն խնդրի առաջ՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանին կալանավորելուն զուգահեռ՝ կապարակնքվել էին նաև Երևանի գինու և կոնյակի գործարանի դռները:
Գյուղատնտեսության նախկին փոխնախարար Աշոտ Հարությունյանի խոսքով՝ խաղողի հետ կապված խնդիրն ավելի շղթայական է. եթե, օրինակ, ծիրանի դեպքում այգետեր, վաճառող կամ գնորդ և արտահանումն է, ապա խաղողի դեպքում այլ է՝ տեխնիկական սորտերը, սպիրտի, գինու 90 տոկոսից ավելին հիմնականում մթերում են հայկական ընկերությունները:
«Եթե այդ ընկերությունները չկարողանան իրենց գինին ու կոնյակը նորմալ արտահանեն, նշանակում է՝ ունենալու են ֆինանսական ու տարայի խնդիրներ։ Նշանակում է, որ մոտ 200 հազար տոննա խաղող (խոսքը նախորդ տարվա մթերման մասին է), ինչը լուրջ խնդիր է։ Մթերումն այս պահին վտանգված է, կապված տարաների հետ, եթե տարաներ չունեցան, մթերումը չեն կարող անել, դրան զուգահեռ՝ նաև ֆինանսական խնդիրներ են ի հայտ գալու»,- 168.am–ի հետ զրույցում ասաց Աշոտ Հարությունյանը։
Ըստ մեր զրուցակցի, խաղողի սեղանի սորտերը հիմնականում սպառվում են տեղական շուկայում ու արտահանվում են ԵԱՏՄ շուկա:
«Բայց, ինչպես գիտեք, հիմա ճանապարհը փակ է, արգելափակումն էլ դրված է, այս առումով էլ խնդիրը լուրջ է, որովհետև տեղական շուկան՝ սառնարաններով ու իրացումով, այդքանը չի կարող ապահովել:
Ինչ վերաբերում է ԵՄ շուկա արտահանելուն, ապա՝ ի տարբերություն ծիրանի, որ այդքան ասում են՝ հայկական ծիրանը բրենդ է, խաղողը հիմնականում արդեն Եվրոպայում լուրջ տեղ չունի, որովհետև Իտալիայում, Հունգարիայում, Թուրքիայում, էլ չասեմ՝ Ֆրանսիայում այնպիսի սեղանի սորտեր են աճեցնում, որոնք աչք են ծակում, համային տեսանկյունից էլ լավն են։ Այնտեղ կա ղազախական խաղող ևս, խաղողի դեպքում ԵՄ շուկայում առավելություն չունենք»,- շեշտեց Աշոտ Հարությունյանը:
Նախորդ տարի խաղողագործները գոհ են եղել խաղողի բերքի ծավալներից, սակայն այս տարի քիչ բերք են սպասում:
Արարատի մարզի խաղողագործներից մեկը՝ Կարեն Միքայելյանը, 168.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ թեպետ մթերող ընկերության հետ արդեն պայմանագիրը ստորագրել են, սակայն բերքի ծավալն այս տարի ընդհանուր առմամբ շատ քիչ է:
«Նախորդ տարվա համեմատ՝ այս տարի բերքը լավ չէ, պատճառները տարբեր են՝ եղանակն է, դե, տարվա հետ է, տարի կա՝ լավ բերք ենք ստանում, տարի կա՝ չէ։ Մթերման հետ անձամբ ես խնդիր չեմ ունենա, պայմանագիրը ստորագրված է, բերքն էլ քիչ է, կմթերեն»,- ասաց մեր զրուցակիցը:
Նրա խոսքով, չնայած այն հանգամանքին, որ բերքը քիչ է, մթերող ընկերությունը մթերման գները փոփոխության չի ենթարկել, մթերելու է նույն արժեքով, ինչ նախորդ տարի է եղել՝ 1 կգ-ն 130-135 դրամ:
«Ես մթերող ընկերությանը չեմ փոխել, մշտապես այդ ընեկերությանն եմ հանձնում։ Հայաստանից դուրս խաղող չենք արտահանում, արդեն 2 տարի է՝ չեն տանում, էլի։ Մենք հանձնում էինք արտահանող ընկերությանը, այդ ընկերությունն էլ արտահանում էր, բայց այս տարի դեռևս որևէ խոսակցություն չկա։ Տեսնենք, գուցե սեպտեմբերին լինի, այդ ժամանակահատվածում է լինում, որ խաղողն արդեն ընդունում են ու արտահանում։ Բայց ասում եմ՝ դեռ նման խոսակցություն չկա»,- ընդգծեց մեր զրուցակիցը։

For the third month now, the entry of several agricultural products into the Russian market has been banned, with the Russian side citing the quality of these products as the reason. Producers of tomatoes, apricots, peppers, cucumbers, and other fruits and vegetables are constantly complaining that their harvest is spoiling on-site, to which the government responds that it will provide compensation.
Moreover, it claims that they can export to the EU market, which Armenian producers do not consider realistic, especially in the volumes they previously exported to Russia.
The grape harvesting season is approaching; will grape growers face the same problem, considering that alongside the arrest of the leader of the BHK, Gagik Tsarukyan, the doors of the wine and brandy factory in Yerevan were also closed?
According to former Deputy Minister of Agriculture Ashot Harutyunyan, the issue with grapes is more chain-like: if, for example, in the case of apricots, it involves the gardener, seller, or buyer and export, in the case of grapes, it is different: technical varieties, more than 90 percent of spirits and wines are mainly harvested by Armenian companies.
“If these companies cannot export their wines and brandies normally, it means they will face financial and packaging issues. This means that about 200,000 tons of grapes (referring to last year's harvest), which is a serious problem. The harvesting is currently at risk due to packaging; if they do not have packaging, they cannot do the harvesting, and at the same time, financial issues will arise,” Ashot Harutyunyan said in an interview with 168.am–.
According to our interlocutor, table grape varieties are mainly consumed in the local market and exported to the EAEU market.
“But, as you know, the road is currently closed, and there is also a blockade, in this regard, the problem is serious because the local market with refrigerators and sales cannot provide all this.
Regarding exporting to the EU market, unlike apricots, which are said to be a brand, grapes do not have a significant place in Europe anymore, because in Italy, Hungary, Turkey, not to mention France, they grow such table varieties that are eye-catching and also good in taste. There is also Kazakhstani grapes there; in the case of grapes, we have no advantage in the EU market,” emphasized Ashot Harutyunyan.
Last year, grape growers were satisfied with the volumes of grape harvest, but this year they expect a small harvest.
One of the grape growers from the Ararat region, Karen Mikaelyan, told 168.am that although they have already signed a contract with the processing company, the volume of harvest this year is generally very small.
“Compared to last year, the harvest this year is not good; the reasons are different - the weather, well, it depends on the year; there are years when we get a good harvest, and there are years when we do not. Personally, I will not have problems with processing; the contract is signed, the harvest is small, they will process it,” said our interlocutor.
According to him, despite the fact that the harvest is small, the processing company has not changed the prices for processing; it will process at the same price as last year - 130-135 drams per kg.
“I have not changed the processing company; I always hand it over to this company. We do not export grapes outside of Armenia; they have not been taking them for two years already. We used to hand them over to the exporting company, and that company exported, but this year there are still no talks. We will see; maybe in September there will be, at that time is usually when they accept grapes and export them. But I say, there are still no such talks,” emphasized our interlocutor.