Արդեն երրորդ ամիսն է՝ գյուղատնտեսական մի շարք ապրանքների մուտքը ռուսական շուկա արգելված է, ըստ ռուսական կողմի՝ պատճառն այդ ապրանքների որակն է։ Լոլիկ, ծիրան, պղպեղ, վարունգ և այլ պտուղ-բանջարեղեն արտադրողները մշտապես բողոքում են, որ բերքը տեղում փչանում է, որին ի պատասխան՝ Կառավարությունն ասում է, թե փոխհատուցում կտա:
Ավելին՝ հայտարարում է, թե կարող են արտահանել ԵՄ շուկա, ինչը հայ արտադրողներն իրատեսական չեն համարում, այն էլ այն ծավալներով, ինչ նախկինում արտահանել են Ռուսաստան:
Շուտով արդեն խաղողի բերքահավաքի սեզոնն է, խաղողագործներն է՞լ են կանգնելու նույն խնդրի առաջ՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանին կալանավորելուն զուգահեռ՝ կապարակնքվել էին նաև Երևանի գինու և կոնյակի գործարանի դռները:
Գյուղատնտեսության նախկին փոխնախարար Աշոտ Հարությունյանի խոսքով՝ խաղողի հետ կապված խնդիրն ավելի շղթայական է. եթե, օրինակ, ծիրանի դեպքում այգետեր, վաճառող կամ գնորդ և արտահանումն է, ապա խաղողի դեպքում այլ է՝ տեխնիկական սորտերը, սպիրտի, գինու 90 տոկոսից ավելին հիմնականում մթերում են հայկական ընկերությունները:
«Եթե այդ ընկերությունները չկարողանան իրենց գինին ու կոնյակը նորմալ արտահանեն, նշանակում է՝ ունենալու են ֆինանսական ու տարայի խնդիրներ։ Նշանակում է, որ մոտ 200 հազար տոննա խաղող (խոսքը նախորդ տարվա մթերման մասին է), ինչը լուրջ խնդիր է։ Մթերումն այս պահին վտանգված է, կապված տարաների հետ, եթե տարաներ չունեցան, մթերումը չեն կարող անել, դրան զուգահեռ՝ նաև ֆինանսական խնդիրներ են ի հայտ գալու»,- 168.am–ի հետ զրույցում ասաց Աշոտ Հարությունյանը։
Ըստ մեր զրուցակցի, խաղողի սեղանի սորտերը հիմնականում սպառվում են տեղական շուկայում ու արտահանվում են ԵԱՏՄ շուկա:
«Բայց, ինչպես գիտեք, հիմա ճանապարհը փակ է, արգելափակումն էլ դրված է, այս առումով էլ խնդիրը լուրջ է, որովհետև տեղական շուկան՝ սառնարաններով ու իրացումով, այդքանը չի կարող ապահովել:
Ինչ վերաբերում է ԵՄ շուկա արտահանելուն, ապա՝ ի տարբերություն ծիրանի, որ այդքան ասում են՝ հայկական ծիրանը բրենդ է, խաղողը հիմնականում արդեն Եվրոպայում լուրջ տեղ չունի, որովհետև Իտալիայում, Հունգարիայում, Թուրքիայում, էլ չասեմ՝ Ֆրանսիայում այնպիսի սեղանի սորտեր են աճեցնում, որոնք աչք են ծակում, համային տեսանկյունից էլ լավն են։ Այնտեղ կա ղազախական խաղող ևս, խաղողի դեպքում ԵՄ շուկայում առավելություն չունենք»,- շեշտեց Աշոտ Հարությունյանը:
Նախորդ տարի խաղողագործները գոհ են եղել խաղողի բերքի ծավալներից, սակայն այս տարի քիչ բերք են սպասում:
Արարատի մարզի խաղողագործներից մեկը՝ Կարեն Միքայելյանը, 168.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ թեպետ մթերող ընկերության հետ արդեն պայմանագիրը ստորագրել են, սակայն բերքի ծավալն այս տարի ընդհանուր առմամբ շատ քիչ է:
«Նախորդ տարվա համեմատ՝ այս տարի բերքը լավ չէ, պատճառները տարբեր են՝ եղանակն է, դե, տարվա հետ է, տարի կա՝ լավ բերք ենք ստանում, տարի կա՝ չէ։ Մթերման հետ անձամբ ես խնդիր չեմ ունենա, պայմանագիրը ստորագրված է, բերքն էլ քիչ է, կմթերեն»,- ասաց մեր զրուցակիցը:
Նրա խոսքով, չնայած այն հանգամանքին, որ բերքը քիչ է, մթերող ընկերությունը մթերման գները փոփոխության չի ենթարկել, մթերելու է նույն արժեքով, ինչ նախորդ տարի է եղել՝ 1 կգ-ն 130-135 դրամ:
«Ես մթերող ընկերությանը չեմ փոխել, մշտապես այդ ընեկերությանն եմ հանձնում։ Հայաստանից դուրս խաղող չենք արտահանում, արդեն 2 տարի է՝ չեն տանում, էլի։ Մենք հանձնում էինք արտահանող ընկերությանը, այդ ընկերությունն էլ արտահանում էր, բայց այս տարի դեռևս որևէ խոսակցություն չկա։ Տեսնենք, գուցե սեպտեմբերին լինի, այդ ժամանակահատվածում է լինում, որ խաղողն արդեն ընդունում են ու արտահանում։ Բայց ասում եմ՝ դեռ նման խոսակցություն չկա»,- ընդգծեց մեր զրուցակիցը։

Уже третий месяц запрещен ввоз ряда сельскохозяйственных товаров на российский рынок, по словам российской стороны, причиной является качество этих товаров. Производители помидоров, абрикосов, перца, огурцов и других фруктов и овощей постоянно жалуются, что урожай портится на месте, на что правительство отвечает, что предоставит компенсацию.
Более того, оно заявляет, что могут экспортировать на рынок ЕС, что армянские производители не считают реалистичным, тем более в тех объемах, которые они раньше экспортировали в Россию.
Скоро начнется сезон сбора винограда, столкнутся ли виноградари с той же проблемой, учитывая, что в связи с арестом лидера БГК Гагика Царукяна, также были закрыты двери винодельни и коньячного завода в Ереване.
По словам бывшего заместителя министра сельского хозяйства Ашота Харутюняна, проблема с виноградом более цепная: если, например, в случае абрикосов это садовод, продавец или покупатель и экспорт, то в случае винограда все иначе: технические сорта, более 90 процентов спирта и вина в основном закупают армянские компании.
«Если эти компании не смогут нормально экспортировать свое вино и коньяк, это означает, что у них возникнут финансовые и тарные проблемы. Это означает, что около 200 тысяч тонн винограда (речь идет о сборе прошлого года), что является серьезной проблемой. В данный момент сбор под угрозой из-за упаковки, если упаковки не будет, они не смогут произвести, параллельно возникнут и финансовые проблемы», - сказал Ашот Харутюнян в интервью с 168.am–.
По словам нашего собеседника, столовые сорта винограда в основном потребляются на местном рынке и экспортируются на рынок ЕАЭС.
«Но, как вы знаете, сейчас дорога закрыта, и блокировка также установлена, в этом отношении проблема серьезная, потому что местный рынок с холодильниками и реализацией не может обеспечить все это.
Что касается экспорта на рынок ЕС, то в отличие от абрикосов, которые так говорят, что армянские абрикосы - это бренд, виноград в основном уже не имеет серьезного места в Европе, потому что в Италии, Венгрии, Турции, не говоря уже о Франции, выращивают такие столовые сорта, которые бросаются в глаза, и по вкусовым качествам тоже хороши. Там также есть казахский виноград, в случае винограда у нас нет преимущества на рынке ЕС», - подчеркнул Ашот Харутюнян.
В прошлом году виноградари были довольны объемами сбора винограда, но в этом году ожидают небольшой урожай.
Один из виноградарей Араратского района Карен Микаелян в разговоре с 168.am сказал, что хотя они уже подписали контракт с перерабатывающей компанией, объем урожая в этом году в целом очень мал.
«По сравнению с прошлым годом урожай в этом году плохой, причины разные - погода, ну, это зависит от года, есть год, когда мы получаем хороший урожай, есть год, когда нет. Лично у меня не будет проблем с переработкой, контракт подписан, урожай мал, его переработают», - сказал наш собеседник.
По его словам, несмотря на то, что урожай мал, перерабатывающая компания не изменила цены на переработку, она будет перерабатывать по той же цене, что и в прошлом году - 130-135 драмов за 1 кг.
«Я не менял перерабатывающую компанию, я постоянно сдаю этой компании. Мы не экспортируем виноград за пределы Армении, уже два года не вывозят. Мы сдавали экспортирующей компании, эта компания экспортировала, но в этом году пока нет никаких разговоров. Посмотрим, может, в сентябре будет, в это время обычно принимают виноград и экспортируют. Но, как я и говорю, пока таких разговоров нет», - подчеркнул наш собеседник.