Wildberries-ի պահեստները՝ ուկրաինական դրոնների թիրախում. հետևանքները հասել են նաև հայ վաճառողներին
Ուկրաինական դրոնների թիրախում այս գիշեր Wildberries-ի Ռյազանի լոգիստիկ կենտրոնն ու նավթավերամշակման գործարանն էին: Պահեստում բռնկված խոշոր հրդեհից հետո շենքի մի մասը փլուզվել է: Ռուսական կողմի տվյալներով՝ 6 մարդ է հոսպիտալացվել:
Wildberries-ի պահեստներին ուղղված այս հարվածներից նաև հայ գործարարներն են տուժում․ այս հարթակի հետ աշխատող շուրջ 10 հազար հայաստանցի ձեռներեցներից շատերի ապրանքները մնացել են վնասված լոգիստիկ կենտրոններում.
«Կորցրել ենք 6 միլիոն դրամի ապրանք, ընդհանրապես ապրանք չունեմ, այսինքն՝ ինչ եղել է Էլեկտրոստալում, վառվել է՝ մինչև վերջին հատը, մինչև վերջին հատը կորցրել ենք», - «Ազատությանը» ասաց նրանցից մեկը:
«Էլեկտրոստալի պահեստում վնասս մի քանի միլիոն դրամ է կազմում», - ասաց մյուսը:
«2 միլիոն 700 հազար դրամի մասին է խոսքը՝ կոնկրետ իմ մասով», - նշեց երրորդը:
Ուկրաինան հուլիսի 18-ից է անօդաչու թռչող սարքերով հարվածում Wildberries-ի լոգիստիկ ենթակառուցվածքներին։ Վերջին 11 օրվա ընթացքում ուկրաինական անօդաչուների հարվածների տակ է հայտնվել ընկերության առնվազն 10 պահեստ և լոգիստիկ կենտրոն։ Առաջին խոշոր հարձակման հետևանքով զոհվել էր 8 մարդ, ավելի քան 80-ը՝ վիրավորվել։
Այս հարվածներից առաջ Wildberries-ը ընկերության հետ համագործակցող ձեռներեցների հետ պայմանագրում ավելացրել էր կետ, ըստ որի՝ պատերազմի հետևանքով վնասված կամ ոչնչացած ապրանքների համար փոխհատուցում չի տրամադրվի, քանի որ դրանք համարվում են ֆորսմաժորային դեպքեր։ Այս հայտարարությունից շաբաթներ անց ռմբակոծվել է Էլեկտրոստալի պահեստը:
Ու չնայած պայմանագրերում արված փոփոխություններին՝ ընկերության հիմնադիր Տատյանա Կիմը հայտարարել է, որ ֆինանսական աջակցություն է տրամադրվել ավելի քան 88 հազար փոքր վաճառողի։
Wildberries-ում շուրջ չորս տարի տարբեր ապրանքներ վաճառող և այլ տնտեսվարողների աջակցող Իզաուրա Հայրապետյանն «Ազատությանն» ասաց՝ այդ աջակցությունից նաև հայաստանցի վաճառողներին է բաժին հասել, բայց՝ չնչին տոկոսներ:
«Օրինակ՝ խանութներ ունենք, որ կորցրել է 400 կտոր ապրանք, ինքը փոխհատուցել է էդ խանութի համար 50 հազար դրամ՝ էդ 400 կտոր ապրանքի ինքնարժեքի նույնիսկ 10 տոկոսը չի կազմում: Նույնիսկ հիմա էն վաճառողները, ովքեր ունեն այդ պահեստներում ապրանքներ, մենք հետվերադարձ չենք կարողանում անել», - նշեց Հայրապետյանը:
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել էր, թե Wildberries-ի լոգիստիկ կենտրոնները թիրախավորվել են, որովհետև, ըստ Կիևի, դրանք օգտագործվել են նաև Ռուսաստանի ռազմական մատակարարումների համար։ Wildberries-ը հերքել էր այս պնդումները՝ նշելով, որ իրենց պահեստները քաղաքացիական նշանակության օբյեկտներ են և աշխատում են բացառապես առևտրային նպատակներով։
Ռուսաստանի ամենախոշոր մարքեթփլեյսի աշխատանքի խաթարումն ազդում է ոչ միայն վաճառողների, այլև մի ամբողջ շղթայի վրա:
Տարոն Պապիկյանը, որի հիմնած ընկերությունը մարդկանց սովորեցնում է նաև այս հարթակում ապրանք վաճառելու հմտություններ, թվում է, թե որոնք տուժող մյուս օղակները. «Բեռնափոխադրողները, ովքեր վաճառողների ապրանքները Հայաստանից կամ Չինաստանից ներմուծում են դեպի Ռուսաստանի Դաշնություն: Երկրորդ հերթին՝ գործունեություն են ծավալում բայերները, ովքեր արդեն սելլերների համար, վաճառողների համար կատարում են ապրանքի փնտրում և գնում Չինաստանում: Երրորդ՝ ընկերություններ, ովքեր մինչև ապրանքի պահեստավորումը Wildberries-ում կազմակերպում են տվյալ ապրանքի փաթեթավորումը և մատակարարումը արդեն դեպի Wildberries-ի պահեստներ: Եվ արդեն վերջին օղակը էս էկոհամակարգում, բնականաբար, վաճառողներն են»:
Այս օրերին ռուսական և միջազգային լրատվամիջոցները գրում են, որ Wildberries-ի մի շարք պահեստների փակման պատճառով կարող են խնդիրներ առաջանալ ապրանքների մատակարարման հետ, որոշ պատվերներ կարող են ուշանալ, իսկ որոշ ապրանքների վաճառքը ժամանակավորապես կդադարեցվի:
«Wildberries-ը գործում է բացառապես սելլերի աշխատանքի արդյունքում, և եթե ինքը էս իրավիճակում չկարողանա առնվազն մեղմել սելլերի կրած վնասները և չկարողանա վերականգնել սելլերի վստահությունը իր հանդեպ, ինքը արդեն որպես բիզնես ունենալու է խնդիր», - ընդգծեց Տարոն Պապիկյանը:
Wildberries-ի հարթակում վաճառք իրականացնող հայ տնտեսվարողներից մի քանիսը Հայաստանի կառավարության աջակցությունն են խնդրում՝ ժամանակավորապես ազատել հարկերից, ոմանք էլ հակադարձում են՝ սա բիզնեսի ռիսկն է, Հայաստանի կառավարությունն ինչո՞վ պետք է օգնի:
Էկոնոմիկայի նախարարությունից ասացին՝ կապի մեջ են հայաստանցի տնտեսվարողների և Wildberries-ի գործընկերների հետ, վնասի չափերը ճշգրտվում են:

Склады Wildberries под ударом украинских дронов. Последствия достигли и армянских продавцов
Под ударом украинских дронов этой ночью оказались логистический центр Wildberries в Рязани и нефтеперерабатывающий завод. В результате крупного пожара часть здания обрушилась. По данным российской стороны, 6 человек были госпитализированы.
Под ударом этих атак также пострадали армянские бизнесмены: товары многих из 10 тысяч армянских предпринимателей, работающих с этой платформой, остались в поврежденных логистических центрах.
«Мы потеряли товар на 6 миллионов драмов, у меня вообще нет товара, то есть все, что было в Электростале, сгорело до последнего», - сказал один из них в интервью «Азатутюн».
«Ущерб в складе Электростали составляет несколько миллионов драмов», - сказал другой.
«Речь идет о 2 миллионах 700 тысяч драмов, конкретно в моем случае», - отметил третий.
С 18 июля Украина наносит удары беспилотниками по логистической инфраструктуре Wildberries. За последние 11 дней под удар попали как минимум 10 складов и логистических центров компании. В результате первой крупной атаки погибли 8 человек, более 80 получили ранения.
Перед этими ударами Wildberries добавила в контракт с предпринимателями пункт, согласно которому компенсация за поврежденные или уничтоженные товары в результате войны не будет выплачиваться, так как они считаются форс-мажорными обстоятельствами. Через несколько недель после этого был обстрелян склад в Электростали.
Несмотря на изменения в контрактах, основатель компании Татьяна Ким заявила, что финансовая помощь была предоставлена более 88 тысячам мелких продавцов.
Изабура Хайрапетян, которая продает различные товары на Wildberries уже около четырех лет и поддерживает других предпринимателей, сказала «Азатутюн», что эта помощь также коснулась армянских продавцов, но в ничтожных процентах.
«Например, у нас есть магазины, которые потеряли 400 единиц товара, и им компенсировали 50 тысяч драмов, что даже не составляет 10 процентов от себестоимости этих 400 единиц. Даже сейчас те продавцы, которые имеют товары на этих складах, мы не можем вернуть», - отметила Хайрапетян.
Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что логистические центры Wildberries были подвергнуты атакам, потому что, по словам Киева, они также использовались для российских военных поставок. Wildberries опровергла эти утверждения, заявив, что их склады являются гражданскими объектами и работают исключительно в коммерческих целях.
Нарушение работы крупнейшего маркетплейса России затрагивает не только продавцов, но и целую цепочку. Тарон Папикян, основатель компании, обучающей людей навыкам продаж на этой платформе, отметил, что пострадают и другие звенья: «Грузоперевозчики, которые импортируют товары продавцов из Армении или Китая в Российскую Федерацию. Во-вторых, действуют байеры, которые уже ищут товары для продавцов в Китае. В-третьих, компании, которые организуют упаковку и поставку товаров в склады Wildberries. И, наконец, последнее звено в этой экосистеме, конечно, продавцы».
В последние дни российские и международные СМИ сообщают, что из-за закрытия ряда складов Wildberries могут возникнуть проблемы с поставками товаров, некоторые заказы могут задерживаться, а продажа некоторых товаров может быть временно приостановлена.
Например, склад в Рязани временно не принимает новые поставки, а товары, хранящиеся там, сняты с продажи. Компания ищет новые склады в Казахстане и предложила продавцам переместить товары в другие российские склады, пока не завершится восстановление и учет складских остатков.
«Wildberries функционирует исключительно благодаря работе продавцов, и если она не сможет хотя бы смягчить убытки продавцов и восстановить доверие к себе, то как бизнес она столкнется с проблемами», - подчеркнул Тарон Папикян.
Некоторые армянские предприниматели, продающие на платформе Wildberries, просят поддержки у правительства Армении, чтобы временно освободить их от налогов, другие же возражают, что это риск бизнеса, и правительство Армении не должно помогать.
В министерстве экономики заявили, что находятся в контакте с армянскими предпринимателями и партнерами Wildberries, уточняются размеры убытков.