Wildberries-ի հիմնադիր Տատյանա Կիմը հանդես է եկել ուղերձով իր պաշտոնական տելեգրամյան ալիքում։
«Արդեն գրեթե երկու շաբաթ է, ինչ մեր ընկերության պահեստները ենթարկվում են ահաբեկչական հարձակումների։ Ինչո՞ւ հենց մեր պահեստները։ Wildberries-ը ժողովրդական մարքեթփլեյս է, որից օգտվում է մեր երկրի գրեթե յուրաքանչյուր բնակիչ, ինչպես նաև այլ երկրների քաղաքացիներ։ Հետևաբար, մեզ հասցվող հարվածները միաժամանակ հարվածներ են տասը երկրներում ապրող հարյուր միլիոնավոր մարդկանց՝ մեր աշխատակիցներին, վաճառողներին, արտադրողներին, լոգիստիկ գործընկերներին, պատվերների տրամադրման կետերի (ՊՏԿ) սեփականատերերին, հազարավոր այլ ձեռնարկատերերի, կատարողներին և գնորդներին, որոնց թվում կան նաև սոցիալապես անապահով մարդիկ։
Wildberries-ի ենթակառուցվածքների նկատմամբ հարձակումները խաղաղ բնակիչների դեմ ուղղված հարձակումներ են։ Եվ կրկին ընդգծեմ՝ ոչ միայն Ռուսաստանի քաղաքացիների։ Մեր էկոհամակարգում բիզնես են վարում տասնյակ հազարավոր մարդիկ Ղրղզստանից, Բելառուսից, Ղազախստանից, Հայաստանից, Ուզբեկստանից և Չինաստանից։ Այս երկրների ձեռնարկատերերը նույնպես կրել են միլիարդավոր վնասներ։
Համացանցում տեսնում եմ «բազմոցային փորձագետների» քննարկումները մեր օբյեկտների պաշտպանության, հակաօդային պաշտպանության և այլ թեմաների վերաբերյալ։
Կրկնում եմ՝ մեր պահեստները համալրված են պաշտպանության բոլոր հասանելի միջոցներով։ Հարձակումների առաջին իսկ օրվանից մենք ամեն օր ուժեղացնում և ամրապնդում ենք պաշտպանական համակարգը՝ կիրառելով նաև ինժեներական լուծումներ։ Հասկանալի պատճառներով մանրամասներ չեմ կարող հայտնել, սակայն վստահ եղեք՝ մենք ամեն օր արդիականացնում ենք պաշտպանության համակարգերը։ Այն փաստը, որ մեզ հաջողվում է հետ մղել հարձակումների մեծ մասը, դրա ուղղակի ապացույցն է։
Այժմ ցանկանում եմ պատմել մեր օբյեկտների հրդեհային անվտանգության մասին։ 2024 թվականից, երբ ստեղծվեց մեր միավորված ընկերությունը, մենք, փառք Աստծո, ամբողջությամբ վերակառուցեցինք պահեստների հրդեհային անվտանգության համակարգը։ Այս երկու տարիների ընթացքում ստեղծել ենք սեփական հակահրդեհային ստորաբաժանումներ, բոլոր օբյեկտները համալրել ենք ամենաժամանակակից հրդեհաշիջման համակարգերով, ինքներս արտադրում ենք անհրաժեշտ բաղադրիչները և պարբերաբար անձնակազմի համար կազմակերպում ենք տարհանման վարժանքներ։
Մեր խոշոր գործընկերների համար մենք մեր հաշվին ավելացրել ենք մշտական գնորդի զեղչը նրանց ապրանքների նկատմամբ, տրամադրել ենք վարկային արձակուրդներ մեր բանկում, ինչպես նաև ներդրել ենք աջակցության մի շարք այլ միջոցներ։
Մենք կանենք հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի օգնենք փոքր և միջին բիզնեսին հաղթահարել այս բարդ իրավիճակը։ Որովհետև Wildberries-ը հենց դուք եք։

News | 2026/08/01 10:15
“For almost two weeks now, our company’s warehouses have been subjected to terrorist attacks. Why our warehouses? Wildberries is a popular marketplace used by almost every resident of our country, as well as citizens of other countries. Therefore, the blows dealt to us are simultaneously blows to hundreds of millions of people living in ten countries: our employees, sellers, producers, logistics partners, owners of order fulfillment points (PFPs), thousands of other entrepreneurs, performers, and buyers, including socially vulnerable individuals.
Attacks on Wildberries’ infrastructure are attacks on peaceful residents. And I emphasize again — not just on Russian citizens. Tens of thousands of people from Kyrgyzstan, Belarus, Kazakhstan, Armenia, Uzbekistan, and China run businesses in our ecosystem. Entrepreneurs from these countries have also suffered billions in losses.
I see discussions by “couch experts” on the internet regarding the protection of our facilities, air defense, and other topics.
I repeat, our warehouses are equipped with all available means of protection. From the very first day of the attacks, we have been strengthening and reinforcing our defense system daily, also applying engineering solutions. For understandable reasons, I cannot disclose details, but rest assured that we are updating our protection systems every day. The fact that we manage to repel most of the attacks is direct evidence of this.
Now I want to talk about the fire safety of our facilities. Since 2024, when our unified company was created, we have, thank God, completely reconstructed the fire safety system of our warehouses. Over these two years, we have created our own fire units, equipped all facilities with the most modern fire suppression systems, produce the necessary components ourselves, and regularly conduct evacuation drills for our staff.
For our major partners, we have increased the permanent buyer discount on their products at our own expense, provided credit holidays in our bank, and implemented a number of other support measures.
We will do everything possible to help small and medium businesses overcome this difficult situation. Because Wildberries is you.