Wildberries-ի հիմնադիր Տատյանա Կիմը հանդես է եկել ուղերձով իր պաշտոնական տելեգրամյան ալիքում։
«Արդեն գրեթե երկու շաբաթ է, ինչ մեր ընկերության պահեստները ենթարկվում են ահաբեկչական հարձակումների։ Ինչո՞ւ հենց մեր պահեստները։ Wildberries-ը ժողովրդական մարքեթփլեյս է, որից օգտվում է մեր երկրի գրեթե յուրաքանչյուր բնակիչ, ինչպես նաև այլ երկրների քաղաքացիներ։ Հետևաբար, մեզ հասցվող հարվածները միաժամանակ հարվածներ են տասը երկրներում ապրող հարյուր միլիոնավոր մարդկանց՝ մեր աշխատակիցներին, վաճառողներին, արտադրողներին, լոգիստիկ գործընկերներին, պատվերների տրամադրման կետերի (ՊՏԿ) սեփականատերերին, հազարավոր այլ ձեռնարկատերերի, կատարողներին և գնորդներին, որոնց թվում կան նաև սոցիալապես անապահով մարդիկ։
Wildberries-ի ենթակառուցվածքների նկատմամբ հարձակումները խաղաղ բնակիչների դեմ ուղղված հարձակումներ են։ Եվ կրկին ընդգծեմ՝ ոչ միայն Ռուսաստանի քաղաքացիների։ Մեր էկոհամակարգում բիզնես են վարում տասնյակ հազարավոր մարդիկ Ղրղզստանից, Բելառուսից, Ղազախստանից, Հայաստանից, Ուզբեկստանից և Չինաստանից։ Այս երկրների ձեռնարկատերերը նույնպես կրել են միլիարդավոր վնասներ։
Համացանցում տեսնում եմ «բազմոցային փորձագետների» քննարկումները մեր օբյեկտների պաշտպանության, հակաօդային պաշտպանության և այլ թեմաների վերաբերյալ։
Կրկնում եմ՝ մեր պահեստները համալրված են պաշտպանության բոլոր հասանելի միջոցներով։ Հարձակումների առաջին իսկ օրվանից մենք ամեն օր ուժեղացնում և ամրապնդում ենք պաշտպանական համակարգը՝ կիրառելով նաև ինժեներական լուծումներ։ Հասկանալի պատճառներով մանրամասներ չեմ կարող հայտնել, սակայն վստահ եղեք՝ մենք ամեն օր արդիականացնում ենք պաշտպանության համակարգերը։ Այն փաստը, որ մեզ հաջողվում է հետ մղել հարձակումների մեծ մասը, դրա ուղղակի ապացույցն է։
Այժմ ցանկանում եմ պատմել մեր օբյեկտների հրդեհային անվտանգության մասին։ 2024 թվականից, երբ ստեղծվեց մեր միավորված ընկերությունը, մենք, փառք Աստծո, ամբողջությամբ վերակառուցեցինք պահեստների հրդեհային անվտանգության համակարգը։ Այս երկու տարիների ընթացքում ստեղծել ենք սեփական հակահրդեհային ստորաբաժանումներ, բոլոր օբյեկտները համալրել ենք ամենաժամանակակից հրդեհաշիջման համակարգերով, ինքներս արտադրում ենք անհրաժեշտ բաղադրիչները և պարբերաբար անձնակազմի համար կազմակերպում ենք տարհանման վարժանքներ։
Մեր խոշոր գործընկերների համար մենք մեր հաշվին ավելացրել ենք մշտական գնորդի զեղչը նրանց ապրանքների նկատմամբ, տրամադրել ենք վարկային արձակուրդներ մեր բանկում, ինչպես նաև ներդրել ենք աջակցության մի շարք այլ միջոցներ։
Մենք կանենք հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի օգնենք փոքր և միջին բիզնեսին հաղթահարել այս բարդ իրավիճակը։ Որովհետև Wildberries-ը հենց դուք եք։

Новости | 2026/08/01 10:15
«Уже почти две недели наши склады подвергаются террористическим атакам. Почему именно наши склады? Wildberries — это популярный маркетплейс, которым пользуется почти каждый житель нашей страны, а также граждане других стран. Поэтому удары, наносимые нам, одновременно являются ударами по сотням миллионов людей, живущих в десяти странах: нашим сотрудникам, продавцам, производителям, логистическим партнерам, владельцам пунктов выдачи заказов (ПВЗ), тысячам других предпринимателей, исполнителям и покупателям, среди которых есть и социально незащищенные люди.
Атаки на инфраструктуру Wildberries являются атаками на мирных жителей. И еще раз подчеркиваю — не только на граждан России. В нашей экосистеме ведут бизнес десятки тысяч людей из Кыргызстана, Беларуси, Казахстана, Армении, Узбекистана и Китая. Эти предприниматели также понесли миллиардные убытки.
В интернете я вижу обсуждения «диванных экспертов» по поводу защиты наших объектов, противовоздушной обороны и других тем.
Повторяю, наши склады оснащены всеми доступными средствами защиты. С первого дня атак мы ежедневно усиливаем и укрепляем защитную систему, применяя также инженерные решения. По понятным причинам я не могу сообщить детали, но будьте уверены, что мы ежедневно обновляем системы защиты. Факт, что нам удается отражать большинство атак, является прямым доказательством этого.
Теперь хочу рассказать о пожарной безопасности наших объектов. С 2024 года, когда была создана наша объединенная компания, мы, слава Богу, полностью реконструировали систему пожарной безопасности складов. За эти два года мы создали собственные пожарные подразделения, все объекты оснастили самыми современными системами пожаротушения, сами производим необходимые компоненты и регулярно проводим учения по эвакуации для персонала.
Для наших крупных партнеров мы за свой счет увеличили постоянную скидку на их товары, предоставили кредитные каникулы в нашем банке, а также внедрили ряд других мер поддержки.
Мы сделаем все возможное, чтобы помочь малому и среднему бизнесу преодолеть эту сложную ситуацию. Потому что Wildberries — это вы.