Եվրոպական վերակառուցման և զարգացման բանկը (ՎԶԵԲ) Հայաստանում տեղաբաշխում է 5 մլրդ ՀՀ դրամ ծավալով լողացող արժեկտրոնով պարտատոմսեր։ Սա ՎԶԵԲ-ի կողմից Հայաստանի կապիտալի շուկայում իրականացվող հերթական ներդրումային նախաձեռնությունն է, որն ուղղված է տեղական արժույթով ֆինանսական գործիքների զարգացմանը, ֆինանսավորումների հնարավորությունների ընդլայնմանը և Հայաստանի ֆինանսական շուկայի խորացմանը։
Տեղաբաշխումը նախատեսված է 2026 թվականի հուլիսի 7-ին Հայաստանի ֆոնդային բորսայում (AMX)` աճուրդի միջոցով:
Թողարկման տեղաբաշխողն է Կոնվերս Բանկը, որը Հայաստանի կապիտալի շուկայում առաջատար դերակատարներից է և վերջին տարիներին իրականացրել է կորպորատիվ մի շարք պարտատոմսերի տեղաբաշխումներ։
ՎԶԵԲ-ի դրամային պարտատոմսերի տեղաբաշխումը ևս մեկ կարևոր նախագիծ է Բանկի համար՝ ընդգծելով վերջինիս փորձառությունն ու մասնագիտացումը կապիտալի շուկայի գործարքների կազմակերպման և ներդրումային լուծումների ոլորտում։
Տվյալ պարտատոմսերի մարման ժամկետը 36 ամիս է, արժեկտրոնը՝ լողացող, որը կապված է ՀՀ 6 ամսական պետական պարտատոմսերի եկամտաբերության հետ:
ՎԶԵԲ-ի կողմից դրամային պարտատոմսերի թողարկումը կարևոր նշանակություն ունի Հայաստանի ֆինանսական համակարգի համար, նպաստելով դրամային կապիտալի շուկայի զարգացմանը:

ЕБРР размещает облигации с плавающей ставкой на 5 миллиардов драмов в Армении
Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) размещает облигации с плавающей ставкой на сумму 5 миллиардов драмов в Армении. Это очередная инвестиционная инициатива ЕБРР на армянском капитальном рынке, направленная на развитие финансовых инструментов в местной валюте, расширение возможностей финансирования и углубление финансового рынка Армении.
Размещение запланировано на 7 июля 2026 года на Армянской фондовой бирже (AMX) через аукцион.
Организатором размещения выступает Конверс Банк, один из ведущих игроков на рынке капитала Армении, который в последние годы проводил несколько размещений корпоративных облигаций.
Размещение драмовых облигаций ЕБРР является еще одним важным проектом для Банка, подчеркивающим его опыт и специализацию в организации сделок на капитальном рынке и инвестиционных решениях.
Срок погашения данных облигаций составляет 36 месяцев, а купонная ставка — плавающая, привязанная к доходности 6-месячных государственных облигаций Армении.
Выпуск драмовых облигаций ЕБРР имеет важное значение для финансовой системы Армении, способствуя развитию рынка капитала в драме.