Եվրոպական վերակառուցման և զարգացման բանկը (ՎԶԵԲ) Հայաստանում տեղաբաշխում է 5 մլրդ ՀՀ դրամ ծավալով լողացող արժեկտրոնով պարտատոմսեր։ Սա ՎԶԵԲ-ի կողմից Հայաստանի կապիտալի շուկայում իրականացվող հերթական ներդրումային նախաձեռնությունն է, որն ուղղված է տեղական արժույթով ֆինանսական գործիքների զարգացմանը, ֆինանսավորումների հնարավորությունների ընդլայնմանը և Հայաստանի ֆինանսական շուկայի խորացմանը։
Տեղաբաշխումը նախատեսված է 2026 թվականի հուլիսի 7-ին Հայաստանի ֆոնդային բորսայում (AMX)` աճուրդի միջոցով:
Թողարկման տեղաբաշխողն է Կոնվերս Բանկը, որը Հայաստանի կապիտալի շուկայում առաջատար դերակատարներից է և վերջին տարիներին իրականացրել է կորպորատիվ մի շարք պարտատոմսերի տեղաբաշխումներ։
ՎԶԵԲ-ի դրամային պարտատոմսերի տեղաբաշխումը ևս մեկ կարևոր նախագիծ է Բանկի համար՝ ընդգծելով վերջինիս փորձառությունն ու մասնագիտացումը կապիտալի շուկայի գործարքների կազմակերպման և ներդրումային լուծումների ոլորտում։
Տվյալ պարտատոմսերի մարման ժամկետը 36 ամիս է, արժեկտրոնը՝ լողացող, որը կապված է ՀՀ 6 ամսական պետական պարտատոմսերի եկամտաբերության հետ:
ՎԶԵԲ-ի կողմից դրամային պարտատոմսերի թողարկումը կարևոր նշանակություն ունի Հայաստանի ֆինանսական համակարգի համար, նպաստելով դրամային կապիտալի շուկայի զարգացմանը:

News | 2026/07/03 14:00
The European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) is issuing floating rate bonds worth 5 billion AMD in Armenia. This is another investment initiative by the EBRD in the Armenian capital market aimed at developing financial instruments in local currency, expanding financing opportunities, and deepening the financial market of Armenia.
The issuance is scheduled for July 7, 2026, on the Armenian Stock Exchange (AMX) through an auction.
The placement agent is Converse Bank, a leading player in Armenia's capital market that has conducted several corporate bond placements in recent years.
The issuance of AMD bonds by the EBRD is another important project for the Bank, highlighting its expertise and specialization in organizing capital market transactions and investment solutions.
The maturity period for these bonds is 36 months, with a floating coupon rate linked to the yield of 6-month Armenian government bonds.
The issuance of AMD bonds by the EBRD is significant for Armenia's financial system, contributing to the development of the capital market in AMD.