Հայկական արտադրանքի նոր շուկաների հասանելիության ընդլայնման հեռանկարները
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը հաղորդում է, որ Հայաստանի արտահանման ներուժի զարգացման հնարավորություններն ու հայկական արտադրանքի համար նոր շուկաների հասանելիության ընդլայնման հեռանկարները քննարկվել են տնտեսական զարգացման առաջնահերթություններին նվիրված հանդիպման ընթացքում:
Բանախոսությամբ հանդես է եկել «Modex» խորհրդատվական ընկերության տնօրեն Հայկազ Ֆանյանը, ով անդրադարձել է Հայաստանի արտահանման ներկայիս կառուցվածքին, արտահանման ներուժի զարգացման հնարավորություններին, ինչպես նաև նոր շուկաների հասանելիության ընդլայնման հեռանկարներին:
Քննարկման ընթացքում շեշտվել են արտահանման խթանմանն ուղղված հիմնական մոտեցումները, ինչպես նաև Հայաստանի դիվանագիտական ներկայացուցչությունների հնարավոր քայլերը:
Քննարկումները շարունակվել են համաշխարհային բանկի ներկայացուցիչների հետ տեսակապի ձևաչափով:
Անդրադարձ է կատարվել «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի իրականացման շնորհիվ բացվող տնտեսական հնարավորություններին, տարածաշրջանային փոխկապակցվածության զարգացման հեռանկարներին և տրանսպորտային կապերի ընդլայնման ներուժին:

Министерство иностранных дел Армении сообщает, что на встрече, посвященной приоритетам экономического развития, обсуждались возможности развития экспортного потенциала Армении и расширения доступа к новым рынкам для армянской продукции.
С докладом выступил директор консалтинговой компании «Modex» Хайказ Фанян, который обратил внимание на текущую структуру экспорта Армении, возможности развития экспортного потенциала, а также перспективы расширения доступа к новым рынкам.
В ходе обсуждения были подчеркнуты основные подходы к стимулированию экспорта, а также возможные шаги дипломатических представительств Армении.
Обсуждения продолжились в формате видеосвязи с представителями Всемирного банка.
Также был рассмотрен экономический потенциал, открывающийся благодаря реализации проекта «Перекресток мира», перспективы развития региональной взаимосвязанности и потенциал расширения транспортных связей.