Ռուսաստանը պատրաստ է քննարկել սահմաններ տանող երկաթուղային հատվածների վերականգնման մանրամասները
«Ռուսաստանը պատրաստ է քննարկել Հայաստանի՝ Թուրքիայի և Ադրբեջանի սահմաններ տանող երկաթուղային հատվածների վերականգնման մանրամասները»,-այդ մասին Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ասաց ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը։
Նրա խոսքով, 2–3 օր առաջ հայկական կողմը ռուսական կողմից ստացել է Երասխ–Նախիջևան և Ախուրիկ–Թուրքիա սահմանային հատվածները «Հարավկովկասյան երկաթուղիների» միջոցով վերականգնելու ազդակ։
«Այդ ազդակը խոսում է այն մասին, որ իրենք պատրաստակամ են հասկանալ, քննարկել նյուանսները, թե ով որքան է ներդնելու և այլն»,-հայտարարեց նախարարը։
Անդրադառնալով ՌԴ-Հայաստան հարաբերություններին՝ Միրզոյանն ասաց. «Ռուսաստանը, ըստ էության, իրավական, տնտեսական, քաղաքական առումներով ավելին է քան ռազմավարական գործընկերը, մենք ունենք այնպիսի պայմանագրեր, որոնք մեզ դարձնում են դաշնակիցներ, որը ավելին է քան ռազմավարական գործընկերը»;
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը և ՌԴ-ն միևնույն տնտեսական ինտեգրացիոն տարածքում են՝ ԵԱՏՄ-ում, ԱՊՀ-ում, սակայն Երևանը սառեցրել է մասնակցությունը ՀԱՊԿ-ին։
«Բայց մենք ունենք երկկողմ պայմանագրեր և պարտավորություններ, որոնք մեզ դարձնում են դաշնակիցներ նաև պաշտպանական ոլորտում, հետևաբար պետք չէ արհեստական թեմաներ» հայտարարեց Միրզոյանը՝ նշելով որ դրան զուգահեռ Հայաստանի և Ռուսաստանի հարաբերություններում որոշակի խնդիրներ են առաջացել, որոնք նկատելի են մեդիայում, պաշտոնյաների հայտարարություններում և Ռուսաստանի կառավարության առանձին որոշումներում, օրինակ գյուղմթերքի, ծաղիկների, հանքային ջրերի, ալկոհոլի հայկական արտահանման սահմանափակումների մասով;
«Ես կարող եմ ասել, որ սրանից հետևում է, որ մեր հարաբերությունները որոշակի վերաքննարկման, առողջացման փոխադարձ հարգանքի հուն վերադարձնելու խնդիր ունենք։ Մենք կարծում ենք որ մեր ռուսաստանցի գործընկերները ավելի հարգանքով պետք է վերաբերեն մեր ինքնուրույն որոշումներ կայացնելու իրավունքին»,-հայտարարեց ՀՀ ԱԳ նախարարը։

“Russia is ready to discuss the details of restoring railway sections leading to the borders of Armenia with Turkey and Azerbaijan,” said Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan in an interview with public television.
According to him, 2-3 days ago, the Armenian side received a signal from the Russian side regarding the restoration of the border sections of Eraskh-Nakhichevan and Akhurik-Turkey through the “South Caucasian Railways.”
“This signal indicates that they are willing to understand and discuss the nuances of who will invest how much, etc.,” the minister stated.
Commenting on the relations between Russia and Armenia, Mirzoyan said, “Russia is, in fact, more than a strategic partner in legal, economic, and political terms; we have agreements that make us allies, which is more than a strategic partner.”
He noted that Armenia and Russia are in the same economic integration space — the EAEU, CIS, but Yerevan has suspended its participation in the CSTO.
“However, we have bilateral agreements and obligations that make us allies in the defense sector as well, so there is no need for artificial topics,” Mirzoyan stated, noting that at the same time, certain problems have arisen in the relations between Armenia and Russia, which are noticeable in the media, statements by officials, and separate decisions of the Russian government, such as restrictions on the export of Armenian agricultural products, flowers, mineral waters, and alcohol;
“I can say that this indicates that we have a problem of returning to a mutual respect in our relations; we believe that our Russian partners should treat our right to make independent decisions with more respect,” the Armenian Foreign Minister stated.