Ռուսաստանը պատրաստ է քննարկել սահմաններ տանող երկաթուղային հատվածների վերականգնման մանրամասները
«Ռուսաստանը պատրաստ է քննարկել Հայաստանի՝ Թուրքիայի և Ադրբեջանի սահմաններ տանող երկաթուղային հատվածների վերականգնման մանրամասները»,-այդ մասին Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ասաց ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը։
Նրա խոսքով, 2–3 օր առաջ հայկական կողմը ռուսական կողմից ստացել է Երասխ–Նախիջևան և Ախուրիկ–Թուրքիա սահմանային հատվածները «Հարավկովկասյան երկաթուղիների» միջոցով վերականգնելու ազդակ։
«Այդ ազդակը խոսում է այն մասին, որ իրենք պատրաստակամ են հասկանալ, քննարկել նյուանսները, թե ով որքան է ներդնելու և այլն»,-հայտարարեց նախարարը։
Անդրադառնալով ՌԴ-Հայաստան հարաբերություններին՝ Միրզոյանն ասաց. «Ռուսաստանը, ըստ էության, իրավական, տնտեսական, քաղաքական առումներով ավելին է քան ռազմավարական գործընկերը, մենք ունենք այնպիսի պայմանագրեր, որոնք մեզ դարձնում են դաշնակիցներ, որը ավելին է քան ռազմավարական գործընկերը»;
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը և ՌԴ-ն միևնույն տնտեսական ինտեգրացիոն տարածքում են՝ ԵԱՏՄ-ում, ԱՊՀ-ում, սակայն Երևանը սառեցրել է մասնակցությունը ՀԱՊԿ-ին։
«Բայց մենք ունենք երկկողմ պայմանագրեր և պարտավորություններ, որոնք մեզ դարձնում են դաշնակիցներ նաև պաշտպանական ոլորտում, հետևաբար պետք չէ արհեստական թեմաներ» հայտարարեց Միրզոյանը՝ նշելով որ դրան զուգահեռ Հայաստանի և Ռուսաստանի հարաբերություններում որոշակի խնդիրներ են առաջացել, որոնք նկատելի են մեդիայում, պաշտոնյաների հայտարարություններում և Ռուսաստանի կառավարության առանձին որոշումներում, օրինակ գյուղմթերքի, ծաղիկների, հանքային ջրերի, ալկոհոլի հայկական արտահանման սահմանափակումների մասով;
«Ես կարող եմ ասել, որ սրանից հետևում է, որ մեր հարաբերությունները որոշակի վերաքննարկման, առողջացման փոխադարձ հարգանքի հուն վերադարձնելու խնդիր ունենք։ Մենք կարծում ենք որ մեր ռուսաստանցի գործընկերները ավելի հարգանքով պետք է վերաբերեն մեր ինքնուրույն որոշումներ կայացնելու իրավունքին»,-հայտարարեց ՀՀ ԱԳ նախարարը։

Россия готова обсудить детали восстановления железнодорожных участков к границам
«Россия готова обсудить детали восстановления железнодорожных участков к границам Армении с Турцией и Азербайджаном», — заявил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в интервью общественному телевидению.
По его словам, 2-3 дня назад армянская сторона получила сигнал от российской стороны о восстановлении пограничных участков Ерасх-Нахичевань и Ахурик-Турция через «Южно-Кавказские железные дороги».
«Этот сигнал говорит о том, что они готовы понять, обсудить нюансы, кто сколько вложит и так далее», — заявил министр.
Комментируя отношения России и Армении, Мирзоян сказал: «Россия, по сути, в юридическом, экономическом и политическом плане больше, чем стратегический партнер, у нас есть такие договоры, которые делают нас союзниками, что больше, чем стратегический партнер»;
По его словам, Армения и Россия находятся в одной экономической интеграционной зоне — ЕАЭС, СНГ, однако Ереван приостановил участие в ОДКБ.
«Но у нас есть двусторонние договоры и обязательства, которые делают нас союзниками и в оборонной сфере, поэтому не нужно искусственных тем», — заявил Мирзоян, отметив, что одновременно в отношениях Армении и России возникли определенные проблемы, которые заметны в СМИ, заявлениях чиновников и отдельных решениях правительства России, например, ограничения на экспорт армянских сельхозпродуктов, цветов, минеральной воды и алкоголя;
«Я могу сказать, что из этого следует, что у нас есть проблема возвращения к взаимному уважению в наших отношениях, мы считаем, что наши российские партнеры должны с большим уважением относиться к нашему праву принимать самостоятельные решения», — заявил министр иностранных дел Армении.