2026 թ․ օգոստոսի 21-ին իրավապաշտպան, ՄԻԵԴ-ում հայ գերիների շահերի ներկայացուցիչ Սիրանուշ Սահակյանը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան է ներկայացրել խմբային գանգատ՝ Ադրբեջանում անազատության մեջ պահվող հայ գերիների իրավունքների խախտումների վերաբերյալ։ Գանգատը ներկայացվել է Արցախի Հանրապետության նախկին նախագահներ Բակո Սահակյանի, Արկադի Ղուկասյանի, Արայիկ Հարությունյանի, Ազգային ժողովի նախկին նախագահ Դավիթ Իշխանյանի, Արտաքին գործերի նախկին նախարար Դավիթ Բաբայանի, գեներալ-մայոր և նախկին ավագ զինվորական հրամանատար Դավիթ Մանուկյանի, գեներալ-լեյտենանտ, Պաշտպանության բանակի նախկին նախարար Լևոն Մնացականյանի, ինչպես նաև Մադաթ Բաբայանի, Գարիկ Մարտիրոսյանի, Լևոն Բալայանի, Դավիթ Ալլահվերդյանի, Վասիլի Բեգլարյանի, Էրիկ Ղազարյանի, Գուրգեն Ստեփանյանի և Մելիքսեթ Փաշայանի վերաբերյալ։
Գանգատում բարձրաձայնվում է Ադրբեջանի կողմից 15 հայերի նկատմամբ իրականացված «դատավարությունների» անհամապատասխանությունը Կոնվենցիայի 6-րդ հոդվածով երաշխավորված արդար դատաքննության իրավունքը։ Բաքվի ռազմական դատարանում իրականացված «դատավարությունները» կրել են շինծու և կանխորոշված բնույթ՝ զուրկ լինելով անկախ և անաչառ քննության հիմնարար երաշխիքից։
Միաժամանակ, դատավարությունից առաջ և դրա ընթացքում Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնյաները, այդ թվում՝ նախագահ Իլհամ Ալիևը, ամբաստանյալներին հրապարակայնորեն ներկայացրել են որպես «ահաբեկիչներ», «ռազմական հանցագործներ» և «անջատողականներ»՝ նախքան նրանց մեղավորության վերաբերյալ դատական ակտի կայացումը։
Գանգատում բարձրացվում են նաև պաշտպանության իրավունքի խախտման հարցեր։ Մասնավորապես, 422 հատորից և շուրջ 105 հազար էջից բաղկացած գործի նյութերի մեծ մասը հասանելի չի եղել պատշաճ թարգմանությամբ։
Գերիներին հնարավորություն է տրվել միայն ընթերցելու «դատավճիռը», որի վրա առկա չեն եղել պաշտոնական կնիք կամ դրա իսկությունը հավաստող այլ վավերապայմաններ։
Գանգատը ներկայացվել է հասարակական գործունեության շրջանակում՝ «Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոնի» և «Արդարադատության և մարդու իրավունքների հայկական իրավական կենտրոնի» հետ համագործակցությամբ։

Группа жалоб в ЕСПЧ по нарушениям прав 15 армян
21 августа 2026 года правозащитник, представитель интересов армянских военнопленных в ЕСПЧ Сираниш Сахакян подала групповую жалобу в Европейский суд по правам человека по поводу нарушений прав армянских военнопленных, содержащихся в Азербайджане. Жалоба была подана в отношении бывших президентов Нагорного Карабаха Бако Сахакяна, Аркадия Гукасяна, Араика Харутюняна, бывшего спикера Национального собрания Давида Ишханяна, бывшего министра иностранных дел Давида Бабаяна, генерал-майора и бывшего старшего военного командира Давида Манукяна, генерал-лейтенанта, бывшего министра обороны Левона Mnatsakanyan, а также Мадата Бабаяна, Гарика Мартиросяна, Левона Балаяна, Давида Аллахвердяна, Василия Бегларяна, Эрика Газаряна, Гургена Степаняна и Меликсета Пашаев.
В жалобе поднимается вопрос о несоответствии «судебных разбирательств», проведенных Азербайджаном в отношении 15 армян, праву на справедливое судебное разбирательство, гарантированному статьей 6 Конвенции. «Судебные разбирательства» в Бакинском военном суде носили фиктивный и предвзятый характер, лишенные основных гарантий независимого и беспристрастного разбирательства.
Кроме того, до и во время судебного разбирательства высокопоставленные должностные лица Азербайджана, включая президента Ильхама Алиева, публично представляли обвиняемых как «террористов», «военных преступников» и «сепаратистов» до вынесения судебного решения о их виновности.
В жалобе также поднимаются вопросы о нарушении права на защиту. В частности, большая часть материалов дела, состоящего из 422 томов и около 105 тысяч страниц, была недоступна с надлежащим переводом.
Заключенным была предоставлена возможность только ознакомиться с «приговором», на котором не было официальной печати или других документов, подтверждающих его подлинность.
Жалоба была подана в рамках общественной деятельности в сотрудничестве с «Центром международного и сравнительного права» и «Армянским юридическим центром правосудия и прав человека».