2026 թ․ օգոստոսի 21-ին իրավապաշտպան, ՄԻԵԴ-ում հայ գերիների շահերի ներկայացուցիչ Սիրանուշ Սահակյանը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան է ներկայացրել խմբային գանգատ՝ Ադրբեջանում անազատության մեջ պահվող հայ գերիների իրավունքների խախտումների վերաբերյալ։ Գանգատը ներկայացվել է Արցախի Հանրապետության նախկին նախագահներ Բակո Սահակյանի, Արկադի Ղուկասյանի, Արայիկ Հարությունյանի, Ազգային ժողովի նախկին նախագահ Դավիթ Իշխանյանի, Արտաքին գործերի նախկին նախարար Դավիթ Բաբայանի, գեներալ-մայոր և նախկին ավագ զինվորական հրամանատար Դավիթ Մանուկյանի, գեներալ-լեյտենանտ, Պաշտպանության բանակի նախկին նախարար Լևոն Մնացականյանի, ինչպես նաև Մադաթ Բաբայանի, Գարիկ Մարտիրոսյանի, Լևոն Բալայանի, Դավիթ Ալլահվերդյանի, Վասիլի Բեգլարյանի, Էրիկ Ղազարյանի, Գուրգեն Ստեփանյանի և Մելիքսեթ Փաշայանի վերաբերյալ։
Գանգատում բարձրաձայնվում է Ադրբեջանի կողմից 15 հայերի նկատմամբ իրականացված «դատավարությունների» անհամապատասխանությունը Կոնվենցիայի 6-րդ հոդվածով երաշխավորված արդար դատաքննության իրավունքը։ Բաքվի ռազմական դատարանում իրականացված «դատավարությունները» կրել են շինծու և կանխորոշված բնույթ՝ զուրկ լինելով անկախ և անաչառ քննության հիմնարար երաշխիքից։
Միաժամանակ, դատավարությունից առաջ և դրա ընթացքում Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնյաները, այդ թվում՝ նախագահ Իլհամ Ալիևը, ամբաստանյալներին հրապարակայնորեն ներկայացրել են որպես «ահաբեկիչներ», «ռազմական հանցագործներ» և «անջատողականներ»՝ նախքան նրանց մեղավորության վերաբերյալ դատական ակտի կայացումը։
Գանգատում բարձրացվում են նաև պաշտպանության իրավունքի խախտման հարցեր։ Մասնավորապես, 422 հատորից և շուրջ 105 հազար էջից բաղկացած գործի նյութերի մեծ մասը հասանելի չի եղել պատշաճ թարգմանությամբ։
Գերիներին հնարավորություն է տրվել միայն ընթերցելու «դատավճիռը», որի վրա առկա չեն եղել պաշտոնական կնիք կամ դրա իսկությունը հավաստող այլ վավերապայմաններ։
Գանգատը ներկայացվել է հասարակական գործունեության շրջանակում՝ «Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոնի» և «Արդարադատության և մարդու իրավունքների հայկական իրավական կենտրոնի» հետ համագործակցությամբ։

Complaint Filed to ECHR Regarding Violations of Rights of 15 Armenians
On August 21, 2026, human rights defender and representative of Armenian prisoners' interests in the ECHR, Siranush Sahakyan, filed a group complaint with the European Court of Human Rights regarding violations of the rights of Armenian prisoners held in Azerbaijan. The complaint was filed against former presidents of the Republic of Artsakh Bako Sahakyan, Arkadi Ghukasian, Araik Harutyunyan, former National Assembly speaker Davit Ishkhanyan, former foreign minister Davit Babayan, Major General and former senior military commander Davit Manukyan, Lieutenant General and former Minister of Defense Levon Mnatsakanyan, as well as Madat Babayan, Garik Martirosyan, Levon Balayan, Davit Allahverdyan, Vasily Beglaryan, Erik Ghazaryan, Gurgen Stepanyan, and Melikset Pashayan.
The complaint raises concerns about the inconsistency of the 'trials' conducted by Azerbaijan against the 15 Armenians with the right to a fair trial guaranteed by Article 6 of the Convention. The 'trials' held in the Baku military court were characterized by a fabricated and predetermined nature, lacking the fundamental guarantees of independent and impartial examination.
Moreover, prior to and during the trial, high-ranking Azerbaijani officials, including President Ilham Aliyev, publicly labeled the defendants as 'terrorists', 'war criminals', and 'separatists' before any judicial decision regarding their guilt was made.
The complaint also addresses issues of violation of the right to defense. In particular, the majority of the case materials, consisting of 422 volumes and about 105,000 pages, were not available with proper translation.
Prisoners were only allowed to read the 'verdict', which lacked an official seal or other documents confirming its authenticity.
The complaint was submitted as part of public activity in cooperation with the 'Center for International and Comparative Law' and the 'Armenian Legal Center for Justice and Human Rights'.