Վրաստանում օտարերկրյա ուսանողների թիվը եռապատկվել է
Վրաստանում օտարերկրյա ուսանողների թիվը եռապատկվել է: «Վրաստանի կրթության սեկտորը ձևավորվել է որպես տնտեսության ամենաարագ աճող ճյուղերից մեկը. 2019-2025 թվականներին ոլորտի եկամուտները կրկնապատկվել են՝ հասնելով 4,3 միլիարդ լարիի, իսկ դրա մասնաբաժինը ՀՆԱ-ում 2025 թվականին աճել է մինչև 6,4%՝ 2019 թվականի 4,5%-ի համեմատ»,- ըստ aliq.ge-ի՝ նշված է «Գալթ ընդ Թագարտ» (Galt & Taggart) ընկերության շուկայի վերլուծության մեջ:
Հետազոտության համաձայն՝ ոլորտն ընդգրկում է չորս հիմնական սեգմենտ՝ հանրակրթություն (2,1 միլիարդ լարի), բարձրագույն կրթություն (1,3 միլիարդ լարի), նախադպրոցական կրթություն (0,7 միլիարդ լարի) և կրթական այլ ծառայություններ (0,2 միլիարդ լարի):
Հատկանիշ է, որ հաշվետու ժամանակահատվածում կրթության սեկտորի եկամուտների աճի գլխավոր աղբյուրը եղել են հանրակրթությունն ու բարձրագույն կրթությունը, թեև աճ է արձանագրվել նաև այլ ենթաոլորտներում:
Միաժամանակ, հանրակրթության աճը հիմնականում պայմանավորված էր պետական ֆինանսավորմամբ, իսկ բարձրագույն կրթության աճը խթանում էին մասնավոր ծախսերը, հատկապես՝ օտարերկրյա ուսանողների:
«Հանրակրթության սեկտորի եկամուտը 2019-2025 թվականներին տարեկան միջինը աճել է 14,4%-ով և 2025 թվականին կազմել 2,1 միլիարդ լարի: Հանրակրթության ոլորտի եկամուտների 74,9%-ը (1,6 միլիարդ լարի) բաժին է ընկնում հանրային դպրոցներին:
Մասնավոր դպրոցների եկամուտները 2019-2025 թվականներին կրկնապատկվել են՝ 2025 թվականին հասնելով 526 միլիոն լարիի, ինչին նպաստել է աշակերտների թվի աճը, ուսման վարձի բարձրացումն ու թանկարժեք դպրոցների ընդլայնումը:
«Օտարերկրյա ուսանողների թիվը 2019-2025 թվականներին եռապատկվել է՝ հասնելով 44 հազարի, ինչի արդյունքում նրանց մասնաբաժինը ուսանողների ընդհանուր թվում աճել է մինչև 19,8%։ Սա աշխարհում ամենաբարձր ցուցանիշներից մեկն է:
«Հասանելիության և կյանքի համեմատաբար ցածր ծախսերի ֆոնին Վրաստանը միջազգային ուսանողների ներգրավման տեսանկյունից դարձել է մրցունակ ուղղություն»,- նշված է հետազոտության մեջ:

Число иностранных студентов в Грузии утроилось. «Образовательный сектор Грузии стал одной из самых быстрорастущих отраслей экономики. С 2019 по 2025 годы доходы сектора удвоились, достигнув 4,3 миллиарда лари, а его доля в ВВП в 2025 году увеличилась до 6,4% по сравнению с 4,5% в 2019 году», - говорится в рыночном анализе компании «Галт энд Таггарт» (Galt & Taggart) по данным aliq.ge.
Согласно исследованию, сектор охватывает четыре основных сегмента: общее образование (2,1 миллиарда лари), высшее образование (1,3 миллиарда лари), дошкольное образование (0,7 миллиарда лари) и другие образовательные услуги (0,2 миллиарда лари).
Примечательно, что основным источником роста доходов сектора образования в отчетный период стали общее и высшее образование, хотя рост также наблюдался и в других подотраслях.
При этом рост общего образования в основном был обусловлен государственным финансированием, а рост высшего образования стимулировался частными расходами, особенно иностранными студентами.
«Доходы сектора общего образования в период с 2019 по 2025 годы в среднем увеличивались на 14,4% и в 2025 году составили 2,1 миллиарда лари. 74,9% доходов сектора общего образования (1,6 миллиарда лари) приходятся на государственные школы.
Доходы частных школ удвоились с 2019 по 2025 годы, достигнув 526 миллионов лари в 2025 году, чему способствовал рост числа учеников, повышение платы за обучение и расширение дорогих школ.
«Число иностранных студентов с 2019 по 2025 годы утроилось, достигнув 44 тысяч, в результате чего их доля среди всех студентов увеличилась до 19,8%. Это один из самых высоких показателей в мире.
«На фоне доступности и относительно низких расходов на жизнь Грузия стала конкурентоспособным направлением для привлечения международных студентов», - говорится в исследовании.