Վրաստանում օտարերկրյա ուսանողների թիվը եռապատկվել է
Վրաստանում օտարերկրյա ուսանողների թիվը եռապատկվել է: «Վրաստանի կրթության սեկտորը ձևավորվել է որպես տնտեսության ամենաարագ աճող ճյուղերից մեկը. 2019-2025 թվականներին ոլորտի եկամուտները կրկնապատկվել են՝ հասնելով 4,3 միլիարդ լարիի, իսկ դրա մասնաբաժինը ՀՆԱ-ում 2025 թվականին աճել է մինչև 6,4%՝ 2019 թվականի 4,5%-ի համեմատ»,- ըստ aliq.ge-ի՝ նշված է «Գալթ ընդ Թագարտ» (Galt & Taggart) ընկերության շուկայի վերլուծության մեջ:
Հետազոտության համաձայն՝ ոլորտն ընդգրկում է չորս հիմնական սեգմենտ՝ հանրակրթություն (2,1 միլիարդ լարի), բարձրագույն կրթություն (1,3 միլիարդ լարի), նախադպրոցական կրթություն (0,7 միլիարդ լարի) և կրթական այլ ծառայություններ (0,2 միլիարդ լարի):
Հատկանիշ է, որ հաշվետու ժամանակահատվածում կրթության սեկտորի եկամուտների աճի գլխավոր աղբյուրը եղել են հանրակրթությունն ու բարձրագույն կրթությունը, թեև աճ է արձանագրվել նաև այլ ենթաոլորտներում:
Միաժամանակ, հանրակրթության աճը հիմնականում պայմանավորված էր պետական ֆինանսավորմամբ, իսկ բարձրագույն կրթության աճը խթանում էին մասնավոր ծախսերը, հատկապես՝ օտարերկրյա ուսանողների:
«Հանրակրթության սեկտորի եկամուտը 2019-2025 թվականներին տարեկան միջինը աճել է 14,4%-ով և 2025 թվականին կազմել 2,1 միլիարդ լարի: Հանրակրթության ոլորտի եկամուտների 74,9%-ը (1,6 միլիարդ լարի) բաժին է ընկնում հանրային դպրոցներին:
Մասնավոր դպրոցների եկամուտները 2019-2025 թվականներին կրկնապատկվել են՝ 2025 թվականին հասնելով 526 միլիոն լարիի, ինչին նպաստել է աշակերտների թվի աճը, ուսման վարձի բարձրացումն ու թանկարժեք դպրոցների ընդլայնումը:
«Օտարերկրյա ուսանողների թիվը 2019-2025 թվականներին եռապատկվել է՝ հասնելով 44 հազարի, ինչի արդյունքում նրանց մասնաբաժինը ուսանողների ընդհանուր թվում աճել է մինչև 19,8%։ Սա աշխարհում ամենաբարձր ցուցանիշներից մեկն է:
«Հասանելիության և կյանքի համեմատաբար ցածր ծախսերի ֆոնին Վրաստանը միջազգային ուսանողների ներգրավման տեսանկյունից դարձել է մրցունակ ուղղություն»,- նշված է հետազոտության մեջ:

The number of foreign students in Georgia has tripled. “The education sector in Georgia has emerged as one of the fastest-growing sectors of the economy. From 2019 to 2025, the sector's revenues doubled, reaching 4.3 billion lari, and its share in GDP increased to 6.4% in 2025 compared to 4.5% in 2019,” according to market analysis by Galt & Taggart, as reported by aliq.ge.
The study indicates that the sector encompasses four main segments: general education (2.1 billion lari), higher education (1.3 billion lari), preschool education (0.7 billion lari), and other educational services (0.2 billion lari).
Notably, the main source of revenue growth in the education sector during the reporting period has been general and higher education, although growth has also been recorded in other sub-sectors.
At the same time, the growth of general education was primarily driven by public funding, while the growth of higher education was stimulated by private expenditures, particularly from foreign students.
“The revenue of the general education sector has increased on average by 14.4% annually from 2019 to 2025, reaching 2.1 billion lari in 2025. 74.9% of the revenue in the general education sector (1.6 billion lari) comes from public schools.
Revenue from private schools has doubled from 2019 to 2025, reaching 526 million lari in 2025, driven by an increase in student numbers, rising tuition fees, and the expansion of expensive schools.
“The number of foreign students has tripled from 2019 to 2025, reaching 44,000, resulting in their share among all students increasing to 19.8%. This is one of the highest rates in the world.
“Against the backdrop of accessibility and relatively low living costs, Georgia has become a competitive destination for attracting international students,” the study states.