Վրաստանի պետական անվտանգության ծառայությունը հետաքննություն է սկսել հուլիսի 24-ին և 25-ին երկրում էլեկտրաէներգիայի լայնածավալ անջատումների կապակցությամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 318-րդ՝ սաբոտաժի հոդվածով (պետական ձեռնարկության կամ այլ կարևոր օբյեկտների բնականոն գործունեության խաթարումը, ինչպես նաև դրանց վնասումը կամ ոչնչացումը՝ Վրաստանի պետական շահերին սպառնալու նպատակով):
Նշենք, որ հոսանքազրկումները երկրով մեկ են եղել․ ամբողջ Վրաստանը մնացել էր առանց էլեկտրականության, երկաթուղին և Թբիլիսիի մետրոպոլիտենը ևս չէին գործում:
Ավելի ուշ «Վրաստանի պետական էլեկտրահամակարգ» ընկերությունը հայտնեց, որ էլեկտրամատակարարումը վերականգնվել է, իսկ տեղի ունեցածի պատճառները պարզվում են:
Վրաստանի խորհրդարանի խոսնակ Շալվա Պապուաշվիլին իր հերթին լրագրողների հետ զրույցում էլեկտրաէներգիայի լայնածավալ այս անջատումները որակել էր որպես աննախադեպ երևույթ և նշել, որ եթե տեղի ունեցածը սաբոտաժ է կամ արտաքին միջամտության արդյունք, ապա հետաքննությամբ բոլոր հանգամանքները կպարզվեն:

The State Security Service of Georgia has launched an investigation into the widespread power outages that occurred on July 24 and 25 under Article 318 of the Criminal Code (sabotage, which involves disrupting the normal operation of a state enterprise or other critical facilities, as well as damaging or destroying them with the aim of threatening the state interests of Georgia).
It should be noted that the outages were nationwide; all of Georgia was left without electricity, and the railway and Tbilisi metro were also non-operational.
Later, the Georgian State Electrosystem company announced that electricity supply had been restored, and the causes of the incident are being investigated.
Georgia's parliamentary speaker Shalva Papuashvili described the widespread power outages as an unprecedented phenomenon and stated that if the incident is found to be sabotage or the result of external interference, all circumstances will be clarified during the investigation.