Վրաստանի պետական անվտանգության ծառայությունը հետաքննություն է սկսել հուլիսի 24-ին և 25-ին երկրում էլեկտրաէներգիայի լայնածավալ անջատումների կապակցությամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 318-րդ՝ սաբոտաժի հոդվածով (պետական ձեռնարկության կամ այլ կարևոր օբյեկտների բնականոն գործունեության խաթարումը, ինչպես նաև դրանց վնասումը կամ ոչնչացումը՝ Վրաստանի պետական շահերին սպառնալու նպատակով):
Նշենք, որ հոսանքազրկումները երկրով մեկ են եղել․ ամբողջ Վրաստանը մնացել էր առանց էլեկտրականության, երկաթուղին և Թբիլիսիի մետրոպոլիտենը ևս չէին գործում:
Ավելի ուշ «Վրաստանի պետական էլեկտրահամակարգ» ընկերությունը հայտնեց, որ էլեկտրամատակարարումը վերականգնվել է, իսկ տեղի ունեցածի պատճառները պարզվում են:
Վրաստանի խորհրդարանի խոսնակ Շալվա Պապուաշվիլին իր հերթին լրագրողների հետ զրույցում էլեկտրաէներգիայի լայնածավալ այս անջատումները որակել էր որպես աննախադեպ երևույթ և նշել, որ եթե տեղի ունեցածը սաբոտաժ է կամ արտաքին միջամտության արդյունք, ապա հետաքննությամբ բոլոր հանգամանքները կպարզվեն:

Государственная служба безопасности Грузии начала расследование в связи с массовыми отключениями электроэнергии
Расследуются отключения электроэнергии, произошедшие 24-25 июля в Грузии
Государственная служба безопасности Грузии начала расследование в связи с массовыми отключениями электроэнергии, произошедшими 24 и 25 июля, по статье 318 Уголовного кодекса (саботаж, то есть нарушение нормальной деятельности государственного предприятия или другого важного объекта, а также их повреждение или уничтожение с целью угрозы государственным интересам Грузии).
Стоит отметить, что отключения электроэнергии произошли по всей стране: вся Грузия осталась без электричества, не работали железные дороги и метрополитен Тбилиси.
Позже компания «Грузинская электросистема» сообщила, что электроснабжение восстановлено, а причины произошедшего выясняются.
Спикер парламента Грузии Шалва Папуашвили в разговоре с журналистами охарактеризовал массовые отключения электроэнергии как беспрецедентное явление и отметил, что если произошедшее является саботажем или результатом внешнего вмешательства, то в ходе расследования будут выяснены все обстоятельства.