Volkswagen-ը կարող է մինչև 100․000 աշխատատեղ կրճատել
Աշխարհի ամենամեծ ավտոարտադրողներից մեկը՝ Volkswagen ընկերությունը, մրցակիցների հետ մրցունակությունը պահպանելու համար կարող է կրճատել շուրջ 100.000 աշխատատեղ․ գրում է Reuters գործակալությունը՝ հղում անելով ընկերության գործադիր տնօրենի՝ Օլիվեր Բլյումեի՝ աշխատակիցներին ուղղված ներքին հուշագրին։
Նշվում է, որ Եվրոպայի խոշորագույն ավտոարտադրողի շահույթը զգալիորեն նվազել է մաքսատուրքերի պատճառով առաջացած միլիարդավոր եվրոյի ծախսերի և չինական ընկերությունների հետ աճող մրցակցության պատճառով։
Բլյումեի խոսքով՝ չնայած արդեն իսկ որոշվել էր կրճատել ընկերության, այդ թվում՝ նրա Porsche և Audi դուստր ընկերությունների 50․000 աշխատատեղ, Volkswagen-ը պետք է շարունակի նվազեցնել ծախսերը, քանի որ իր ծախսերը մոտ 20 տոկոսով ավելի բարձր են նույն ոլորտի ընկերությունների համեմատ։ Սա տեսականորեն կարող է նշանակել, որ ամբողջ աշխարհում կկրճատվի ևս 50.000 աշխատատեղ։
«Մենք այժմ բոլոր ապրանքանիշների, ընկերությունների և տարածաշրջանների մակարդակով գնահատում ենք՝ իրականում ինչ ծավալի փոփոխություններ է անհրաժեշտ և հնարավոր իրականացնել», – նշել է Բլյումեն։

Один из крупнейших автопроизводителей мира, компания Volkswagen, может сократить около 100 000 рабочих мест, чтобы сохранить конкурентоспособность с соперниками, сообщает агентство Reuters со ссылкой на внутреннюю записку генерального директора компании Оливера Блюме, направленную сотрудникам.
Отмечается, что прибыль крупнейшего автопроизводителя Европы значительно снизилась из-за миллиардных расходов, вызванных пошлинами, и растущей конкуренции со стороны китайских компаний.
По словам Блюме, несмотря на то, что уже было решено сократить 50 000 рабочих мест в компании, включая ее дочерние компании Porsche и Audi, Volkswagen должен продолжать сокращать расходы, поскольку его затраты примерно на 20 процентов выше, чем у компаний того же сектора. Это теоретически может означать, что еще 50 000 рабочих мест будет сокращено по всему миру.
«Мы сейчас оцениваем на уровне всех брендов, компаний и регионов, какие изменения действительно необходимы и возможны», – отметил Блюме.