Գերմանական ավտոհսկա Volkswagen-ը Չինաստանում բախվել է իրացման ծավալների զգալի անկման՝ գրանցելով 2010 թվականից ի վեր ամենացածր ցուցանիշը։ Ըստ South China Morning Post-ի՝ ընկերության վաճառքները նվազել են 26%-ով։
Վիճակագրական պատկերը
Ըստ ընկերության պաշտոնական հայտարարության՝ հունվարից հունիս ընկած ժամանակահատվածում Չինաստանում չինական գործընկերների հետ համատեղ երեք նախագծերի շրջանակներում հաճախորդներին է փոխանցվել ընդհանուր առմամբ 971 000 ավտոմեքենա։ Սա 26,1%-ով պակաս է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։
Volkswagen-ի վաճառքների և մարկետինգի գծով գործադիր կոմիտեի անդամ Մարկո Շուբերտը իրավիճակը գնահատել է բարդ: «Չինաստանում իրավիճակը մնում է բարդ, և մեզ չհաջողվեց խուսափել շուկայի ընդհանուր անկումից, որը կազմել է շուրջ 20%»։
Մրցակցությունը և էլեկտրիֆիկացման մարտահրավերը
Վաճառքների անկումը վկայում է, որ միջազգային ավտոարտադրողները, այդ թվում՝ Volkswagen-ը, դժվարանում են մրցակցել տեղական չինական ընկերությունների հետ։ Հիմնական պատճառներից մեկը էլեկտրական մեքենաների անցման դանդաղ տեմպերն են, մինչդեռ չինական սպառողների հետաքրքրությունը բենզինային շարժիչներից տեղափոխվել է դեպի էլեկտրամոբիլներ (EV) և հիբրիդներ:
Ըստ վերլուծաբանների՝ առաջին կիսամյակում Չինաստանում էլեկտրական և հիբրիդային ավտոմեքենաների մատակարարումներն աճել են 14%-ով՝ հասնելով 4,7 միլիոն միավորի։ Սա արդեն կազմում է երկրում իրացված ընդհանուր մեքենաների 54%-ը։
Ռազմավարական վերադասավորում
Volkswagen-ը, որը 1984 թվականից ի վեր՝ շանհայյան համատեղ ձեռնարկության հիմնադրումից սկսած, գերիշխում էր չինական ավտոշուկայում, ներկայումս ստիպված է արագացնել իր ռազմավարությունը։ Ընկերությունը նպատակ ունի շտկել իրավիճակը՝ այս տարի չինացի սպառողներին ներկայացնելով էլեկտրամոբիլների ավելի քան 20 նոր մոդել։

Немецкий автогигант Volkswagen столкнулся с резким падением объемов продаж в Китае, зарегистрировав самый низкий показатель с 2010 года. По данным South China Morning Post, продажи компании снизились на 26%.
Статистическая картина
Согласно официальному заявлению компании, с января по июнь в Китае было передано клиентам в рамках трех совместных проектов с китайскими партнерами в общей сложности 971 000 автомобилей. Это на 26,1% меньше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Член исполнительного комитета по продажам и маркетингу Volkswagen Марко Шуберт оценил ситуацию как сложную: «Ситуация в Китае остается сложной, и нам не удалось избежать общего падения рынка, которое составило около 20%».
Конкуренция и вызовы электрификации
Падение продаж свидетельствует о том, что международные автопроизводители, включая Volkswagen, испытывают трудности в конкуренции с местными китайскими компаниями. Одной из основных причин является медленный переход к электрическим автомобилям, в то время как интерес китайских потребителей к бензиновым двигателям смещается в сторону электромобилей (EV) и гибридов.
По данным аналитиков, в первой половине года поставки электрических и гибридных автомобилей в Китае увеличились на 14%, достигнув 4,7 миллиона единиц. Это уже составляет 54% от общего числа реализованных автомобилей в стране.
Стратегическая перестройка
Volkswagen, который с 1984 года доминировал на китайском автоп рынке с момента основания совместного предприятия в Шанхае, теперь вынужден ускорить свою стратегию. Компания намерена исправить ситуацию, представив более 20 новых моделей электромобилей китайским потребителям в этом году.