Գերմանական ավտոհսկա Volkswagen-ը Չինաստանում բախվել է իրացման ծավալների զգալի անկման՝ գրանցելով 2010 թվականից ի վեր ամենացածր ցուցանիշը։ Ըստ South China Morning Post-ի՝ ընկերության վաճառքները նվազել են 26%-ով։
Վիճակագրական պատկերը
Ըստ ընկերության պաշտոնական հայտարարության՝ հունվարից հունիս ընկած ժամանակահատվածում Չինաստանում չինական գործընկերների հետ համատեղ երեք նախագծերի շրջանակներում հաճախորդներին է փոխանցվել ընդհանուր առմամբ 971 000 ավտոմեքենա։ Սա 26,1%-ով պակաս է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։
Volkswagen-ի վաճառքների և մարկետինգի գծով գործադիր կոմիտեի անդամ Մարկո Շուբերտը իրավիճակը գնահատել է բարդ: «Չինաստանում իրավիճակը մնում է բարդ, և մեզ չհաջողվեց խուսափել շուկայի ընդհանուր անկումից, որը կազմել է շուրջ 20%»։
Մրցակցությունը և էլեկտրիֆիկացման մարտահրավերը
Վաճառքների անկումը վկայում է, որ միջազգային ավտոարտադրողները, այդ թվում՝ Volkswagen-ը, դժվարանում են մրցակցել տեղական չինական ընկերությունների հետ։ Հիմնական պատճառներից մեկը էլեկտրական մեքենաների անցման դանդաղ տեմպերն են, մինչդեռ չինական սպառողների հետաքրքրությունը բենզինային շարժիչներից տեղափոխվել է դեպի էլեկտրամոբիլներ (EV) և հիբրիդներ:
Ըստ վերլուծաբանների՝ առաջին կիսամյակում Չինաստանում էլեկտրական և հիբրիդային ավտոմեքենաների մատակարարումներն աճել են 14%-ով՝ հասնելով 4,7 միլիոն միավորի։ Սա արդեն կազմում է երկրում իրացված ընդհանուր մեքենաների 54%-ը։
Ռազմավարական վերադասավորում
Volkswagen-ը, որը 1984 թվականից ի վեր՝ շանհայյան համատեղ ձեռնարկության հիմնադրումից սկսած, գերիշխում էր չինական ավտոշուկայում, ներկայումս ստիպված է արագացնել իր ռազմավարությունը։ Ընկերությունը նպատակ ունի շտկել իրավիճակը՝ այս տարի չինացի սպառողներին ներկայացնելով էլեկտրամոբիլների ավելի քան 20 նոր մոդել։

The German auto giant Volkswagen has faced a significant decline in sales volumes in China, registering the lowest figures since 2010. According to the South China Morning Post, the company’s sales have decreased by 26%.
Statistical Picture
According to the company’s official statement, from January to June, a total of 971,000 vehicles were delivered to customers in China within the framework of three projects with Chinese partners. This is a decrease of 26.1% compared to the same period last year.
Marco Schubert, a member of Volkswagen’s executive committee for sales and marketing, assessed the situation as complex: “The situation in China remains complicated, and we could not avoid the overall market decline, which has amounted to around 20%.”
Competition and Electrification Challenges
The drop in sales indicates that international automakers, including Volkswagen, are struggling to compete with local Chinese companies. One of the main reasons is the slow pace of transition to electric vehicles, while Chinese consumers' interest has shifted from gasoline engines to electric vehicles (EVs) and hybrids.
According to analysts, in the first half of the year, the supply of electric and hybrid vehicles in China increased by 14%, reaching 4.7 million units. This already accounts for 54% of the total vehicles sold in the country.
Strategic Restructuring
Volkswagen, which has dominated the Chinese auto market since the establishment of its Shanghai joint venture in 1984, is now forced to accelerate its strategy. The company aims to rectify the situation by introducing more than 20 new electric vehicle models to Chinese consumers this year.