Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ստորագրել է օրենքների փաթեթ, որը խստացնում է միգրանտների գտնվելու կանոնները Ռուսաստանում: Նոր կարգավորումների համաձայն, օտարերկրյա քաղաքացիները պարտավոր կլինեն ապահովել իրենց և իրենց ընտանիքի անդամներին՝ տվյալ տարածաշրջանի համար սահմանված կենսապահովման նվազագույնից ոչ պակաս մակարդակով:
Այս գումարը չի կարող գերազանցել տվյալ տարածաշրջանում միջին ամսական աշխատավարձը: Եթե միգրանտը միաժամանակ աշխատում է Ռուսաստանի մի քանի սուբյեկտներում, ապա հաշվարկը կկատարվի այն տարածաշրջանի ցուցանիշի հիման վրա, որտեղ սահմանված պահանջն ամենաբարձրն է:
Օրենքը նաև նախատեսում է միգրանտների եկամուտների վերահսկման նոր մեխանիզմ: Հարկային մարմինները ՆԳՆ-ին կտրամադրեն տեղեկություններ միգրանտների եկամուտների մասին:

Владимир Путин подписал пакет законов, ужесточающих правила пребывания мигрантов в России
Президент России Владимир Путин подписал пакет законов, ужесточающих правила пребывания мигрантов в России. Согласно новым правилам, иностранные граждане обязаны обеспечивать себя и своих членов семьи не ниже установленного уровня минимального обеспечения для данного региона:
Эта сумма не может превышать среднюю месячную зарплату в данном регионе. Если мигрант работает одновременно в нескольких субъектах России, расчет будет производиться на основе показателя региона, где установленное требование самое высокое:
Закон также предусматривает новые механизмы контроля доходов мигрантов. Налоговые органы будут предоставлять МВД информацию о доходах мигрантов: