Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկը ներկայացրել է Հայաստանի տնտեսության հիմնական ռիսկերն ու հնարավորությունները
Լուրեր | 2026/07/29 13:21
Հայաստանի տնտեսության զարգացմանը սպառնացող ռիսկեր և հնարավորություններ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Մասնավորապես, հնարավոր լարվածության աճը Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև կարող է բացասաբար անդրադառնալ ոչ միայն առևտրի, այլև հանրապետության սոցիալ-տնտեսական իրավիճակի վրա, ասաց Համաշխարհային բանկի (ՀԲ) ավագ տնտեսագետ Արմինե Մանուկյանը:
«Համաշխարհային բանկը դեռևս չունի քանակական գնահատական՝ հայ-ռուսական հարաբերությունների վատացման հնարավոր ազդեցության վերաբերյալ Հայաստանի տնտեսական աճի տեմպերի վրա»,- նշեց նա:
Մանուկյանը հավելեց, որ իրավիճակը շարունակաբար զարգանում է և գրեթե ամեն օր փոփոխվում է:
ՀԲ-ի ներկայացրած «Հայաստանի տնտեսական պուլսը. դեպի աճ, որը նպաստում է աղքատության կրճատմանը, ավելի արդյունավետ հարկաբյուջետային քաղաքականության միջոցով» զեկույցում նշվում են նաև այլ բացասական գործոններ:
Նա նշեց, որ երկարատև հակամարտության հնարավոր անուղղակի հետևանքները Մերձավոր Արևելքում կարող են հանգեցնել առևտրային երթուղիների խախտման և որոշ ապրանքների մատակարարումների խափանման:
Մանուկյանը նաև ընդգծեց, որ ներքաղաքական լարվածությունը ևս կարող է լինել լրացուցիչ ռիսկ:
Հայաստանի տնտեսության աճի հնարավորությունները, ըստ նրա, կարող են պայմանավորված լինել հարևան երկրների հետ հարաբերությունների կարգավորմամբ և տարածաշրջանային փոխկապակցվածության խորացմամբ:
Նա նաև նշեց, որ ԱՄՆ-ի և Եվրոպական միության նոր պարտավորությունները ռազմավարական ներդրումների ոլորտում կարող են բարելավել ներդրումային միջավայրը:

YEREVAN, July 29. /ARKA/. The potential escalation of tensions between Armenia and Russia may negatively affect not only trade but also the socio-economic situation in the republic as a whole, said Armine Manukyan, senior economist at the World Bank (WB):
According to her, the World Bank currently does not have a quantitative assessment of the potential impact of deteriorating Armenian-Russian relations on Armenia's economic growth rates:
"The situation continues to evolve and changes almost daily. It is possible that when preparing the next forecast, we will be able to assess this impact, but at the moment it is impossible to name a specific figure," Manukyan said:
Among other negative factors for the Armenian economy, Manukyan mentioned the possible indirect consequences of the prolonged conflict in the Middle East:
According to her, they may manifest in disruptions of trade routes and interruptions in the supply of certain goods:
Additional risks may arise from domestic political tensions, the economist noted:
Positive influences on Armenia's economy, according to Manukyan, may come from the normalization of relations with neighboring countries and deepening regional interconnectedness:
She also referred to new commitments from the United States and the European Union in the field of strategic investments:
These factors may contribute to improving the investment environment, attracting additional investments, and increasing the resilience of the economy: