2026 թվականին միջուկային ֆիզիկայի և ֆուզիայի ստարտափների համաշխարհային ներդրումները արդեն անցել են 4.5 միլիարդ դոլարը 81 ընկերությունների համար, և այս տեմպերով, տարվա վերջում, այս թիվը կգերազանցի 2025-ի 6.2 միլիարդ դոլարի ռեկորդը: Տեխնոլոգիական մեծ ընկերություններ, ինչպիսիք են Սեմ Ալթմանը և Բիլ Գեյթսը, ներդրումներ են կատարում ֆուզիայի մեջ, որպեսզի համապատասխանեն AI-ի աճող էլեկտրաէներգիայի պահանջին:
Ներդրումները հիմնականում ուղղվում են ԱՄՆ ընկերություններին, քանի որ հանրային և մասնավոր հատվածները մեծ հետաքրքրություն են ցուցաբերում միջուկային տեխնոլոգիաների նկատմամբ:
ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփը նույնպես աջակցում է միջուկային էներգիայի ընդլայնմանը, հատկապես նոր սերնդի միջուկային տեխնոլոգիաներին:
Միջուկային ստարտափները, սակայն, քննադատությունների են ենթարկվում անվտանգության կանոնների անտեսման համար, ինչը կարող է վտանգավոր լինել:

Инвестиции в ядерные стартапы США на фоне роста спроса на электроэнергию от ИИ
В 2026 году глобальные инвестиции в стартапы в области ядерного деления и термоядерного синтеза уже превысили 4,5 миллиарда долларов на 81 компанию, и при таких темпах к концу года эта сумма превысит рекорд 2025 года в 6,2 миллиарда долларов. Крупные технологические компании, такие как Сэм Альтман и Билл Гейтс, вкладывают средства в термоядерный синтез, чтобы справиться с растущими потребностями в электроэнергии от ИИ.
Большая часть финансирования направляется на американские компании, поскольку как государственный, так и частный сектор проявляют большой интерес к этой технологии.
Бывший президент США Дональд Трамп также активно поддерживает расширение ядерной энергетики, особенно новых технологий следующего поколения.
Однако стартапы в области ядерной энергетики подвергаются критике за игнорирование правил безопасности, что может представлять опасность.