Լուրեր | 2026/07/29 09:39
ԵՐԵՎԱՆ, 29 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Համաշխարհային բանկը կանխատեսում է, որ 2026 թվականին Հայաստանում գնաճը կկազմի 4,6%՝ նախորդ տարվա 3,3%-ի համեմատ, տեղեկացրել է ՎԲ-ի ավագ տնտեսագետ Արմինե Մանուկյանը:
«Հունիսի դրությամբ միջին գնաճը կազմում է 4,6%: Մենք ակնկալում ենք, որ այն այս մակարդակում կմնա տարվա վերջում, սակայն անորոշությունը բարձր է», - ասել է Մանուկյանը՝ պատասխանելով «ԱՌԿԱ» գործակալության հարցին ՎԲ-ի «Հայաստանի տնտեսական պուլսը՝ դեպի աճ, որը նպաստում է աղքատության կրճատմանը՝ ավելի արդյունավետ հարկաբյուջետային քաղաքականության միջոցով» զեկույցի ներկայացման ժամանակ:
Նրա խոսքով, 2024 թվականին գնաճի չափազանց ցածր մակարդակից և դեֆլացիոն միտումներից հետո, 2025 թվականին Հայաստանում գները սկսել են բարձրանալ, իսկ 2026 թվականին աճի տեմպերը արագացել են:
Գնաճի հիմնական ներդրումը, ըստ Մանուկյանի, գալիս է սննդամթերքից և ոչ ալկոհոլային ըմպելիքներից, ինչը նա կապում է գլոբալ գների աճի հետ:
Մյուս գնաճային գործոնների թվում տնտեսագետը նշել է առողջապահական ծախսերի աճը և տրանսպորտի ծառայությունների գնաճը:
«Մենք ակնկալում էինք, որ տրանսպորտի և էներգակիրների գնաճը ավելի նշանակալի ազդեցություն կունենա գնաճի վրա, սակայն մինչ այժմ Հայաստանում այդ ազդեցությունը ավելի թույլ է եղել, քան մի շարք այլ երկրներում», - նշել է Մանուկյանը:
Նա նաև նշել է, որ կանխատեսումը հաշվի է առնում Մերձավոր Արևելքում տեղի ունեցող հակամարտության հնարավոր ազդեցությունը ներքին գների վրա: Այս պահին այդ ազդեցությունը մնում է չափավոր, սակայն կարող է ուժեղանալ, եթե հակամարտությունը երկարաձգվի, առևտրային ուղիները խախտվեն կամ մատակարարումների խափանումներ լինեն:
Միջնաժամկետ հեռանկարում Համաշխարհային բանկը ակնկալում է գնաճի աստիճանական դանդաղում մինչև Հայաստանի կենտրոնական բանկի 3% նպատակային ցուցանիշը:
Գնաճի մասին
Արմսթատի տվյալներով, 2026 թվականի հունիսին Հայաստանի սպառողական շուկայում 12-ամսյա գնաճը կազմել է 5,1%, իսկ մայիսի համեմատ արձանագրվել է 0,5% դեֆլացիա:
Միևնույն ժամանակ, 2026 թվականի հունվար-հունիս ամիսներին 2025 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ գները բարձրացել են 4,6%-ով:
Հայաստանի 2026 թվականի պետական բյուջեում գնաճը նախատեսված է 3% (±1%) մակարդակում: Ըստ ԿԲ-ի դրամավարկային քաղաքականության զեկույցի, 2026 թվականի վերջում գնաճը Հայաստանում ակնկալվում է տարբեր սցենարների (Ա-Բ) հիման վրա՝ 4,4-3,3%, 2027 թվականի կանխատեսումը՝ 3,5-3,1%, 2028 թվականի՝ 3,2-3,1%:

ВБ прогнозирует инфляцию в Армении на уровне 4,6% в 2026 году: названы основные факторы
ЕРЕВАН, 29 июля. /АРКА/. Всемирный банк прогнозирует инфляцию в Армении на уровне 4,6% по итогам 2026 года против 3,3% годом ранее, сообщила старший экономист ВБ Армине Манукян.
«По состоянию на июнь средний показатель инфляции составляет 4,6%. Мы ожидаем, что примерно на этом уровне она сохранится до конца года, хотя неопределенность остается высокой», — сказала Манукян, отвечая на вопрос агентства «АРКА» на презентации доклада ВБ «Экономический пульс Армении: на пути к росту, способствующему сокращению бедности, посредством более эффективной налогово-бюджетной политики».
По ее словам, после периода крайне низкой инфляции и дефляционных тенденций в 2024 году цены в Армении начали расти в 2025 году, а в 2026 году темпы их роста ускорились.
Основной вклад в инфляцию, по словам Манукян, вносят продукты питания и безалкогольные напитки. Она связала это прежде всего с ростом мировых цен.
Среди других проинфляционных факторов экономист назвала увеличение расходов на здравоохранение и повышение стоимости транспортных услуг.
«Мы ожидали, что рост стоимости транспорта и энергоносителей окажет более значительное влияние на инфляцию, однако пока в Армении этот эффект оказался слабее, чем в ряде других стран», — отметила Манукян.
По ее словам, прогноз также учитывает возможное влияние конфликта на Ближнем Востоке на внутренние цены. В настоящее время этот эффект остается умеренным, однако может усилиться в случае затягивания конфликта, нарушения торговых маршрутов или перебоев с поставками.
В среднесрочной перспективе Всемирный банк ожидает постепенного замедления инфляции до целевого показателя Центрального банка Армении в 3%.
Об инфляции
По данным Армстата, в июне 2026 года на потребительском рынке Армении 12-месячная инфляция составила в 5,1%, а по сравнению с маем текущего года наблюдалась дефляция в 0,5%.
В то же время за январь-июнь 2026 года по сравнению с аналогичным периодом 2025 года цены повысились на 4,6%.
В госбюджете Армении на 2026 год инфляция заложена на уровне 3% (±1%). Согласно отчету ЦБ по денежно-кредитной политике за первый квартал текущего года, по итогам 2026 года инфляция в Армении ожидается в зависимости от сценария (А-В) 4,4-3,3%, прогноз на 2027 год –3,5-3,1%, на 2028 год – 3,2-3,1%.