Վերահսկող ՎԲ-ն կանխատեսում է, որ Հայաստանի տնտեսությունը 2026 թվականին կաճի 5.3%-ով, իսկ 2027 թվականին՝ 5.1%-ով, տեղեկացրել է ՎԲ-ի ավագ տնտեսագետ Արմինե Մանուկյանը:
«Մերձավոր Արևելքում իրավիճակի սրացումից առաջ մեր կանխատեսումը 5.9% էր, սակայն ներկայիս անորոշության և հնարավոր մեղմ ազդեցության պատճառով այն նվազեցվել է մինչև 5.3%»,- ասաց Մանուկյանը:
Հիմնական աճի շարժիչները
Մանուկյանը նշեց, որ 2026-2027 թվականներին Հայաստանի տնտեսության հիմնական ոլորտը ծառայությունների հատվածը կմնա: Նշանակալի ներդրում են ունենում ֆինանսական և ապահովագրական ծառայությունները, տեղեկատվական տեխնոլոգիաները և մասնագիտական գործունեությունը:
«Հայաստանի տնտեսության կառուցվածքը ցույց է տալիս, որ սպառումը ավանդաբար մեծ դեր է խաղում, սակայն ներդրումների ներդրումը նույնպես աճում է»,- ասաց նա:
2026 թվականի պետական բյուջեում Հայաստանի տնտեսության աճը նախատեսված է 5.4%: Ազգային վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով, 2026 թվականի հունվար-հունիս ամիսներին տնտեսական ակտիվությունը 7.9% աճ է գրանցել 2025 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ:

World Bank Lowers Armenia's Economic Growth Forecast for 2026 from 5.9% to 5.3% Due to Middle East Conflict
News | 2026/07/29 11:47
Armenia's economy is projected to grow by 5.3% in 2026 according to the World Bank
The World Bank forecasts that Armenia's economy will grow by 5.3% in 2026 and by 5.1% in 2027, according to senior economist Armine Manukyan:
“Before the escalation of the situation in the Middle East, our growth forecast for Armenia's economy in 2026 was 5.9%. However, considering the ongoing uncertainty and possible moderate impact of the conflict, it has been revised down to 5.3%,” Manukyan said:
Main Growth Drivers
Manukyan noted that the main sector driving Armenia's economy in 2026-2027 will remain the services sector. The most significant contributions come from financial and insurance services, information technology, and professional activities:
“The structure of Armenia's economy is such that consumption traditionally plays a very large role. At the same time, the contribution of investments is beginning to increase, which is also becoming an important factor for economic growth,” she said:
In the state budget for 2026, economic growth in Armenia is projected at 5.4%. According to the National Statistical Committee of the Republic, the economic activity indicator for Armenia registered a growth of 7.9% in January-June 2026 compared to the same period in 2025: