Վերահսկող ՎԲ-ն կանխատեսում է, որ Հայաստանի տնտեսությունը 2026 թվականին կաճի 5.3%-ով, իսկ 2027 թվականին՝ 5.1%-ով, տեղեկացրել է ՎԲ-ի ավագ տնտեսագետ Արմինե Մանուկյանը:
«Մերձավոր Արևելքում իրավիճակի սրացումից առաջ մեր կանխատեսումը 5.9% էր, սակայն ներկայիս անորոշության և հնարավոր մեղմ ազդեցության պատճառով այն նվազեցվել է մինչև 5.3%»,- ասաց Մանուկյանը:
Հիմնական աճի շարժիչները
Մանուկյանը նշեց, որ 2026-2027 թվականներին Հայաստանի տնտեսության հիմնական ոլորտը ծառայությունների հատվածը կմնա: Նշանակալի ներդրում են ունենում ֆինանսական և ապահովագրական ծառայությունները, տեղեկատվական տեխնոլոգիաները և մասնագիտական գործունեությունը:
«Հայաստանի տնտեսության կառուցվածքը ցույց է տալիս, որ սպառումը ավանդաբար մեծ դեր է խաղում, սակայն ներդրումների ներդրումը նույնպես աճում է»,- ասաց նա:
2026 թվականի պետական բյուջեում Հայաստանի տնտեսության աճը նախատեսված է 5.4%: Ազգային վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով, 2026 թվականի հունվար-հունիս ամիսներին տնտեսական ակտիվությունը 7.9% աճ է գրանցել 2025 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ:

ВБ понизил прогноз по экономическому росту Армении в 2026 году с 5,9% до 5,3% из-за конфликта на Ближнем Востоке
Новости | 2026/07/29 11:47
Рост экономики Армении в 2026 году составит 5,3% по прогнозу ВБ
Всемирный банк прогнозирует рост экономики Армении на 5,3% в 2026 году и на 5,1% в 2027 году, сообщила старший экономист офиса Всемирного банка Армине Манукян:
«До обострения ситуации на Ближнем Востоке наш прогноз роста экономики Армении на 2026 год составлял 5,9%. Однако с учётом сохраняющейся неопределённости и возможного умеренного влияния конфликта он был снижен до 5,3%», — сказала Манукян:
Основные драйверы роста
Манукян отметила, что главным отраслевым драйвером армянской экономики в 2026–2027 годах останется сектор услуг. Наиболее значительный вклад обеспечивают финансовые и страховые услуги, сфера информационных технологий и профессиональная деятельность:
«Структура экономики Армении такова, что потребление традиционно играет очень большую роль. Вместе с тем начинает увеличиваться вклад инвестиций, что также становится важным фактором экономического роста», — сказала она:
В госбюджете на 2026 год рост экономики Армении предусмотрен в размере 5,4%. Как сообщает Национальный статистический комитет республики, показатель экономической активности Армении, по предварительным данным, в январе-июне 2026 года зарегистрировал рост на 7,9% по сравнению с шестью месяцами 2025 года: