Վարդան Արամյանը նշել է Հայաստանի սուվերեն վարկանիշի բարձրացման պայմանները
ԵՐԵՎԱՆ, 31 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Վարդան Արամյանը, Հայաստանի նախկին ֆինանսների նախարար, նշել է, որ Հայաստանի սուվերեն վարկանիշի բարձրացման համար անհրաժեշտ են կանխատեսելի գործարար միջավայր, սեփականության իրավունքների պաշտպանություն և շարունակական ֆիսկալ և կառուցվածքային բարեփոխումներ:
«Առանց этого չի լինի ուղղակի օտար ներդրումների աճ, հատկապես մեծ արտադրական ոլորտներում», - ասել է նա:
Արամյանը նշել է, որ քաղաքական կամ վարչական ճնշման մասին հրապարակային հաղորդագրությունները մեծ մասնավոր ընկերությունների նկատմամբ, անկախ կոնկրետ դեպքերի իրավաբանական գնահատումից, բացասաբար են ազդում ներդրողների վստահության վրա:
Նա ընդգծել է, որ մեծ բիզնեսի նկատմամբ գործողությունները, որոնք ընկալվում են որպես քաղաքականորեն մոտիվացված, բացասական ազդանշան են ամբողջ ներդրումային համայնքի համար, հատկապես եթե ընկերության գործունեությունը փաստացի դադարեցվում է մինչև վերջնական դատական որոշման կայացումը:
«Ներդրողների համար անհրաժեշտ են սեփականության իրավունքների պաշտպանություն, կանխատեսելի կանոններ և հավասար մրցակցային պայմաններ: Սա, համակցված շարունակական ֆիսկալ և կառուցվածքային բարեփոխումների հետ, կբարձրացնի վարկանիշի բարելավման հավանականությունը», - ասել է նախկին նախարար:
Միաժամանակ, Արամյանը նշել է այն գործոնները, որոնք կարող են բերել Հայաստանի վարկանիշի կանխատեսման վերադարձին «դրական» վիճակից «կայուն» վիճակի: Դրանց թվում են ներդրումային միջավայրի հետագա վատթարացումը, արտաքին և ֆիսկալ դիսբալանսների ընդլայնումը, ինչպես նաև անվտանգության ոլորտում իրավիճակի էական սրացումը:
Fitch Ratings-ը վերջերս հաստատել է Հայաստանի երկարաժամկետ սուվերեն վարկանիշը «BB-» մակարդակում «դրական» կանխատեսմամբ: Ագենտությունը նշել է միջազգային պահուստների աճը, կայուն տնտեսական դինամիկան և ռազմական էսկալացիայի կարճաժամկետ ռիսկերի նվազումը, միաժամանակ նշելով արտաքին և ներքին անորոշության գործոնները:

News | 2026/07/31 13:38
YEREVAN, July 31. /ARKA/. Vardan Aramyan, the former Minister of Finance of Armenia, stated that the key conditions for improving Armenia's sovereign rating are a predictable business environment, protection of property rights, and consistent fiscal and structural reforms:
"Without this, there will be no growth in foreign direct investments, especially in large manufacturing sectors," he said:
According to Aramyan, public messages about possible political or administrative pressure on large private companies, regardless of the legal assessment of specific cases, negatively affect investor confidence:
He noted that actions against large businesses perceived as politically motivated become a negative signal for the entire investment community, especially if the company's activities are effectively suspended until a final court decision is made:
"Investors need protection of property rights, predictable rules, and equal competitive conditions. Combined with consistent fiscal and structural reforms, this will increase the likelihood of improving the rating," the ex-minister stated:
At the same time, Aramyan identified factors that could lead to a downgrade of Armenia's rating outlook from "positive" to "stable." These include further deterioration of the investment environment, expansion of external and fiscal imbalances, as well as a significant escalation of the security situation:
Fitch Ratings recently affirmed Armenia's long-term sovereign rating at "BB-" with a "positive" outlook. The agency noted the growth of international reserves, stable economic dynamics, and a decrease in short-term risks of military escalation while pointing out external and internal factors of uncertainty: