Վարդան Արամյանը նշել է Հայաստանի սուվերեն վարկանիշի բարձրացման պայմանները
ԵՐԵՎԱՆ, 31 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Վարդան Արամյանը, Հայաստանի նախկին ֆինանսների նախարար, նշել է, որ Հայաստանի սուվերեն վարկանիշի բարձրացման համար անհրաժեշտ են կանխատեսելի գործարար միջավայր, սեփականության իրավունքների պաշտպանություն և շարունակական ֆիսկալ և կառուցվածքային բարեփոխումներ:
«Առանց этого չի լինի ուղղակի օտար ներդրումների աճ, հատկապես մեծ արտադրական ոլորտներում», - ասել է նա:
Արամյանը նշել է, որ քաղաքական կամ վարչական ճնշման մասին հրապարակային հաղորդագրությունները մեծ մասնավոր ընկերությունների նկատմամբ, անկախ կոնկրետ դեպքերի իրավաբանական գնահատումից, բացասաբար են ազդում ներդրողների վստահության վրա:
Նա ընդգծել է, որ մեծ բիզնեսի նկատմամբ գործողությունները, որոնք ընկալվում են որպես քաղաքականորեն մոտիվացված, բացասական ազդանշան են ամբողջ ներդրումային համայնքի համար, հատկապես եթե ընկերության գործունեությունը փաստացի դադարեցվում է մինչև վերջնական դատական որոշման կայացումը:
«Ներդրողների համար անհրաժեշտ են սեփականության իրավունքների պաշտպանություն, կանխատեսելի կանոններ և հավասար մրցակցային պայմաններ: Սա, համակցված շարունակական ֆիսկալ և կառուցվածքային բարեփոխումների հետ, կբարձրացնի վարկանիշի բարելավման հավանականությունը», - ասել է նախկին նախարար:
Միաժամանակ, Արամյանը նշել է այն գործոնները, որոնք կարող են բերել Հայաստանի վարկանիշի կանխատեսման վերադարձին «դրական» վիճակից «կայուն» վիճակի: Դրանց թվում են ներդրումային միջավայրի հետագա վատթարացումը, արտաքին և ֆիսկալ դիսբալանսների ընդլայնումը, ինչպես նաև անվտանգության ոլորտում իրավիճակի էական սրացումը:
Fitch Ratings-ը վերջերս հաստատել է Հայաստանի երկարաժամկետ սուվերեն վարկանիշը «BB-» մակարդակում «դրական» կանխատեսմամբ: Ագենտությունը նշել է միջազգային պահուստների աճը, կայուն տնտեսական դինամիկան և ռազմական էսկալացիայի կարճաժամկետ ռիսկերի նվազումը, միաժամանակ նշելով արտաքին և ներքին անորոշության գործոնները:

Вардан Арамян назвал условия для повышения суверенного рейтинга Армении
ЕРЕВАН, 31 июля. /АРКА/. Вардан Арамян, бывший министр финансов Армении, заявил, что для повышения суверенного рейтинга Армении необходимы предсказуемая деловая среда, защита прав собственности и последовательные фискальные и структурные реформы:
«Без этого не будет роста прямых иностранных инвестиций, особенно в крупных производственных сферах», - сказал он:
По словам Арамяна, публичные сообщения о возможном политическом или административном давлении на крупные частные компании, независимо от правовой оценки конкретных случаев, отрицательно влияют на доверие инвесторов:
Он отметил, что действия в отношении крупного бизнеса, воспринимаемые как политически мотивированные, становятся негативным сигналом для всего инвестиционного сообщества, особенно если деятельность компании фактически приостанавливается до вынесения окончательного судебного решения:
«Инвесторам необходимы защита прав собственности, предсказуемые правила игры и равные условия конкуренции. В сочетании с последовательными фискальными и структурными реформами это повысит вероятность улучшения рейтинга», - заявил экс-министр:
Одновременно Арамян назвал факторы, которые могут привести к возвращению прогноза по рейтингу Армении с «позитивного» на «стабильный». Среди них — дальнейшее ухудшение инвестиционной среды, расширение внешних и фискальных дисбалансов, а также существенное обострение ситуации в сфере безопасности:
Fitch Ratings недавно подтвердило долгосрочный суверенный рейтинг Армении на уровне «BB-» с «позитивным» прогнозом. Агентство отметило рост международных резервов, устойчивую экономическую динамику и снижение краткосрочных рисков военной эскалации, одновременно указав на внешние и внутренние факторы неопределенности: