Վարչապետի մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Գեղարքունիքի մարզի Գագարին բնակավայրում գործող «ԷԼԵՎԵՅԹ ԷՅԱՅ» արհեստական բանականության (ԱԲ) գործարան, որը Հայաստանում և Հարավային Կովկասում NVIDIA Blackwell B300 տեխնոլոգիայով աշխատող առաջին ԱԲ գործարանն է:
«Նիկոլ Փաշինյանը շրջել է գործարանում, ծանոթացել տվյալների կենտրոնի տեխնիկական հնարավորություններին, ընդլայնման ընթացիկ փուլին, ինչպես նաև առաջիկա ծրագրերին: Նշվել է, որ առաջին փուլի ներդրումային ծրագիրը կազմում է 150 մլն դոլար, որից շուրջ 70 մլն դոլարն արդեն իրականացվել է։ Ընդգծվել է, որ ենթակառուցվածքը նախատեսված է արհեստական բանականության մեծածավալ հաշվարկները սպասարկելու համար՝ սկսած ԱԲ մոդելների ուսուցումից մինչև բիզնես, գիտական և ինժեներական կիրառություններ։ Գործարանի առաջին փուլի հզորությունը 5 ՄՎտ է, որն ընդլայնման հաջորդ փուլում նախատեսվում է հասցնել 40 ՄՎտ-ի։ Գործարկումից ընդամենը մեկ ամիս անց առկա հզորությունն ամբողջությամբ ամրագրվել է՝ արտացոլելով Հայաստանից և միջազգային շուկաներից եկող պահանջարկը։
ՀՀ Կառավարության և ԱՄՆ Կառավարության և միջև 2025թ. օգոստոսի 8-ի ստորագրված արհեստական բանականության և կիսահաղորդիչների ոլորտում նորարարական գործընկերության մասին փոխըմբռնման հուշագրի շնորհիվ թույլտվություն է տրվել Nvidia Blackwell B300 տեսակի գրաֆիկական պրոցեսորների արտահանման: Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության և «ԷԼԵՎԵՅԹ ԷՅԱՅ» ընկերության միջև հունիսի 1-ին ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր՝ ուղղված ՀՀ-ում արհեստական բանականության էկոհամակարգի զարգացմանը, նորարարության խթանմանը, կարողությունների ձևավորմանը և կիրառական ծրագրերի աջակցությանը։
Այցի շրջանակում քննարկվել են նաև Հայաստանում ԱԲ ենթակառուցվածքի զարգացման հեռանկարները»,-ասված է հաղորդագրության մեջ։

Премьер-министр Пашинян посетил завод искусственного интеллекта «ЭЛЕВЕЙТ ЭЙАЯЙ»
По информации пресс-службы премьер-министра, Никол Пашинян посетил завод искусственного интеллекта (ИИ) «ЭЛЕВЕЙТ ЭЙАЯЙ», расположенный в поселке Гагарин Гегаркуникской области, который является первым заводом ИИ в Армении и Южном Кавказе, работающим на технологии NVIDIA Blackwell B300.
«Никол Пашинян осмотрел завод, ознакомился с техническими возможностями дата-центра, текущей стадией расширения, а также предстоящими проектами. Указано, что инвестиционная программа первого этапа составляет 150 миллионов долларов, из которых около 70 миллионов долларов уже реализованы. Подчеркнуто, что инфраструктура предназначена для обслуживания масштабных вычислений ИИ, начиная от обучения моделей ИИ до бизнес-приложений, научных и инженерных применений. Мощность первого этапа завода составляет 5 МВт, которая планируется увеличить до 40 МВт на следующем этапе расширения. Всего через месяц после запуска текущая мощность полностью зафиксирована, отражая спрос как из Армении, так и с международных рынков.
Благодаря подписанному 8 августа 2025 года меморандуму о взаимопонимании между правительством Армении и правительством США в области инновационного партнерства в сфере искусственного интеллекта и полупроводников, было выдано разрешение на экспорт графических процессоров типа Nvidia Blackwell B300. 1 июня между Министерством высоких технологий и компанией «ЭЛЕВЕЙТ ЭЙАЙ» был подписан меморандум о взаимопонимании, направленный на развитие экосистемы ИИ в Армении, стимулирование инноваций, развитие возможностей и поддержку прикладных программ.
В рамках визита также обсуждались перспективы развития инфраструктуры ИИ в Армении», - говорится в сообщении.