Վան Արդի գինեգործարանը Սասունիկ գյուղում գտնվող իր գինեգործարանում անցկացված «Ավանդույթներից դեպի նորարարություն» խորագրով միջոցառման ընթացքում ներկայացրել է իր երեք նոր գինիները՝ «Վան Արդի Բազալտ», «Թոր-Թորի Ռոզե» և «Թոր-Թորի Ռեզերվ»։ Միջոցառման ընթացքում պաշտոնապես մեկնարկել է նաև Վան Արդի գինու ակումբը, Վան Արդիի ընտանիքին միանալու նոր ձևաչափ այն մարդկանց համար, ովքեր գնահատում են գինին և ցանկանում են առավել սերտ կապ հաստատել Վան Արդի գինեգործարանի ու իր առաջարկած փորձառությունների հետ։
Շնորհանդեսի գլխավոր իրադարձությունը սահմանափակ քանակով թողարկված «Վան Արդի Բազալտ» գինին էր, որը մոտ վեց ամիս խմորվել և հնացվել է հատուկ ձեռքով փորված բազալտե քարի մեջ։ Այս գինին շուրջ 5000 տարվա պատմություն ունեցող հայկական գինեգործական ավանդույթի ժամանակակից մեկնաբանությունն է Վան Արդիի մատուցմամբ։
Երեկոյին ներկա էին Վան Արդիի գործընկերները, հավատարիմ հաճախորդները, ընկերներն ու հայկական գինու համայնքի ներկայացուցիչները, որոնք մասնակցեցին նոր գինիների պաշտոնական ներկայացմանն ու համտեսին։ Հյուրերը հնարավորություն ունեցան բացահայտելու յուրաքանչյուր գինու ինքնատիպ բնույթը հենց դրանց արարման վայրում՝ շրջապատված օրգանական խաղողի այգիներով և Արագածոտնի չնաշխարհիկ բնապատկերով։
ՀՆԱԳՈՒՅՆ ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԳԻՆԵԳՈՐԾԱԿԱՆ ԱՎԱՆԴՈՒՅԹԻ ՎԵՐԱԾՆՈՒՆԴԸ
«Վան Արդի Բազալտի» ստեղծման ներշնչանքի աղբյուրը Ագարակում հայտնաբերված շուրջ 5000 տարվա պատմություն ունեցող բազալտե գինեգործական տարաների համալիրն է։ Վերադառնալով այս մոռացված գինեգործական ժառանգությանը, Վան Արդիի հիմնադիր և գինեգործ Վարուժան Մուրադյանը տեղացի վարպետներին պատվիրել է գինեգործարանի համար ձեռագործ բազալտե տարաներ պատրաստել։ Գինին վեց ամիս խմորվել և հնացվել է հենց այդ տարաներում՝ համադրելով գինեգործության հայկական հնագույն մեթոդներն ու ժամանակակից մոտեցումները։ Վան Արդին, հանրայնորեն հասանելի տեղեկությունների համաձայն, ժամանակակից աշխարհում միակ գինեգործարանն է, որն այս ծավալով բազալտե տարաներում խմորված և հնացված գինի է արտադրում։
Վան Արդիի սեփական խաղողի այգիներում աճեցված հայկական Հաղթանակ և Միլաղ էնդեմիկ տեսակներից արտադրված «Վան Արդի Բազալտի» առաջին խմբաքանակը սահմանափակված է 1000-ից պակաս շշով։
«Բազալտը ստեղծելիս ցանկանում էի ստանալ մի գինի, որն իր էությամբ խորապես հայկական է և միաժամանակ լիովին նոր փորձառություն է առաջարկում ժամանակակից գինու աշխարհին», – նշել է Վան Արդիի հիմնադիր և գինեգործ Վարուժան Մուրադյանը։ «Հայաստանն ունի աշխարհի հնագույն գինեգործական պատմություններից մեկը։ Մեր նպատակն է պահպանել այդ պատմության շարունակականությունը՝ որակի, ստեղծագործ մոտեցման և փորձարարությունների միջոցով»։
Այս գինին արտահայտում է Վան Արդիի ավելի լայն փիլիսոփայությունը՝ հարգանքի տուրք մատուցել Հայաստանի գինեգործական ժառանգությանը, միաժամանակ շարունակելով ուսումնասիրել նոր մեթոդներ, տեղական խաղողի սորտեր և տերուարի ինքնատիպ դրսևորումներ։
ՆԵՐԿԱՅԱՑՆՈՒՄ ԵՆՔ «ՎԱՆ ԱՐԴԻ» ԳԻՆՈՒ ԱԿՈՒՄԲԸ
Նոր գինիների հետ միասին ընտանեկան գինեգործարանը ներկայացրել է նաև Վան Արդի գինու ակումբը՝ անդամակցության ծրագիր այն գինեսերների համար, որոնք ցանկանում են ամբողջ տարվա ընթացքում շարունակաբար մաս կազմել Վան Արդիի մատուցած յուրահատուկ փորձառությանը և նորություններին։
Ակումբի անդամները կստանան տարեկան չորս հատուկ ձևավորված գինու փաթեթ, որոնք կներառեն Վան Արդիի հատուկ ընտրված գինիները, նոր թողարկումներ և այլ բացառիկ առաջարկներ։ Անդամակցությունը նաև հնարավորություն կտա մասնակցելու միայն ակումբի անդամների համար նախատեսված համտեսներին և հատուկ միջոցառումներին, ունենալու առաջնային հասնելիություն նոր գինիներին, ինչպես նաև օգտվելու Վան Արդիի բոլոր առաջարկներից՝ առանձնահատուկ փաթեթներով։
«Գինու ակումբը ավելի մտերիմ դառնալու մեր հրավերն է», – նշել է Անի Մուրադյանը։ «Վան Արդին միշտ ավելին է եղել, քան պարզապես գինեգործարան։ Մեր ջերմ, ընտանեկան միջավայրում մշտապես միավորվում են գինին, խոհանոցը, երաժշտությունը, արվեստն ու մշակույթը։ Գինու ակումբի միջոցով մենք ստեղծում ենք ավելի խորքային և նշանակալի հնարավորություն, որպեսզի Վան Արդին սիրող մարդիկ դառնան այդ ընտանիքի մի մասը»։
Վան Արդի գինու ակումբի փաթեթներին կարող եք ծանոթանալ կայքում։
ՆՈՐ ԹՈՂԱՐԿՈՒՄՆԵՐԸ
«Վան Արդի Բազալտը» Հաղթանակ և Միլաղ խաղողի սորտերից պատրաստված համարձակ և բացառիկ ոճով գինի է։ Խոր ռուբինագույն գինում բացահայտվում են մուգ մրգերի, սոճու անտառի, կակաոյի, սուրճի և զուսպ համեմունքների բազմաշերտ նոտաներ, որոնք լրացվում են դրա ամենատարբերակիչ՝ ընդգծված հրաբխային, քարային բնույթով։ Համը խիտ է, սակայն ներդաշնակ կառուցվածքով, հզոր, միևնույն ժամանակ հավասարակշռված մարմնով և երկարատև, կայուն վերջնահամով։
«Թոր Թորի Ռոզեն» Սիրա, Զինֆանդել և Պինո Նուար սորտերի վառ և արտահայտիչ համադրություն է։ Գինու խոր վարդաոսկեգույն երանգը համալրում են ազնվամորու, ելակի կրեմային և կարմիր նարնջի բույրերը։ Թարմացնող թթվայնությունը, թեթև կրեմային կառուցվածքն ու արտահայտիչ հրաբխային նրբերանգները ձևավորում են վառ, բազմաշերտ և խաղային բնույթով վարդագույն գինի։
«Թոր Թորի Ռեզերվը» Զինֆանդել, Արենի և Սիրա խաղողի սորտերի հագեցած համադրություն է, որը 12-ից 14 ամիս հնացվել է ֆրանսիական կաղնու տակառներում։ Խոր ռուբինագույն գինին բացվում է մուգ մրգերի, կաշվի և սուրճի բույրերով, որոնց հաջորդում են սալորի, նռան, մուգ շոկոլադապատ ազնվամորու և հիկորիի նուրբ նոտաները։ Փափուկ տանիններն անցում են կատարում դեպի երկարատև և կայուն վերջնահամ։
«Այս գինիները միասին ներկայացնում են «Վան Արդիի” երեք տարբեր կողմերը», – նշել է Անի Մուրադյանը։ «Բազալտը մեր ամենահամարձակ փորձարարությունն է, «Թոր-Թորի Ռոզեն» թարմ և արտահայտիչ է, իսկ «Թոր-Թորի Ռեզերվը»՝ խոր և կառուցվածքային։ Երեքն էլ մարմնավորում են այն հատկանիշները, որոնք մշտապես հատուկ են եղել Վան Արդիի գինիների հավաքածուին»։
ՎԱՆ ԱՐԴԻԻ ՄԱՍԻՆ
2008 թվականին Վարուժան Մուրադյանի և նրա ընտանիքի կողմից հիմնադրված Վան Արդի գինեգործարանը Հայաստանի առաջատար բուտիկ գինեգործարաններից է, որը նաև հանդիսանում է հայկական ժամանակակից գինեգործության վերածննդի լավագույն օրինակներից մեկը։
Հայաստանի Արագածոտնի մարզի Սասունիկ գյուղում գտնվող գինեգործարանը շրջապատված է սեփական օրգանական խաղողի այգիներով, որոնք տնկված են քարքարոտ, հրաբխային հողերում։ Գինեգործարանը հետևում է այգիների մշակման նվազագույն միջամտության սկզբունքին՝ կենտրոնանալով հայկական խաղողի սորտերի բնույթն ու դրանց ծագման վայրի առանձնահատկությունները բացահայտելու վրա։
Վան Արդիի առաքելությունն է ամրապնդել Հայաստանի դիրքերը համաշխարհային գինու քարտեզի վրա՝ շարունակելով տեղական հնագույն գինեգործական ժառանգության ամրապնդումը և զարգացումը՝ արտահայտիչ, նրբագեղ և համաշխարհային մակարդակի որակ ունեցող գինիների ստեղծման միջոցով։ Գինեգործությունից բացի Վան Արդին լայնորեն ճանաչում է ստացել իր հյուրընկալության և ջերմ, ընտանեկան միջավայրով, որտեղ գինեգործարանի այցելուները բացահայտում են Հայաստանը գինու, հյուրընկալության, արվեստի, երաժշտության և մշակույթի միջոցով։

Новости | 2026/08/01 13:01
Главным событием презентации стало вино «Ван Арди Базальт», выпущенное в ограниченном количестве, которое ферментировалось и выдерживалось около шести месяцев в специально выдолбленных базальтовых сосудах. Это вино является современной интерпретацией армянской винодельческой традиции, имеющей более 5000-летнюю историю.
На мероприятии присутствовали партнеры Ван Арди, преданные клиенты, друзья и представители армянского винного сообщества, которые участвовали в официальной презентации и дегустации новых вин. Гости имели возможность открыть для себя уникальный характер каждого вина прямо на месте его производства, окруженные органическими виноградниками и живописными пейзажами Араратской долины.
ВОССТАНОВЛЕНИЕ ДРЕВНЕЙ АРМЯНСКОЙ ВИНОДЕЛЬЧЕСКОЙ ТРАДИЦИИ
Источником вдохновения для создания «Ван Арди Базальт» послужил комплекс базальтовых винодельческих сосудов, обнаруженных в Агараке, имеющий более 5000-летнюю историю. Возвращаясь к этому забытым винодельческому наследию, основатель и винодел Ван Арди Варужан Мурадян заказал местным мастерам изготовить вручную базальтовые сосуды для винодельни. Вино ферментировалось и выдерживалось в этих сосудах, сочетая древние армянские методы виноделия и современные подходы. По общедоступной информации, Ван Арди является единственной винодельней в современном мире, которая производит вино, ферментированное и выдержанное в базальтовых сосудах такого масштаба.
Первая партия «Ван Арди Базальт», произведенная из армянских сортов винограда «Победа» и «Милаг», выращенных на собственных виноградниках Ван Арди, ограничена менее чем 1000 бутылками.
«Создавая Базальт, я хотел получить вино, которое по своей сути глубоко армянское и в то же время предлагает совершенно новый опыт в современном мире вина», — отметил основатель и винодел Ван Арди Варужан Мурадян. «Армения имеет одну из древнейших винодельческих историй в мире. Наша цель — сохранить преемственность этой истории через качество, творческий подход и эксперименты».
Это вино выражает более широкую философию Ван Арди, отдавая дань уважения армянскому винодельческому наследию, одновременно продолжая исследовать новые методы, местные сорта винограда и уникальные проявления терруара.
ПРЕДСТАВЛЯЕМ ВИНОВОЙ КЛУБ «ВАН АРДИ»
Вместе с новыми винами семейная винодельня также представила винный клуб Ван Арди — программу членства для ценителей вина, которые хотят постоянно участвовать в уникальном опыте и новинках, предлагаемых Ван Арди в течение всего года.
Члены клуба получат четыре специально оформленных винных пакета в год, которые будут включать специально отобранные вина Ван Арди, новые релизы и другие эксклюзивные предложения. Членство также предоставит возможность участвовать в дегустациях и специальных мероприятиях, предназначенных только для членов клуба, получить первоочередной доступ к новым винам, а также воспользоваться всеми предложениями Ван Арди с особыми пакетами.
«Винный клуб — это наше приглашение стать ближе», — отметила Ани Мурадян. «Ван Арди всегда было больше, чем просто винодельня. В нашей теплой, семейной атмосфере всегда объединяются вино, кухня, музыка, искусство и культура. Через винный клуб мы создаем более глубокую и значимую возможность для людей, любящих Ван Арди, стать частью этой семьи».
С пакетами винного клуба Ван Арди можно ознакомиться на сайте.
НОВЫЕ ВЫПУСКИ
«Ван Арди Базальт» — это смелое и уникальное вино, изготовленное из сортов винограда «Победа» и «Милаг». В глубоком рубиновом вине раскрываются многослойные ноты темных фруктов, соснового леса, какао, кофе и сдержанных специй, которые дополняются его наиболее отличительной — выраженной вулканической, каменной природой. Вкус плотный, но гармонично структурированный, мощный, в то же время сбалансированный по телу и с длительным, устойчивым послевкусием.
«Тор Тори Розе» — это яркое и выразительное сочетание сортов «Сира», «Зинфандель» и «Пино Нуар». Глубокий розовато-золотистый оттенок вина дополнен ароматами малины, крема из клубники и красного апельсина. Освежающая кислотность, легкая кремовая текстура и выразительные вулканические нюансы создают яркое, многослойное и игривое розовое вино.
«Тор Тори Резерв» — это насыщенное сочетание сортов «Зинфандель», «Арени» и «Сира», которое выдерживалось от 12 до 14 месяцев в французских дубовых бочках. Глубокое рубиновое вино открывается ароматами темных фруктов, кожи и кофе, за которыми следуют тонкие ноты сливы, граната, темного шоколада и ореха пекан. Мягкие танины переходят в длительное и устойчивое послевкусие.
«Эти вина вместе представляют три разные стороны «Ван Арди», — отметила Ани Мурадян. «Базальт — это наше самое смелое эксперимент, «Тор Тори Розе» — свежий и выразительный, а «Тор Тори Резерв» — глубокий и структурированный. Все три воплощают те качества, которые всегда были характерны для коллекции вин Ван Арди».
О ВАН АРДИ
Винодельня Ван Арди была основана в 2008 году Варужаном Мурадян и его семьей и является одной из ведущих бутиковых виноделен Армении, а также одним из лучших примеров возрождения армянского современного виноделия.
Винодельня, расположенная в селе Сасунік в Араратской долине, окружена собственными органическими виноградниками, которые высажены на каменистых, вулканических почвах. Винодельня придерживается принципа минимального вмешательства в обработку виноградников, сосредоточиваясь на раскрытии характера местных сортов винограда и особенностей их происхождения.
Миссия Ван Арди — укрепить позиции Армении на мировой винной карте, продолжая укрепление и развитие местного древнего винодельческого наследия, создавая выразительные, утонченные и качественные вина мирового уровня. Кроме виноделия, Ван Арди также широко известна своим гостеприимством и теплой, семейной атмосферой, где посетители винодельни открывают Армению через вино, гостеприимство, искусство, музыку и культуру.