Ucom-ի աջակցությամբ «Արևորդի» բնապահպանական հասարակական կազմակերպությունը Լոռու մարզի Շենավան բնակավայրում տեղադրել է 10 կՎտ տեղակայված հզորությամբ նոր արևային ֆոտովոլտային կայան։ Կայանը նախատեսված է տեղի մանկապարտեզի և մարզադպրոցի էներգետիկ կարիքները հոգալու համար։ Արևային կայանի գործարկումը թույլ կտա էապես կրճատել համայնքային բյուջեի էներգետիկ ծախսերը։ Արտադրված էներգիան, ինչպես նաև դրա շնորհիվ խնայված միջոցները, կուղղվեն ձմռան ամիսներին կրթական և սպորտային հաստատությունների ջեռուցման կարիքների ապահովմանը՝ երեխաների և պատանիների համար ստեղծելով առավել հարմարավետ ու տաք պայմաններ։
«Ucom-ի համար կանաչ օրակարգը միայն կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության առանձին ուղղություն չէ, այլ մեր երկարաժամկետ ռազմավարության կարևոր մաս։ Շենավանում իրականացված այս նախագիծը հենց այդ մոտեցման օրինակ է․ կանաչ տեխնոլոգիաների միջոցով մենք օգնում ենք համայնքին նվազեցնել ծախսերը, բարձրացնել էներգետիկ անկախությունը և ստեղծել ավելի հարմարավետ պայմաններ երեխաների համար։ Վստահ ենք, որ բիզնեսի իրական ազդեցությունը չափվում է ոչ միայն մատուցվող ծառայություններով, այլ նաև այն երկարաժամկետ արժեքով, որը ստեղծվում է մարդկանց, համայնքների և շրջակա միջավայրի համար», - նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Արևային էներգիայի հասանելիությունը հայաստանյան համայնքներում ունի ոչ միայն բնապահպանական, այլև սոցիալ-տնտեսական կարևոր նշանակություն։ Շենավանում տեղադրված այս կայանը հրաշալի օրինակ է, թե ինչպես կարելի է կանաչ տեխնոլոգիաների միջոցով թեթևացնել համայնքային հոգսերն ու ուղիղ ներդրում կատարել երեխաների ապագայի մեջ։ Բարձր ենք գնահատում Ucom-ի պատասխանատու մոտեցումը, որի շնորհիվ համատեղ քայլերով նպաստում ենք մեր մարզերում էներգաանկախության և կայուն միջավայրի ձևավորմանը», - նշել է «Արևորդի» ՀԿ նախագահ Սոնա Քալանթարյանը։
Արևային կայանի տեղադրումը ևս մեկ քայլ է Լոռու մարզում վերականգնվող էներգետիկայի զարգացման և կլիմայական մարտահրավերներին դիմակայելու ուղղությամբ։ Այն տարիներ շարունակ տեղական կրթական հաստատությունների համար կծառայի որպես կայուն և անվտանգ էներգիայի աղբյուր։
Ucom-ը և «Արևորդի» բնապահպանական հասարակական կազմակերպությունն ունեն համատեղ ծրագրերի իրականացման երկարամյա փորձ։ Համագործակցության շրջանակում կողմերը կյանքի են կոչել մի շարք նախագծեր՝ սկսած «Արևորդի» միջազգային բնապահպանական փառատոնի տարեկան աջակցությունից և երիտասարդների շրջանում էկո-մտածելակերպի ձևավորումից մինչև հեռավոր համայնքներում էներգախնայող և վերականգնվող էներգիայի համակարգերի տեղադրումը։ Այս համագործակցությունը հաջողված օրինակ է, թե ինչպես կարող են խոշոր բիզնեսն ու քաղաքացիական հասարակությունը միավորել ջանքերը՝ հանուն համայնքների սոցիալ-բնապահպանական հզորացման և կայուն ապագայի։

10 kW Solar Power Station Installed in Shenavan with Ucom's Support
With the support of Ucom, a new solar photovoltaic station with a capacity of 10 kW has been installed in the village of Shenavan in the Lori region. The station is intended to meet the energy needs of the local kindergarten and sports school. The commissioning of the solar station will significantly reduce the energy costs of the local budget. The produced energy, as well as the funds saved, will be directed to meet the heating needs of educational and sports institutions during the winter months, creating more comfortable and warm conditions for children and adolescents.
“For Ucom, the green agenda is not just a separate direction of corporate social responsibility, but an important part of our long-term strategy. This project in Shenavan is an example of that approach: through green technologies, we help the community reduce costs, increase energy independence, and create more comfortable conditions for children. We are confident that the real impact of business is measured not only by the services provided but also by the long-term value created for people, communities, and the environment,” said Ucom's CEO Ralph Yirikian.
“The availability of solar energy in Armenian communities has not only environmental but also socio-economic significance. The station installed in Shenavan is an excellent example of how green technologies can alleviate the burdens of local communities and directly invest in the future of children. We highly appreciate Ucom's responsible approach, which allows us to jointly contribute to the formation of energy independence and a sustainable environment in our regions,” said Sona Kalantyan, president of the NGO “Arevordi.”
The installation of the solar station is another step towards the development of renewable energy in the Lori region and addressing climate challenges. It will serve as a reliable and safe energy source for local educational institutions for many years to come.
Ucom and the NGO “Arevordi” have many years of experience in implementing joint programs. Within the framework of cooperation, the parties have implemented a number of projects, ranging from annual support for the international environmental festival “Arevordi” and the formation of eco-thinking among youth to the installation of energy-saving and renewable energy systems in remote communities. This collaboration is a successful example of how large businesses and civil society can unite efforts for the ecological and social empowerment of communities and a sustainable future.