Ucom-ի աջակցությամբ «Արևորդի» բնապահպանական հասարակական կազմակերպությունը Լոռու մարզի Շենավան բնակավայրում տեղադրել է 10 կՎտ տեղակայված հզորությամբ նոր արևային ֆոտովոլտային կայան։ Կայանը նախատեսված է տեղի մանկապարտեզի և մարզադպրոցի էներգետիկ կարիքները հոգալու համար։ Արևային կայանի գործարկումը թույլ կտա էապես կրճատել համայնքային բյուջեի էներգետիկ ծախսերը։ Արտադրված էներգիան, ինչպես նաև դրա շնորհիվ խնայված միջոցները, կուղղվեն ձմռան ամիսներին կրթական և սպորտային հաստատությունների ջեռուցման կարիքների ապահովմանը՝ երեխաների և պատանիների համար ստեղծելով առավել հարմարավետ ու տաք պայմաններ։
«Ucom-ի համար կանաչ օրակարգը միայն կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության առանձին ուղղություն չէ, այլ մեր երկարաժամկետ ռազմավարության կարևոր մաս։ Շենավանում իրականացված այս նախագիծը հենց այդ մոտեցման օրինակ է․ կանաչ տեխնոլոգիաների միջոցով մենք օգնում ենք համայնքին նվազեցնել ծախսերը, բարձրացնել էներգետիկ անկախությունը և ստեղծել ավելի հարմարավետ պայմաններ երեխաների համար։ Վստահ ենք, որ բիզնեսի իրական ազդեցությունը չափվում է ոչ միայն մատուցվող ծառայություններով, այլ նաև այն երկարաժամկետ արժեքով, որը ստեղծվում է մարդկանց, համայնքների և շրջակա միջավայրի համար», - նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Արևային էներգիայի հասանելիությունը հայաստանյան համայնքներում ունի ոչ միայն բնապահպանական, այլև սոցիալ-տնտեսական կարևոր նշանակություն։ Շենավանում տեղադրված այս կայանը հրաշալի օրինակ է, թե ինչպես կարելի է կանաչ տեխնոլոգիաների միջոցով թեթևացնել համայնքային հոգսերն ու ուղիղ ներդրում կատարել երեխաների ապագայի մեջ։ Բարձր ենք գնահատում Ucom-ի պատասխանատու մոտեցումը, որի շնորհիվ համատեղ քայլերով նպաստում ենք մեր մարզերում էներգաանկախության և կայուն միջավայրի ձևավորմանը», - նշել է «Արևորդի» ՀԿ նախագահ Սոնա Քալանթարյանը։
Արևային կայանի տեղադրումը ևս մեկ քայլ է Լոռու մարզում վերականգնվող էներգետիկայի զարգացման և կլիմայական մարտահրավերներին դիմակայելու ուղղությամբ։ Այն տարիներ շարունակ տեղական կրթական հաստատությունների համար կծառայի որպես կայուն և անվտանգ էներգիայի աղբյուր։
Ucom-ը և «Արևորդի» բնապահպանական հասարակական կազմակերպությունն ունեն համատեղ ծրագրերի իրականացման երկարամյա փորձ։ Համագործակցության շրջանակում կողմերը կյանքի են կոչել մի շարք նախագծեր՝ սկսած «Արևորդի» միջազգային բնապահպանական փառատոնի տարեկան աջակցությունից և երիտասարդների շրջանում էկո-մտածելակերպի ձևավորումից մինչև հեռավոր համայնքներում էներգախնայող և վերականգնվող էներգիայի համակարգերի տեղադրումը։ Այս համագործակցությունը հաջողված օրինակ է, թե ինչպես կարող են խոշոր բիզնեսն ու քաղաքացիական հասարակությունը միավորել ջանքերը՝ հանուն համայնքների սոցիալ-բնապահպանական հզորացման և կայուն ապագայի։

Установлена солнечная станция мощностью 10 кВт в Шенаванде при поддержке Ucom
При поддержке Ucom в поселке Шенаван Лорийской области была установлена новая солнечная фотоэлектрическая станция мощностью 10 кВт. Станция предназначена для обеспечения энергетических нужд местного детского сада и спортивной школы. Запуск солнечной станции позволит значительно сократить энергетические расходы местного бюджета. Производимая энергия, а также сэкономленные средства будут направлены на обеспечение отопления образовательных и спортивных учреждений в зимние месяцы, создавая более комфортные и теплые условия для детей и подростков.
«Для Ucom зеленая повестка — это не просто отдельное направление корпоративной социальной ответственности, а важная часть нашей долгосрочной стратегии. Этот проект в Шенаване является примером такого подхода: с помощью зеленых технологий мы помогаем сообществу сократить расходы, повысить энергетическую независимость и создать более комфортные условия для детей. Мы уверены, что реальное влияние бизнеса измеряется не только предоставляемыми услугами, но и тем долгосрочным значением, которое создается для людей, сообществ и окружающей среды», — отметил генеральный директор Ucom Ральф Ирикия.
«Доступность солнечной энергии в армянских сообществах имеет не только экологическое, но и социально-экономическое значение. Установленная в Шенаване станция является отличным примером того, как с помощью зеленых технологий можно облегчить бремя местных сообществ и напрямую инвестировать в будущее детей. Мы высоко ценим ответственное отношение Ucom, благодаря которому совместными усилиями мы способствуем формированию энергетической независимости и устойчивой среды в наших регионах», — сказала президент НПО «Ареворди» Сона Калантян.
Установка солнечной станции — это еще один шаг в развитии возобновляемой энергетики в Лорийской области и в борьбе с климатическими вызовами. Она будет служить надежным и безопасным источником энергии для местных образовательных учреждений на протяжении многих лет.
Ucom и НПО «Ареворди» имеют многолетний опыт реализации совместных программ. В рамках сотрудничества стороны реализовали ряд проектов, начиная от ежегодной поддержки международного экологического фестиваля «Ареворди» и формирования экологического мышления среди молодежи до установки энергосберегающих и возобновляемых энергетических систем в удаленных сообществах. Это сотрудничество является успешным примером того, как крупный бизнес и гражданское общество могут объединить усилия ради экологического и социального укрепления сообществ и устойчивого будущего.