Ucom-ը և Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոնը նպաստում են դպրոցականների կիբեռանվտանգության գիտելիքների զարգացմանը
Լուրեր | 2026/07/17 10:56
Ucom-ի աջակցությամբ դպրոցականներին հանձնվեցին ավարտական վկայականներ
Ucom-ի աջակցությամբ՝ Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոն Հայաստանի կողմից իրականացվող «Կիբեռանվտանգության կրթական ծրագիր դպրոցականների համար» նախաձեռնության առաջին խմբի մասնակիցներին հանձնվեցին ավարտական վկայականները:
Նախաձեռնությունը, որը նախատեսված է 14-17 տարեկան դպրոցականների համար, նպատակ ունի զարգացնել կիբեռանվտանգության վերաբերյալ հիմնարար գիտելիքները, բարձրացնել թվային գրագիտությունը, ինչպես նաև խրախուսել թվային միջավայրում անվտանգ և պատասխանատու վարքագիծը:
Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոնի փորձառու մասնագետների օգնությամբ դպրոցականները ծանոթացել են կիբեռանվտանգության հիմնական սկզբունքներին, ժամանակակից թվային սպառնալիքներին և դրանցից պաշտպանվելու եղանակներին:
«Ucom-ի համար կարևոր է աջակցել այնպիսի նախաձեռնությունների, որոնք երիտասարդներին տեսական և գործնական կարողություններ են տալիս՝ անվտանգ թվային ապագայի համար։ Այսօր երեխաներն ու պատանիները շատ վաղ տարիքից են դառնում թվային աշխարհի ակտիվ մասնակիցներ։ Մեր խնդիրն է օգնել նրանց այդ միջավայրում լինել ոչ միայն ակտիվ, այլև պաշտպանված, գիտակից և պատասխանատու», — նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոնում արդեն համոզվել ենք, որ կիբեռանվտանգությունը պետք է հասանելի և հասկանալի լինի յուրաքանչյուր երիտասարդի, ոչ միայն նրանց, ովքեր ապագայում կընտրեն այս ոլորտը որպես մասնագիտություն։ Երբ անվտանգ թվային վարքագիծը ձևավորվում է դեռ դպրոցական տարիքից, երիտասարդներն ավելի վստահ և պատասխանատու են օգտվում տեխնոլոգիաներից», – նշել է Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոնի տնօրեն Մարի Բարսեղյանը:
Ավարտական միջոցառման ընթացքում ներկայացվել են ծրագրի առաջին խմբի արդյունքները, մասնակիցները կիսվել են իրենց տպավորություններով և փորձառությամբ, որից հետո տեղի է ունեցել վկայականների հանձնման արարողությունը:
Նախաձեռնությունը շարունակվում է, և ևս երկու ուսումնական խմբերի դասընթացների ավարտից հետո Ucom-ի աջակցությամբ կկազմակերպվի Mini-CTF (Capture The Flag) կիբեռանվտանգության թեմայով մրցույթ, որը կմիավորի ծրագրի բոլոր մոտ 70 մասնակիցներին՝ իրենց գիտելիքներն ու հմտությունները գործնական միջավայրում կիրառելու նպատակով:

With the support of Ucom, certificates were awarded to participants of the first group of the initiative "Cybersecurity Educational Program for Schoolchildren," implemented by the Microsoft Innovation Center in Armenia:
The initiative, aimed at schoolchildren aged 14-17, seeks to develop fundamental knowledge in cybersecurity, enhance digital literacy, and promote safe and responsible behavior in the digital environment:
With the help of experienced specialists from the Microsoft Innovation Center, schoolchildren became familiar with the basic principles of cybersecurity, modern digital threats, and ways to protect against them:
"For Ucom, it is important to support initiatives that provide youth with theoretical and practical skills for a safe digital future. Today, children and teenagers are becoming active participants in the digital world from a very young age. Our task is to help them be not only active but also protected, aware, and responsible in that environment," said Ucom's CEO Ralph Yirikyan:
"At the Microsoft Innovation Center, we have already realized that cybersecurity should be accessible and understandable to every young person, not just those who will choose this field as a profession in the future. When safe digital behavior is formed from a school age, young people use technology more confidently and responsibly. This mindset formation is the most important outcome of such initiatives," noted Maria Barseghyan, director of the Microsoft Innovation Center:
During the graduation event, the results of the first group of the program were presented, and participants shared their impressions and experiences, after which the certificate awarding ceremony took place:
The initiative continues, and after the completion of courses for two more educational groups, a Mini-CTF (Capture The Flag) cybersecurity-themed competition will be organized with the support of Ucom, bringing together all about 70 participants of the program to apply their knowledge and skills in a practical environment: