Ucom-ը և Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոնը նպաստում են դպրոցականների կիբեռանվտանգության գիտելիքների զարգացմանը
Լուրեր | 2026/07/17 10:56
Ucom-ի աջակցությամբ դպրոցականներին հանձնվեցին ավարտական վկայականներ
Ucom-ի աջակցությամբ՝ Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոն Հայաստանի կողմից իրականացվող «Կիբեռանվտանգության կրթական ծրագիր դպրոցականների համար» նախաձեռնության առաջին խմբի մասնակիցներին հանձնվեցին ավարտական վկայականները:
Նախաձեռնությունը, որը նախատեսված է 14-17 տարեկան դպրոցականների համար, նպատակ ունի զարգացնել կիբեռանվտանգության վերաբերյալ հիմնարար գիտելիքները, բարձրացնել թվային գրագիտությունը, ինչպես նաև խրախուսել թվային միջավայրում անվտանգ և պատասխանատու վարքագիծը:
Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոնի փորձառու մասնագետների օգնությամբ դպրոցականները ծանոթացել են կիբեռանվտանգության հիմնական սկզբունքներին, ժամանակակից թվային սպառնալիքներին և դրանցից պաշտպանվելու եղանակներին:
«Ucom-ի համար կարևոր է աջակցել այնպիսի նախաձեռնությունների, որոնք երիտասարդներին տեսական և գործնական կարողություններ են տալիս՝ անվտանգ թվային ապագայի համար։ Այսօր երեխաներն ու պատանիները շատ վաղ տարիքից են դառնում թվային աշխարհի ակտիվ մասնակիցներ։ Մեր խնդիրն է օգնել նրանց այդ միջավայրում լինել ոչ միայն ակտիվ, այլև պաշտպանված, գիտակից և պատասխանատու», — նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոնում արդեն համոզվել ենք, որ կիբեռանվտանգությունը պետք է հասանելի և հասկանալի լինի յուրաքանչյուր երիտասարդի, ոչ միայն նրանց, ովքեր ապագայում կընտրեն այս ոլորտը որպես մասնագիտություն։ Երբ անվտանգ թվային վարքագիծը ձևավորվում է դեռ դպրոցական տարիքից, երիտասարդներն ավելի վստահ և պատասխանատու են օգտվում տեխնոլոգիաներից», – նշել է Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոնի տնօրեն Մարի Բարսեղյանը:
Ավարտական միջոցառման ընթացքում ներկայացվել են ծրագրի առաջին խմբի արդյունքները, մասնակիցները կիսվել են իրենց տպավորություններով և փորձառությամբ, որից հետո տեղի է ունեցել վկայականների հանձնման արարողությունը:
Նախաձեռնությունը շարունակվում է, և ևս երկու ուսումնական խմբերի դասընթացների ավարտից հետո Ucom-ի աջակցությամբ կկազմակերպվի Mini-CTF (Capture The Flag) կիբեռանվտանգության թեմայով մրցույթ, որը կմիավորի ծրագրի բոլոր մոտ 70 մասնակիցներին՝ իրենց գիտելիքներն ու հմտությունները գործնական միջավայրում կիրառելու նպատակով:

С поддержкой Ucom участникам первой группы инициативы «Образовательная программа по кибербезопасности для школьников», реализуемой Инновационным центром Microsoft в Армении, были вручены дипломы:
Инициатива, предназначенная для школьников в возрасте 14-17 лет, направлена на развитие базовых знаний в области кибербезопасности, повышение цифровой грамотности, а также на поощрение безопасного и ответственного поведения в цифровой среде:
С помощью опытных специалистов Инновационного центра Microsoft школьники ознакомились с основными принципами кибербезопасности, современными цифровыми угрозами и способами защиты от них:
«Для Ucom важно поддерживать такие инициативы, которые дают молодежи теоретические и практические навыки для безопасного цифрового будущего. Сегодня дети и подростки становятся активными участниками цифрового мира с очень раннего возраста. Наша задача — помочь им быть не только активными, но и защищенными, осведомленными и ответственными», — отметил генеральный директор Ucom Ралф Ирикия:
«В Инновационном центре Microsoft мы уже убедились, что кибербезопасность должна быть доступной и понятной для каждого молодого человека, не только для тех, кто в будущем выберет эту область в качестве профессии. Когда безопасное цифровое поведение формируется еще в школьном возрасте, молодежь более уверенно и ответственно использует технологии», — добавила директор Инновационного центра Microsoft Мария Барсегян:
На выпускном мероприятии были представлены результаты первой группы программы, участники поделились своими впечатлениями и опытом, после чего состоялась церемония вручения дипломов:
Инициатива продолжается, и после завершения курсов еще двух учебных групп при поддержке Ucom будет организован конкурс Mini-CTF (Capture The Flag) по кибербезопасности, который объединит всех около 70 участников программы для применения своих знаний и навыков в практической среде: