UCLA-ի և Հարավային Կորեայի Ewha Womans University-ի հետազոտողները մշակել են միակ ռեակտորային գործընթաց, որը անսորտավորված PET, PE և PP պլաստիկ թափոնները վերածում է բարձր մաքրության հիդրոգենի՝ առանց ածխածնի արտանետումների: Այս breakthrough-ը հրապարակվել է այս ամսվա PNAS գիտական ամսագրում:
Հիդրոգենը լայնորեն օգտագործվում է արդյունաբերական գործընթացներում և մեծ խոստումներ ունի դրանց հետ կապված ածխածնի արտանետումները սահմանափակելու համար, քանի որ այն կարող է այրվել բարձր ջերմաստիճաններում, թողնելով միայն ջրի գոլորշի:
Այս նոր տեխնոլոգիան, որը կոչվում է Ալկալինային ջերմային բուժում (ATT), կարողանում է վերածել պլաստիկ թափոնները մաքուր հիդրոգենի՝ առանց պլաստիկի տեսակավորման անհրաժեշտության:
«Մենք լուծում ենք երկու հրատապ գլոբալ խնդիր միաժամանակ», - ասել է UCLA-ի քիմիական և բիոմոլեկուլային ինժեներիայի պրոֆեսոր Ահ-Հյունգ «Ալիսա» Պարկը:

Ученые UCLA превращают пластиковые отходы в чистый водородное топливо
Ученые UCLA и Университета Ewha Womans в Южной Корее разработали одностадийный процесс, который превращает несортированные пластиковые отходы PET, PE и PP в высокочистый водород без углеродных выбросов. Этот прорыв был опубликован в этом месяце в журнале PNAS.
Водород широко используется в промышленных процессах и имеет большой потенциал для ограничения связанных с ними углеродных выбросов, так как он может сжигаться при высоких температурах, оставляя после себя только водяной пар:
Эта новая технология, называемая щелочным термическим лечением (ATT), может превращать пластиковые отходы в чистый водород без необходимости сортировки пластика:
«Мы решаем две неотложные глобальные проблемы одновременно», - сказала профессор химической и биомолекулярной инженерии UCLA А-Хюн «Алисса» Парк: