ՀՀ կառավարությունը սահմանել է պետական տվյալների բազայի միասնական ստանդարտ, որը կօգտագործվի ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց վերաբերյալ բոլոր տվյալները մուտքագրելու համար։
ՀՀ թվային համակարգերի գործակալության տնօրեն Ներսես Երիցյանը կառավարության նիստում հայտարարել է, որ պետական ծառայություններ մատուցելիս էլեկտրոնային ֆայլերն ապագայում կփոխարինեն փաստաթղթերին։
Ինչպես ավելի վաղ հաղորդվել էր, տեղեկատվության յուրաքանչյուր միավոր (օրինակ՝ առանձին վերցված անհատի անձնական տվյալները) տվյալների բազա կմուտքագրվի միայն մեկ անգամ։ Դրանից հետո ցանկացած պետական մարմին այլևս կարիք չի ունենա փաստաթղթեր պահանջել անձից. դրանք կստանա բազայից։
Համակարգային ծառայություններ մատուցող մասնավոր ընկերությունները (բանկեր, հեռահաղորդակցության օպերատորներ, էլցանցեր և այլն) նույնպես կկարողանան տվյալներ ստանալ հաճախորդների հետ իրենց աշխատանքի համար։
Որոշման նախագծում հատուկ նշվում է, որ պետական տվյալների բազայից ստացված փաստաթղթերի էլեկտրոնային քաղվածքները ոչ պակաս իրավական ուժ ունեն, քան բուն փաստաթղթերը։ Սրա շնորհիվ պետական մարմինները և մասնավոր ընկերությունները կարիք չեն ունենա քաղաքացիներից «ամեն դեպքում» փաստաթղթերի բնօրինակներ պահանջել։

Правительство Армении установило единый стандарт государственной базы данных, который будет использоваться для ввода всех данных о физических и юридических лицах.
Директор Агентства цифровых систем Армении Нерсес Ерицян заявил на заседании правительства, что в будущем электронные файлы заменят документы при предоставлении государственных услуг.
Как сообщалось ранее, каждая единица информации (например, личные данные отдельного человека) будет вводиться в базу данных только один раз. После этого никакой государственный орган не будет нуждаться в запросе документов у гражданина, так как они будут получены из базы.
Частные компании, предоставляющие системные услуги (банки, операторы связи, электросети и т.д.), также смогут получать данные для работы с клиентами.
В проекте решения специально указано, что электронные выписки документов, полученные из государственной базы данных, имеют не меньшую юридическую силу, чем оригиналы документов. Это позволит государственным органам и частным компаниям не требовать у граждан оригиналы документов «в любом случае».