ՀՀ կառավարությունը սահմանել է պետական տվյալների բազայի միասնական ստանդարտ, որը կօգտագործվի ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց վերաբերյալ բոլոր տվյալները մուտքագրելու համար։
ՀՀ թվային համակարգերի գործակալության տնօրեն Ներսես Երիցյանը կառավարության նիստում հայտարարել է, որ պետական ծառայություններ մատուցելիս էլեկտրոնային ֆայլերն ապագայում կփոխարինեն փաստաթղթերին։
Ինչպես ավելի վաղ հաղորդվել էր, տեղեկատվության յուրաքանչյուր միավոր (օրինակ՝ առանձին վերցված անհատի անձնական տվյալները) տվյալների բազա կմուտքագրվի միայն մեկ անգամ։ Դրանից հետո ցանկացած պետական մարմին այլևս կարիք չի ունենա փաստաթղթեր պահանջել անձից. դրանք կստանա բազայից։
Համակարգային ծառայություններ մատուցող մասնավոր ընկերությունները (բանկեր, հեռահաղորդակցության օպերատորներ, էլցանցեր և այլն) նույնպես կկարողանան տվյալներ ստանալ հաճախորդների հետ իրենց աշխատանքի համար։
Որոշման նախագծում հատուկ նշվում է, որ պետական տվյալների բազայից ստացված փաստաթղթերի էլեկտրոնային քաղվածքները ոչ պակաս իրավական ուժ ունեն, քան բուն փաստաթղթերը։ Սրա շնորհիվ պետական մարմինները և մասնավոր ընկերությունները կարիք չեն ունենա քաղաքացիներից «ամեն դեպքում» փաստաթղթերի բնօրինակներ պահանջել։

Electronic Files to Replace Documents in Armenia Thanks to Database
The Armenian government has established a unified standard for the state database, which will be used to input all data regarding physical and legal persons.
The Director of the Digital Systems Agency of Armenia, Nerses Yeritsyan, announced at a government meeting that electronic files will replace documents in the future when providing public services.
As previously reported, each unit of information (for example, personal data of an individual) will be entered into the database only once. After that, any state body will no longer need to request documents from the individual; they will obtain them from the database.
Private companies providing systemic services (banks, telecommunications operators, electric networks, etc.) will also be able to obtain data for their work with clients.
The draft decision specifically states that electronic extracts of documents obtained from the state database have no less legal force than the original documents. This will allow state bodies and private companies to avoid requiring citizens to provide original documents “in any case.”