ԵՐԵՎԱՆ, 23 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Թուրքիայի կենտրոնական բանկի դրամավարկային քաղաքականության կոմիտեն 2026 թվականի հուլիսի 23-ին որոշել է կրկին պահպանել հիմնական տոկոսադրույքը 37% մակարդակում: Ռեգուլյատորը նաև պահպանել է գիշերային վարկերի տոկոսադրույքը 40% և գիշերային վարկերի տոկոսադրույքը 35.5% մակարդակներում:
Մայիսին մի փոքր նվազել է ինֆլյացիան, որը պայմանավորված էր համաշխարհային էներգակիրների գների աճով, նշում է թուրքական կենտրոնական բանկը, սակայն, despite этого, գները մնում են փոփոխական և բարձր: Այս իրավիճակին նպաստում է աշխարհաքաղաքական անորոշությունը: Բացի այդ, 2026 թվականի առաջին եռամսյակի տվյալները ցույց են տալիս տնտեսական ակտիվության նվազում և ներքին պահանջարկի նվազում: Ռեգուլյատորի մտադրությունն է, որ խիստ դրամավարկային քաղաքականությունը թույլ կտա ապագայում նվազեցնել ինֆլյացիան:

YEREVAN, July 23. /ARKA/. The Monetary Policy Committee of the Central Bank of Turkey decided on July 23 to maintain the key interest rate at 37%. The regulator also kept the overnight lending rate at 40% and the overnight borrowing rate at 35.5%, according to Frank Media.
In May, inflation slightly slowed down due to rising global energy prices, notes the Turkish Central Bank, but despite this, prices remain volatile and high. This is exacerbated by geopolitical uncertainty. Additionally, data for the first quarter of 2026 indicate a slowdown in economic activity and a decrease in domestic demand. The regulator's intention is that a tight monetary policy will help reduce inflation in the future.