Թուրքիայի և Հայաստանի հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը շարունակվելու է Ադրբեջանի հետ սերտ համագործակցությամբ: Այս մասին նշվում է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարության 2026 թվականի գործունեության ծրագրում: Դրանում նշվում է, որ Հարավային Կովկասում կայունության և խաղաղության ապահովումը մնում է Անկարայի արտաքին քաղաքականության գլխավոր առաջնահերթություններից մեկը:
«Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը շարունակվելու է Ադրբեջանի հետ սերտ համագործակցությամբ: Թուրքիան նաև կշարունակի աջակցել Երևանի և Բաքվի միջև խաղաղ գործընթացին: Նշվում է, որ երկարաժամկետ կայունության և անվտանգության համար թուրք-հայկական և ադրբեջան-հայկական գործընթացները պետք է զարգանան համակարգված»,- նշվում է փաստաթղթում:
Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի մեկնարկը հայտարարվել է 2021 թվականի դեկտեմբերի 13-ին Թուրքիայի նախկին արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուի կողմից: Նա ընդգծել է, որ Անկարան կգործի Ադրբեջանի հետ համակարգված՝ Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման քայլերի հարցում:
Կողմերը նշանակել են հատուկ ներկայացուցիչներ՝ Թուրքիայի և Հայաստանի հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի համար՝ Սերդար Քըլըչ և Ռուբեն Ռուբինյան, ովքեր արդեն մի քանի բանակցություններ են անցկացրել, սակայն որևէ առաջընթացի չեն հասել, բացի օդային բեռների և ուղևորների փոխադրումների մեկնարկից:

Turkey's normalization process with Armenia will continue in close coordination with Azerbaijan
The Turkish Foreign Ministry's program highlights that ensuring peace in the South Caucasus is a key priority
The normalization process of Turkey's relations with Armenia will continue in close coordination with Azerbaijan. This is stated in the 2026 activity program of the Turkish Ministry of Foreign Affairs. The document notes that ensuring lasting peace and stability in the South Caucasus remains one of Ankara's main foreign policy priorities.
"The normalization process with Armenia will continue in close coordination with Azerbaijan. Turkey will also continue to support the peace process between Yerevan and Baku. It is emphasized that for long-term stability and security, the Turkish-Armenian and Azerbaijani-Armenian processes must advance in a coordinated manner," the document states.
The launch of the Armenian-Turkish normalization process was announced on December 13, 2021, by then Turkish Foreign Minister Mevlüt Çavuşoğlu. He emphasized that Ankara would act in coordination with Azerbaijan regarding steps to normalize relations with Armenia.
The parties appointed special representatives for the normalization process - Serdar Kılıç and Ruben Rubinyan, who have already held several rounds of negotiations, but have not yet achieved any breakthrough decisions, except for the launch of air cargo and passenger transportation.