Թուրքիայի և Հայաստանի հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը շարունակվելու է Ադրբեջանի հետ սերտ համագործակցությամբ: Այս մասին նշվում է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարության 2026 թվականի գործունեության ծրագրում: Դրանում նշվում է, որ Հարավային Կովկասում կայունության և խաղաղության ապահովումը մնում է Անկարայի արտաքին քաղաքականության գլխավոր առաջնահերթություններից մեկը:
«Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը շարունակվելու է Ադրբեջանի հետ սերտ համագործակցությամբ: Թուրքիան նաև կշարունակի աջակցել Երևանի և Բաքվի միջև խաղաղ գործընթացին: Նշվում է, որ երկարաժամկետ կայունության և անվտանգության համար թուրք-հայկական և ադրբեջան-հայկական գործընթացները պետք է զարգանան համակարգված»,- նշվում է փաստաթղթում:
Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի մեկնարկը հայտարարվել է 2021 թվականի դեկտեմբերի 13-ին Թուրքիայի նախկին արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուի կողմից: Նա ընդգծել է, որ Անկարան կգործի Ադրբեջանի հետ համակարգված՝ Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման քայլերի հարցում:
Կողմերը նշանակել են հատուկ ներկայացուցիչներ՝ Թուրքիայի և Հայաստանի հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի համար՝ Սերդար Քըլըչ և Ռուբեն Ռուբինյան, ովքեր արդեն մի քանի բանակցություններ են անցկացրել, սակայն որևէ առաջընթացի չեն հասել, բացի օդային բեռների և ուղևորների փոխադրումների մեկնարկից:

Процесс нормализации отношений Турции с Арменией будет продолжен в тесной координации с Азербайджаном. Об этом говорится в программе деятельности Министерства иностранных дел Турции на 2026 год. В документе отмечается, что обеспечение прочного мира и стабильности на Южном Кавказе остается одним из главных внешнеполитических приоритетов Анкары.
"Процесс нормализации отношений с Арменией будет продолжен в тесной координации с Азербайджаном. Турция также продолжит поддерживать мирный процесс между Ереваном и Баку. Подчеркивается, что для долгосрочной стабильности и безопасности в регионе турецко-армянский и азербайджано-армянский процессы должны продвигаться скоординировано," - говорится в документе.
О запуске процесса нормализации армяно-турецких отношений сообщил 13 декабря 2021 года тогдашний министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу. При этом он подчеркнул, что Анкара будет действовать в координации с Азербайджаном относительно шагов по нормализации отношений с Арменией.
Стороны назначили специальных представителей Турции и Армении по процессу нормализации - Сердар Кылыч и Рубен Рубинян, которые уже провели несколько раундов переговоров, но каких-то прорывных решений пока достичь им не удалось, кроме запуска авиагрузовых и -пассажирских перевозок.