Ձեզ ենք ներկայացնում Համաշխարհային բանկի նախկին գլխավոր տնտեսագետ, Սթենֆորդի համալսարանի Միջազգային զարգացման կենտրոնի ավագ գիտաշխատող Էն Օ. Կրյուգերի հոդվածը։
Էն Օ. Կրյուգեր
Չինաստանի արագ վերելքը, Ռուսաստանի ներխուժումը Ուկրաինա եւ ամերիկա-իսրայելական պատերազմը Իրանի հետ աշխարհաքաղաքական մրցակցությունը համաշխարհային տնտեսությունը ձեւավորող գլխավոր ուժ են դարձրել։ Դոնալդ Թրամփի կողմից ԱՄՆ-ի վաղուց հաստատված քաղաքականության շրջադարձն ավելացրել է անորոշությունը՝ ստիպելով կառավարություններին եւ բիզնեսին կողմնորոշվել գնալով ավելի բարդ ռազմավարական լանդշաֆտում։
Անկարայում վերջերս ավարտված ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովն արտացոլեց այս նոր իրականությունը՝ ցույց տալով, թե ինչպես աշխարհաքաղաքական եւ պաշտպանական առաջնահերթությունները կարող են գերակշռել այլ կարեւոր քաղաքական նպատակները։ Ոչ մի տեղ այս փոխզիջումն այնքան ակնհայտ չէ, որքան Արեւմուտքի հարաբերություններում գագաթնաժողովն ընդունող երկրի հետ։
Թուրքիան երկար ժամանակ եղել է ՆԱՏՕ-ի թերագնահատված դաշնակիցը եւ կարեւոր տնտեսական կամուրջը Եվրոպայի ու Մերձավոր Արեւելքի միջեւ։ Թեեւ վերջին տարիներին նրա կապերը ՆԱՏՕ-ի եւ Արեւմուտքի հետ թուլացել են, երկրի յուրահատուկ ռազմավարական դիրքը այն անփոխարինելի է դարձնում դաշինքի համար։ Գտնվելով Եվրոպայի եւ Ասիայի հատման կետում՝ Թուրքիան աշխարհի ամենակարեւոր աշխարհաքաղաքական խաչմերուկներից է։
Թուրքիան սահմանակից է Հայաստանին, Ադրբեջանին, Բուլղարիային, Վրաստանին, Հունաստանին, Իրանին, Իրաքին եւ Սիրիային, իսկ Սեւ ծովի միջոցով՝ նաեւ Բուլղարիայի, Ռումինիայի, Ուկրաինայի եւ Ռուսաստանի հետ։ Գրեթե 88 միլիոն բնակչություն եւ ՆԱՏՕ-ում երկրորդ խոշորագույն բանակը ունեցող երկիրը մեծ տարածաշրջանային տերություն է։ Տնտեսական առումով այն դարձել է տարածաշրջանի արտադրական եւ լոգիստիկ առաջատար կենտրոններից մեկը։
Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի գրեթե ողջ ընթացքում չեզոք մնալով՝ Թուրքիան այնուհետեւ ամուր կապվեց Արեւմուտքի հետ՝ միանալով ՆԱՏՕ-ին։ Ավելի ուշ այն դարձավ Եվրոպական տնտեսական համայնքի՝ այսօրվա Եվրամիության նախորդի, ասոցացված անդամ եւ ի վերջո ԵՄ-ին լիիրավ անդամակցության հայտ ներկայացրեց։ Անդամակցության գործընթացն արագացավ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի Արդարություն եւ զարգացում կուսակցության (ԱԶԿ) 2002 թվականի ընտրական հաղթանակից հետո, սակայն բանակցությունները ձգձգվեցին եւ 2017-ից հետո փաստացի կանգ առան։ Սա մեծապես պայմանավորված է ԵՄ-ի դժկամությամբ առաջ շարժվել՝ Էրդողանի օրոք ժողովրդավարությունից նահանջի մասին աճող մտահոգությունների ֆոնին։
Էրդողանի ավելի ավտորիտար կառավարումը բարդացրել է հարաբերությունները նաեւ ԱՄՆ-ի հետ, թեեւ Թրամփին դա, ըստ երեւույթին, շատ ավելի քիչ է անհանգստացնում, քան իր նախորդներին։ 2019 թվականին Թրամփի առաջին վարչակազմը արգելափակեց Թուրքիային ամերիկյան F-35 կործանիչներ վաճառելը նրանից հետո, երբ երկիրը ձեռք բերեց ռուսական С-400 հակաօդային պաշտպանության համակարգը։ Թրամփի երկրորդ վարչակազմն այլ կերպ է գործում: այն առաջ է մղում ավելի քան 700 միլիոն դոլար արժողությամբ գործարք՝ Թուրքիայի KAAN կործանիչի համար շարժիչներ վաճառելու վերաբերյալ եւ միեւնույն ժամանակ ազդանշաններ է ուղարկում F-35-ի հարցը վերանայելու պատրաստակամության մասին։
С-400-ի գնումը Թուրքիայի անկախ արտաքին քաղաքականության եւ Արեւմուտքի ու նրա հիմնական մրցակիցների հետ միաժամանակ սերտ կապեր պահպանելու պատրաստակամության խորհրդանիշը դարձավ։ Քանի որ հարաբերությունները ԱՄՆ-ի եւ ԵՄ-ի հետ ավելի ու ավելի լարվում էին, Էրդողանը շարունակում էր զարգացնել կապերը Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ՝ միեւնույն ժամանակ անօդաչու թռչող սարքեր մատակարարելով Ուկրաինային։ Վերջին շրջանում Էրդողանը կտրուկ քննադատում է Իրանի հետ պատերազմը եւ, Թրամփի խոսքով, նույնիսկ դիտարկել է Իսրայելի դեմ հակամարտությանը միանալու հնարավորությունը։
Այս ռազմավարական երկիմաստությունը, զուգորդված Էրդողանի ոչ ստանդարտ տնտեսական հայացքների հետ, համընկել է Թուրքիայի տնտեսական վիճակի նկատելի վատթարացման հետ։ Քսան տարի առաջ երկիրը համարվում էր աշխարհի ամենահեռանկարային զարգացող շուկաներից մեկը՝ հատկապես 1990-ականների վերջի ֆինանսական ճգնաժամից հետո էկոնոմիկայի նախկին նախարար Քեմալ Դերվիշի իրականացրած լայնածավալ բարեփոխումներից հետո։
Էրդողանի օրոք, սակայն, տնտեսական ցուցանիշները խիստ անհավասար են եղել։ Վերջին երկու տասնամյակների ընթացքում աճը ընդհանուր առմամբ եղել է կայուն՝ ենթակառուցվածքի լայնածավալ բարելավման եւ պաշտպանական արդյունաբերության ու այլ արտադրական ոլորտների արագ ընդլայնման շնորհիվ։ Բայց այդ աճն ուղեկցվել է վերել-վայրէջքների կրկնվող ցիկլերով, շատ բարձր գնաճի բռնկումներով եւ պարբերական մակրոտնտեսական անկայունությամբ։ Թեեւ գնաճը զգալիորեն նվազել է 2022 թվականին 85%-ի հասած գագաթնակետից հետո, տնտեսությունը շարունակում է տառապել քրոնիկ խնդիրներից, այդ թվում՝ փոխարժեքի անկայունությունից եւ արտահանման թուլացումից։
Ուկրաինայի եւ Իրանի պատերազմները Թուրքիայի տնտեսության համար միաժամանակ եւ՛ բարիք են, եւ՛ բեռ։ Մի կողմից՝ Թուրքիան օգտվել է Մերձավոր Արեւմուտքի այլ մասերից բիզնեսի վերաուղղորդումից եւ ռազմական տեխնիկայի արտահանման աճից։ Մյուս կողմից՝ համաշխարհային էներգետիկ շուկաների խափանումները եւ հումքի գների տատանողականությունը դժվարացրել են գնաճի դեմ պայքարը։
ՆԱՏՕ-ի վերջին գագաթնաժողովին նախորդող տարիներին ԵՄ-ն եւ մյուս արեւմտյան դաշնակիցները զգուշավոր վերաբերմունք էին ցուցաբերում Թուրքիայի նկատմամբ՝ Էրդողանի կողմից ժողովրդավարական ինստիտուտների վրա հարձակումների, Պուտինի հետ նրա սերտ հարաբերությունների եւ կասկածելի տնտեսական քաղաքականության պատճառով։ Բայց քանի որ Թուրքիայի ռազմավարական նշանակությունն աճում էր, ՆԱՏՕ-ի շատ դաշնակիցներ սկսեցին ավելի մեծ ուշադրություն դարձնել անվտանգության եւ պաշտպանության ոլորտում համագործակցությանը։ ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովն այս տեղաշարժն ավելի ցայտուն դարձրեց: Թրամփը առատորեն գովում էր Էրդողանին, իսկ եվրոպացի դաշնակիցները հիմնականում խուսափում էին թուրք առաջնորդի ներքին քաղաքականությունը հրապարակայնորեն քննադատելուց։
Այս փոփոխություններն արտացոլում են Թուրքիայի ռազմավարական նշանակության եւ ավելի անկայուն դարձող տարածաշրջանում նրա առանցքային տնտեսական դերի ընդունումը, եւ միեւնույն ժամանակ բացահայտում են արեւմտյան ժողովրդավարությունների առջեւ ծառացած երկընտրանքը: տրանսատլանտյան անվտանգության համար կրիտիկական նշանակություն ունեցող որոշ երկրներ գնալով ավելի են հեռանում ժողովրդավարական նորմերից։ Չափազանց ուժեղ ճնշման դեպքում նրանք կարող են տեղափոխվել Չինաստանի եւ Ռուսաստանի ուղեծիր։ Չափազանց թույլ ճնշման պարագայում՝ ժողովրդավարական ինստիտուտների քայքայումը կարող է արագանալ՝ խաթարելով ինչպես Արեւմուտքի դավանած արժեքները, այնպես էլ դրանք պաշտպանելու նրա հեղինակությունը։
Այս մրցակցող առաջնահերթությունները հաշտեցնելը չափազանց դժվար է՝ ԵՄ-ի եւ ՆԱՏՕ-ի ղեկավարները համոզվում են դրանում։ Բայց դա անհրաժեշտ է անել՝ ոչ միայն Արեւմուտքի հեղինակությունը պաշտպանելու, այլեւ Թուրքիայի՝ որպես ռազմավարական դաշնակցի եւ տնտեսական գործընկերոջ ամբողջ ներուժը բացահայտելու համար։

Мы представляем статью Эна О. Крюгера, бывшего главного экономиста Всемирного банка и старшего научного сотрудника Центра международного развития Стэнфордского университета.
Эн О. Крюгер
Быстрый рост Китая, вторжение России в Украину и американо-израильская война с Ираном стали главными силами, формирующими мировую экономику в условиях геополитической конкуренции. Поворот в давно установленной политике США при Дональде Трампе добавил неопределенности, заставив правительства и бизнес ориентироваться в все более сложном стратегическом ландшафте.
Недавний саммит НАТО в Анкаре отразил эту новую реальность, показывая, как геополитические и оборонительные приоритеты могут преобладать над другими важными политическими целями. Нигде это компромисс не так очевиден, как в отношениях Запада с принимающей страной саммита.
Турция долгое время была недооцененным союзником НАТО и важным экономическим мостом между Европой и Ближним Востоком. Хотя в последние годы ее связи с НАТО и Западом ослабли, уникальное стратегическое положение страны делает ее незаменимой для альянса. Находясь на пересечении Европы и Азии, Турция является одним из самых важных геополитических перекрестков мира.
Турция граничит с Арменией, Азербайджаном, Болгарией, Грузией, Грецией, Ираном, Ираком и Сирией, а также через Черное море с Болгарией, Румынией, Украиной и Россией. Страна с населением почти 88 миллионов и второй по величине армией в НАТО является крупной региональной державой. С экономической точки зрения она стала одним из ведущих производственных и логистических центров региона.
Оставаясь нейтральной на протяжении почти всей Второй мировой войны, Турция затем крепко связалась с Западом, присоединившись к НАТО. Позже она стала ассоциированным членом Европейского экономического сообщества, предшественника нынешнего Европейского Союза, и в конечном итоге подала заявку на полное членство в ЕС. Процесс членства ускорился после выборной победы Партии справедливости и развития (ПСР) Реджепа Тайипа Эрдогана в 2002 году, однако переговоры затянулись и фактически остановились после 2017 года. Это во многом связано с нежеланием ЕС продвигаться вперед на фоне растущих опасений по поводу отката демократии при Эрдогане.
Более авторитарное правление Эрдогана также усложнило отношения с США, хотя, по-видимому, это гораздо меньше беспокоит Трампа, чем его предшественников. В 2019 году первая администрация Трампа заблокировала продажу Турции американских истребителей F-35 после того, как страна приобрела российскую систему ПВО С-400. Вторая администрация Трампа действует иначе: она продвигает сделку на сумму более 700 миллионов долларов по продаже двигателей для истребителей KAAN Турции и одновременно подает сигналы о готовности пересмотреть вопрос с F-35.
Покупка С-400 стала символом независимой внешней политики Турции и готовности поддерживать тесные связи как с Западом, так и с его основными конкурентами. Поскольку отношения с США и ЕС становились все более напряженными, Эрдоган продолжал развивать связи с президентом России Владимиром Путиным, одновременно поставляя беспилотники Украине. В последнее время Эрдоган резко критиковал войну с Ираном и, по словам Трампа, даже рассматривал возможность участия в конфликте против Израиля.
Эта стратегическая двусмысленность, в сочетании с нестандартными экономическими взглядами Эрдогана, совпала с заметным ухудшением экономической ситуации в Турции. Двадцать лет назад страна считалась одним из самых перспективных развивающихся рынков мира, особенно после масштабных реформ, проведенных бывшим министром экономики Кемалом Дервишем после финансового кризиса конца 1990-х годов.
Однако за время правления Эрдогана экономические показатели были крайне неравномерными. За последние два десятилетия рост в целом был стабильным благодаря масштабным улучшениям инфраструктуры и быстрому расширению оборонной промышленности и других производственных секторов. Но этот рост сопровождался повторяющимися циклами подъема и спада, вспышками очень высокой инфляции и периодической макроэкономической нестабильностью. Хотя инфляция значительно снизилась после пика в 85% в 2022 году, экономика продолжает страдать от хронических проблем, включая нестабильность валютного курса и ослабление экспорта.
Войны в Украине и Иране одновременно являются как благом, так и бременем для экономики Турции. С одной стороны, Турция извлекла выгоду из перенаправления бизнеса из других частей Ближнего Востока и роста экспорта военной техники. С другой стороны, сбои на мировых энергетических рынках и волатильность цен на сырьевые товары затруднили борьбу с инфляцией.
В преддверии последнего саммита НАТО западные союзники проявляли осторожное отношение к Турции из-за атак Эрдогана на демократические институты, его тесных связей с Путиным и сомнительной экономической политики. Но по мере роста стратегической значимости Турции многие союзники НАТО начали уделять больше внимания сотрудничеству в области безопасности и обороны. Саммит НАТО более явно продемонстрировал этот сдвиг: Трамп щедро хвалил Эрдогана, в то время как европейские союзники в основном избегали публичной критики внутренней политики турецкого лидера.
Эти изменения отражают признание стратегической значимости Турции и ее ключевой экономической роли в более нестабильном регионе, а также выявляют дилемму, с которой сталкиваются западные демократии: некоторые страны, критически важные для трансатлантической безопасности, все больше отходят от демократических норм. При слишком сильном давлении они могут перейти в орбиту Китая и России. При слишком слабом давлении может ускориться разложение демократических институтов, подрывая как ценности, провозглашаемые Западом, так и его авторитет в их защите.
Согласование этих конкурирующих приоритетов крайне сложно, как убеждаются руководители ЕС и НАТО. Но это необходимо сделать не только для защиты авторитета Запада, но и для раскрытия всего потенциала Турции как стратегического союзника и экономического партнера.
Эта статья переведена и опубликована при поддержке Фонда Гулбенкяна: мнения, выраженные в статье, не обязательно отражают взгляды Фонда Гулбенкяна или МедиаМакс.