Թուրքիայի առևտրի նախարարությունը հրապարակել է 2026-ի 1-ին կեսին արտաքին առևտրի և ներդրումային միջավայրի ընդլայնմանն ուղղված աշխատանքների մասին։
Ըստ այդմ՝ 6 ամսում թուրքական կողմը 57 երկրի հետ իրականացրել է 152 բարձրաստիճան հանդիպում՝ նպատակ ունենալով դուրս գալ նոր շուկաներ և ամրապնդել դիրքերը գլոբալ առևտրային ցանցում։
Նշվել է, որ ակտիվորեն գործարկվել են ազատ առևտրի (STA), արտոնյալ առևտրի (TTA) համաձայնագրերի, ինչպես նաև համատեղ տնտեսական և առևտրային հանձնաժողովների (JETCO/KEK) ձևաչափերը։
Մասնավորապես Անկարայում կայացել է Մեծ Բրիտանիայի հետ գործող համաձայնագրի արդիականացման բանակցությունների 5-րդ փուլը։ Համաձայնություն է ձեռք բերվել Կանադայի և Կոստա Ռիկայի հետ «STA» բանակցություններ սկսելու շուրջ, իսկ Ադրբեջանի և Ուզբեկստանի հետ ընդլայնվել են Արտոնյալ առևտրի (TTA) շրջանակները։
Երկկողմ հանդիպումներ են անցկացվել Սաուդյան Արաբիայի, Թուրքմենստանի, Ղազախստանի, Ուզբեկստանի, Ադրբեջանի, Սերբիայի, Կոսովոյի, Հյուսիսային Մակեդոնիայի, ԱՄԷ-ի, Իրաքի, Իրանի, Քաթարի, Քուվեյթի, Օմանի և Սիրիայի ներկայացուցիչների հետ։
Մեծ Բրիտանիայի հետ ստորագրվել է «Լիազորված տնտեսական օպերատորների փոխադարձ ճանաչման» համաձայնագիր, Հունգարիայի հետ հեշտացվել են տարանցիկ փոխադրումների և վիզաների տրամադրման պայմանները, իսկ Սիրիայի հետ ստորագրվել է էներգետիկայից մինչև բանկային ու շինարարական ոլորտներն ընդգրկող լայնածավալ արձանագրություն։
Հորմուզի նեղուցում տեղի ունեցող զարգացումների ֆոնին թուրքական կողմը հատուկ ուշադրություն է դարձրել տարածաշրջանի երկրների հետ այլընտրանքային առևտրային երթուղիների, լոգիստիկայի և մատակարարման շղթաների ամրապնդմանը։
Թուրքիայի առևտրի նախարարությունը մտադիր է առևտրային դիվանագիտության ակտիվ քաղաքականությունը շարունակել նաև տարվա 2-րդ կեսին։

Министерство торговли Турции опубликовало данные о работе, направленной на расширение внешней торговли и инвестиционной среды в первой половине 2026 года.
В течение 6 месяцев турецкая сторона провела 152 высокопрофильные встречи с представителями 57 стран с целью выхода на новые рынки и укрепления позиций в глобальной торговой сети.
Отмечено, что активно внедряются соглашения о свободной торговле (STA), соглашения о преференциальной торговле (TTA), а также форматы совместных экономических и торговых комиссий (JETCO/KEK).
В частности, в Анкаре состоялся пятый раунд переговоров по обновлению действующего соглашения с Великобританией. Достигнуто соглашение о начале переговоров по STA с Канадой и Коста-Рикой, а также расширены рамки преференциальной торговли (TTA) с Азербайджаном и Узбекистаном.
Двусторонние встречи были проведены с представителями Саудовской Аравии, Туркменистана, Казахстана, Узбекистана, Азербайджана, Сербии, Косово, Северной Македонии, ОАЭ, Ирака, Ирана, Катара, Кувейта, Омана и Сирии.
С Великобританией подписано соглашение о взаимном признании уполномоченных экономических операторов, с Венгрией упрощены условия транзитных перевозок и выдачи виз, а с Сирией подписан обширный протокол, охватывающий сферы от энергетики до банковского и строительного секторов.
На фоне событий в Ормузском проливе турецкая сторона уделила особое внимание укреплению альтернативных торговых маршрутов, логистики и цепочек поставок с соседними странами.
Министерство торговли Турции намерено продолжать активную торговую дипломатию и во второй половине года.