Զինաիդա Վարդպարոնյանը 2026 թվականի մայիսի 9-ին Մարիամ Մանուկյանից դեպի Եգիպտոս տուրիստական փաթեթ է գնել։ Նրա մասին իմացել է մատնահարդար ընկերուհուց, որի հաճախորդն է Մարիամ Մանուկյանը։ Զինաիդայի խոսքով` Մարիամն ասել էր, որ զբոսաշրջային ծառայություններ է մատուցում և առաջարկել արտերկրի ուղևորությունների փաթեթներ` շուկայականից զգալիորեն մատչելի գներով։
«Ընկերուհիս առաջինն էր իրենից փաթեթ պատվիրել։ Ասում էր՝ սկզբում կանխավճարն են փոխանցում, հետո՝ տոմսերը ստանալուց առաջ, մնացած գումարը։ Երբ տեսա, որ ինքը պատվիրել է, ես էլ խնդրեցի Մարիամի հեռախոսահամարը, որովհետև ուզում էի Եգիպտոս մեկնել»,- պատմում է Զինաիդան։
Մարիամ Մանուկյանը նրան տարբեր առաջարկներ է ուղարկել, որոնք մոտ 30 տոկոսով ավելի մատչելի են եղել, քան այլ ընկերությունների առաջարկները։ Զինաիդան ընտրել է տարբերակներից մեկը և 2026 թվականի մայիսի 9-ին փոխանցել է 50 000 դրամ կանխավճար, օրեր անց՝ 182 000 դրամ՝ հյուրանոցի ամրագրման համար, հետո էլ փոխանցել է մնացած 235 հազար դրամը։ Ընդհանուր վճարել է 467 հազար դրամ։
«Ամբողջ գումարը փոխանցելուց հետո սպասում էի, որ կուղարկի տոմսերը, ամրագրումերը։ Բայց երկու օր էր՝ չէր պատասխանում ո՛չ զանգերին, ո՛չ հաղորդագրություններին։ Մեր ամբողջ նամակագրությունն ու փոխանցումների կտրոնները պահպանել եմ»,- ասում է նա։
Զինաիդան սկզբում մտածել է, թե պարզապես կապի խնդիր է, կամ Մարիամը քաղաքում չէ, բայց կասկածները հաստատվել են, երբ իրենց երրորդ ընկերուհին, որը նույնպես Մարիամ Մանուկյանի միջոցով ավիատոմս էր ձեռք բերել, հուլիսի 13-ին օդանավակայանում պարզել է, որ իր անունով որևէ ամրագրում կամ ավիատոմս գոյություն չունի, իր մոտ առկա ամեն ինչ կեղծ է, ու չի կարողացել մեկնել հանգստանալու։
Զինաիդայի և մյուս ընկերուհու տոմսերն օգոստոսի համար էին ամրագրված, նրանք հասկացել են, որ իրենք էլ չեն մեկնելու, քանի որ խաբեության զոհ են դարձել։
Զինաիդան «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում գրառում է կատարել այն մասին, որ տուրիստական փաթեթ է գնել և հետո պարզել, որ խաբվել է։ Նա գրառմամբ հորդորել է օգտատերերին զգուշանալ, բազմաթիվ քաղաքացիներ արձագանքել են գրառմանը, մարդիկ անձնական նամակներ և մեկնաբանություններ են գրել, պատմել, որ նույն կնոջ խաբեության զոհն են դարձել։
Լիլիթ Խլղաթյանը Զինաիդայի հրապարակման տակ մեկնաբանություն է թողել և պատմել, որ վիզայի դիմումների կենտրոնում՝ TLScontact-ում այցելության օր պետք է վերցներ։ Զինաիդան Լիլիթին ասել է, թե ամրագրումն արել է, բայց Լիլիթը զանգել է ու պարզել, որ իրենց անձնագրային տվյալներով օր չկա ամրագրված։
«Առաջին անգամ հետաձգեց մտնելը, իբր խնդիր է եղել, երկրորդ անգամ գնացինք, սպասեցինք ու պարզվեց, որ մեզ համար օր չկա, ոչ էլ կարող ենք մեր թղթերը ներկայացնել։ Արդյունքում կորցրինք նյարդեր, գումար ու պլանավորած ճանապարհորդություն։ Մեզ հետ մի ընտանիք էլ իր միջոցով պիտի մտներ թղթերի համար, իրենց ամբողջական փաթեթ էր վաճառել, վճարել էին 500,000 դրամ ու բոլոր թղթերը կեղծել էր՝ հյուրանոցի ամրագրումից սկսած, մինչև TLS-ի օրվա հաստատման մասով նամակը»,- պատմում է Լիլիթը։
Նրա խոսքով՝ Մարիամ Մանուկյանը մի քանի մարդկանց մոտ ներկայացել էր «Ջան Հայաստան» տուրիստական ընկերության անունից, բայց հետագայում պարզվել է, որ Մարիամ Մանուկյանը «Ջան Հայաստան» ընկերությանը նույնպես խաբել է՝ պատճառելով խոշոր չափերի ֆինանսական վնաս։
«Ջան Հայաստան» ընկերության փաստաբան Հայկ Հարությունյանի խոսքով՝ Կենտրոնի քննչական բաժնում քննվում է առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակության վերաբերյալ քրեական վարույթ, որով ընկերությունը ներգրավված է որպես տուժող։
Ըստ փաստաբանի՝ Մարիամ Մանուկյանի գործողությունների հետևանքով ընկերությանը պատճառվել է շուրջ 14 միլիոն դրամի վնաս։ «Ջան Հայաստանը» սեփական միջոցներով ամբողջությամբ փոխհատուցել է իր հաճախորդների կրած վնասները՝ կատարելով նրանց նկատմամբ ստանձնած պարտավորությունները։
Մարիամ Մանուկյանը համագործակցել է «Ջան Հայաստան» ընկերության հետ, տուրիստական փաթեթներ վաճառել ու յուրացրել հաճախորդների գումարները։
Փաստաբանը նշեց, որ Մարիամ Մանուկյանը «Ջան Հայաստան» ընկերության աշխատակից չի համարվել, պարզապես համագործակցել է ընկերության, ինչպես նաև այլ տուրիստական կազմակերպությունների հետ։
Տուժածներից մեկն էլ Զինաիդային պատմել է, որ 10 տարի առաջ Մարիամից տոմս է գնել, հետո պարզվել է, որ ամրագրում չկա, դիմել է ոստիկանություն, բայց իրավապահ մարմինները գործին ընթացք չեն տվել։ Նախկինում տուժածներից մեկը Զինաիդային է փոխանցել Մարիամի տան հասցեն։ Զինաիդան երկու ընկերուհու հետ գնացել է Մարիամ Մանուկյանի տուն։
«Նա շատ հանգիստ էր պահում իրեն։ Ասում էր՝ եթե չհեռանանք, ոստիկանություն կկանչի։ Ու կասի, որ խուլիգանություն ենք կատարում՝ ներխուժել ենք իր անձնական տարածք։ Միաժամանակ պնդում էր, թե ինքն էլ է խաբված, իրեն էլ են խաբել»,- պատմում է Զինաիդան։
Տուժածները դիմել են ոստիկանություն
Տուժածները հանցագործության մասին հաղորդում են ներկայացրել։ Զինաիդայի խոսքով՝ հաղորդումից հետո գործով քննիչը կապ է հաստատել տուժողների հետ, բայց գործի ընթացքի վերաբերյալ տեղեկատվություն այս պահին չունեն։
Զինաիդան ասում է, որ բոլոր տուժածները պետք է դիմեն իրավապահներին, բարձրաձայնեն այս մասին։ Ինքն անձամբ մեկ տասնյակից ավելի տուժածի հետ է խոսել։ «Որքան շատ մարդիկ ներկայացնեն իրենց պատմությունը, այնքան ամբողջական կլինի գործը, և հույս ունեմ, որ բոլորս կստանանք պատասխան, թե ինչ է տեղի ունեցել և արդյոք հնարավոր կլինի վերադարձնել մեր գումարները»,- նշում է Զինաիդա Վարդպարոնյանը։
Դատալեքս դատական տեղեկատվական համակարգում Մարիամ Համլետի Մանուկյանի վերաբերյալ 2 քրեական գործ կա։ Առաջին գործով Մարիամ Համլետի Մանուկյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա ուրիշի գույքը խարդախությամբ հափշտակություն կատարելու դիտավորությամբ 2021թ․ օգոստոսի 14-ին Արման Մարտինի Ղուշչյանից խաբեությամբ վերցրել է 1.500.000 ՀՀ դրամ գումար:
Մարիամ Համլետի Մանուկյանը ներկայացել է որպես տուրիստական ընկերության աշխատող, խաբեությամբ Արման Ղուշչյանին խոստացել է կազմակերպել վերջինիս և նրա ընտանիքի հանգիստը Դուբայում: Համաձայնության գալուց հետո խաբեությամբ հայտնել է, որ պատվիրել է 2021 թ․ օգոստոսի 19-ին Երևան-Դուբայ չվերթի 5 անձի տոմս և Դուբայի հյուրանոցի համար՝ խոստանալով կազմակերպել նաև երկրի մուտքի թույլտվությունները ստանալն ու COVID-19 համավարակի թեստերի հանձնումը։ Քրեական գործով խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրությունը չհեռանալու մասին։ 2022 թվականի մայիսին գործը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան։ Դատաքննության ընթացքում՝ 2022 թվականի դեկտեմբերի 26-ին, տուժող Արման Ղուշչյանը հայտնել է, որ իրեն պատճառված 1,5 մլն դրամի վնասն ամբողջությամբ հատուցվել է։ Նա դատարանին խնդրել է դադարեցնել քրեական հետապնդումը և կարճել գործը, քանի որ հաշտվել է ամբաստանյալի հետ։ Միաժամանակ վերացվել է նրա նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցը՝ չհեռանալու մասին ստորագրությունը։
Երկրորդ քրեական գործով Մարիամ Համլետի Մանուկյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա կատարել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ 26 190 272 դրամի հափշտակություն «Էյր Դիլիջանս» ՍՊԸ-ից: Այս գործում 10 անձ ունի տուժողի կարգավիճակ։ Դատական գործը ընթացքում է, խափանման միջոցը երկրից չբացակայելու արգելքն է։ Հաջորդ դատական նիստը նշանակված է սեպտեմբերի 9-ին:
Մարիամ Մանուկյանը 2024 թվականին հիմնադրել է «ՄՏ տուր» ՍՊԸ-ն։ Նա ընկերության 100 % բաժնետերն ու տնօրենն Է։ Ընկերության գործունեության վրա Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայությունը սահմանափակում է կիրառել։ Մարիամ Մանուկյանին արգելվել է տնօրինել գույքը։ Ըստ Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության վարույթի՝ 2025 թ․-ի դեկտեմբերի 16-ին «ՅՈՒՔՈՄ» ՓԲ ընկերությունը դիմում է ներկայացրել և Մարիամ Մանուկյանից պահանջել 97 763 ՀՀ դրամ և 12000 ՀՀ դրամ՝ նոտարական ծառայության վճարի համար։
Փորձեցինք կապ հաստատել նաև Մարիամ Մանուկյանի հետ, տուժողների տրամադրած 3 հեռախոսահամարներն անհասանելի էին։ Մարիամ Մանուկյանը նաև չի պատասխանել ֆեյսբուքյան էջին ուղարկված նամակին։
Քննչական կոմիտեից «Հետքին» հայտնել են, որ Մարիամ Մանուկյանի վերաբերյալ տեղեկատվություն ստանալու համար դիմենք գրավոր։ Հարցում ենք ուղարկել, պատասխանը ստանալուն պես կհրապարակենք։

Зинаида Вартпаронян купила туристический пакет у Мариам Манукян 9 мая 2026 года в Египет. Она узнала о ней от своей подруги, которая является клиентом Мариам. По словам Зинаиды, Мариам сказала, что предоставляет туристические услуги и предложила пакеты для поездок за границу по значительно более низким ценам, чем на рынке.
«Моя подруга первой заказала пакет. Она сказала, что сначала нужно внести предоплату, а затем, перед получением билетов, остальную сумму. Когда я увидела, что она заказала, я тоже попросила номер телефона Мариам, потому что хотела поехать в Египет», - рассказывает Зинаида.
Мариам отправила ей различные предложения, которые были примерно на 30% дешевле, чем предложения других компаний. Зинаида выбрала один из вариантов и 9 мая 2026 года внесла 50 000 драмов предоплаты, затем через несколько дней - 182 000 драмов за бронирование отеля, а затем перевела оставшиеся 235 000 драмов. В общей сложности она заплатила 467 000 драмов.
«После того, как я перевела всю сумму, я ждала, что она отправит билеты и бронирования. Но два дня она не отвечала ни на звонки, ни на сообщения. Я сохранила всю нашу переписку и квитанции о переводах», - говорит она.
Сначала Зинаида думала, что это просто проблема со связью или Мариам не в городе, но ее подозрения подтвердились, когда их третья подруга, которая также купила билет через Мариам, 13 июля в аэропорту выяснила, что на ее имя нет никаких бронирований или билетов, все, что у нее было, было подделкой, и она не смогла уехать на отдых.
Билеты Зинаиды и другой подруги были забронированы на август, и они поняли, что тоже не смогут уехать, так как стали жертвами мошенничества.
Зинаида сделала пост в социальной сети Facebook о том, что купила туристический пакет и потом выяснила, что ее обманули. Она призвала пользователей быть осторожными, на ее пост отреагировали многие граждане, люди написали личные сообщения и комментарии, рассказали, что тоже стали жертвами мошенничества этой женщины.
Лилит Хлгатян оставила комментарий под публикацией Зинаиды и рассказала, что ей нужно было записаться на прием в центре подачи визовых заявлений TLScontact. Зинаида сказала Лилит, что она сделала бронирование, но Лилит позвонила и выяснила, что по их паспортным данным нет записанной даты.
«В первый раз ей сказали, что была проблема с входом, во второй раз мы пришли, ждали и выяснили, что для нас нет записи, и мы не можем представить наши документы. В итоге мы потеряли нервы, деньги и запланированное путешествие. С нами должна была зайти еще одна семья, которая также купила полный пакет через нее, они заплатили 500 000 драмов, и все документы были подделаны - начиная с бронирования отеля и заканчивая письмом о подтверждении даты от TLS», - рассказывает Лилит.
По ее словам, Мариам Манукян представлялась от имени туристической компании «Джан Армения» у нескольких людей, но позже выяснилось, что она также обманула компанию «Джан Армения», причинив ей значительный финансовый ущерб.
По словам адвоката компании «Джан Армения» Хайка Харутюняна, в Центральном следственном управлении проводится уголовное дело по факту мошенничества в особо крупных размерах, в котором компания является потерпевшей стороной.
По словам адвоката, действия Мариам Манукян причинили компании ущерб в размере около 14 миллионов драмов. «Джан Армения» полностью возместила своим клиентам понесенные убытки за счет собственных средств, выполнив свои обязательства перед клиентами.
Мариам Манукян сотрудничала с компанией «Джан Армения», продавала туристические пакеты и присваивала деньги клиентов.
Адвокат отметил, что Мариам Манукян не считалась сотрудником компании «Джан Армения», она просто сотрудничала с компанией, а также с другими туристическими организациями.
Один из пострадавших также рассказал Зинаиде, что 10 лет назад он купил билет у Мариам, а затем выяснил, что бронирования нет, обратился в полицию, но правоохранительные органы не приняли дело к производству. Один из пострадавших ранее передал Зинаиде адрес дома Мариам. Зинаида с двумя подругами пошла к дому Мариам Манукян.
«Она вела себя очень спокойно. Говорила, что если мы не уедем, вызовет полицию. И скажет, что мы совершаем хулиганство, вторгнувшись в ее личное пространство. В то же время она утверждала, что сама тоже обманута, ее тоже обманули», - рассказывает Зинаида.
Пострадавшие обратились в полицию
Пострадавшие подали заявление о преступлении. По словам Зинаиды, после заявления следователь связался с пострадавшими, но на данный момент у них нет информации о ходе дела.
Зинаида говорит, что все пострадавшие должны обратиться в правоохранительные органы и поднять этот вопрос. Она лично поговорила с более чем десятью пострадавшими. «Чем больше людей представят свои истории, тем более полным будет дело, и я надеюсь, что все мы получим ответ на то, что произошло и возможно ли вернуть наши деньги», - говорит Зинаида Вартпаронян.
В судебной информационной системе ДатаЛекс есть два уголовных дела против Мариам Хамлетовны Манукян. По первому делу ей предъявлено обвинение в том, что она с намерением совершить мошенничество 14 августа 2021 года обманом завладела 1 500 000 драмами у Армана Мартиновича Гушчяна.
Мариам Манукян представилась сотрудником туристической компании, обманом пообещала организовать отдых Армана и его семьи в Дубае. После достижения соглашения она обманом сообщила, что заказала 19 августа 2021 года билеты на рейс Ереван-Дубай на 5 человек и номер в отеле в Дубае, пообещав также организовать получение разрешений на въезд в страну и сдачу тестов на COVID-19. В уголовном деле была избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде. В мае 2022 года дело было направлено в суд с обвинительным заключением. В ходе судебного разбирательства 26 декабря 2022 года пострадавший Арман Гушчян сообщил, что ему полностью возмещен ущерб в размере 1,5 млн драмов. Он попросил суд прекратить уголовное преследование и закрыть дело, так как примирился с обвиняемым. Одновременно была отменена мера пресечения в виде подписки о невыезде.
По второму уголовному делу Мариам Манукян предъявлено обвинение в совершении мошенничества в особо крупных размерах на сумму 26 190 272 драмов у компании «Эйр Дилиджанс». В этом деле 10 человек имеют статус потерпевших. Судебное дело находится в процессе, мера пресечения - запрет на выезд из страны. Следующее судебное заседание назначено на 9 сентября.
В 2024 году Мариам Манукян основала компанию «МТ тур», она является 100% владельцем и директором компании. На деятельность компании наложены ограничения со стороны Службы принудительного исполнения. Мариам Манукян запрещено управлять имуществом. Согласно производству Службы принудительного исполнения, 16 декабря 2025 года компания «ЮКОМ» подала заявление и потребовала от Мариам Манукян 97 763 драмов и 12 000 драмов за нотариальные услуги.
Мы также пытались связаться с Мариам Манукян, но три номера телефонов, предоставленных пострадавшими, были недоступны. Мариам Манукян также не ответила на сообщение, отправленное на ее страницу в Facebook.
Из Следственного комитета сообщили «Хетку», что для получения информации о Мариам Манукян необходимо обратиться письменно. Мы отправили запрос и опубликуем ответ, как только его получим.