‘Trump Route’ գործարքը հակասում է Հայաստանի օրենքներին, ասում է արդարադատության նախարարությունը
Հայաստանի արդարադատության նախարարությունը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-Հայաստան համաձայնագրի որոշ դրույթներ, որոնք նախատեսում են ԱՄՆ-ի կողմից Ադրբեջանի համար տրանսպորտային միջանցքի բացումը Հայաստանի տարածքով, հակասում են Հայաստանի օրենքներին:
Նախարարությունը այս եզրակացությունը ներկայացրել է գրավոր կարծիքում, որը ուղարկվել է Հայաստանի կառավարությանը: Սակայն քաղաքական պատճառներով, նախարարությունը խորհուրդ է տվել համաձայնագրի հաստատումը, որը պաշտոնականացվել է հինգշաբթի:
Համաձայնագիրը ստորագրվել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի և Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի կողմից հունիսի սկզբին: Այն outlines the key terms of the planned Trump Route for International Peace and Prosperity (TRIPP), which will run along Armenia’s border with Iran and connect Azerbaijan to its Nakhichevan exclave and Turkey.
Այն նախատեսում է համատեղ ձեռնարկության ստեղծում, որը կառավարվելու է առնվազն 49 տարի, և որը կվարի երկաթուղի, ճանապարհ, էներգիայի մատակարարման գծեր և այլ ենթակառուցվածքներ, որոնք կկառուցվեն միջանցքի երկայնքով: ԱՄՆ կառավարությունը կպահի TRIPP Development Company (TDC)-ի 74 տոկոսը, որը կստանա «հատուկ հողային օգտագործման իրավունքներ, զարգացման իրավունքներ, առնչվող թույլտվություններ և բոլոր այլ իրավունքներ», որոնք անհրաժեշտ են տրանսպորտային համաձայնագրի համար:
Համաձայնագիրը, պահպանելով Հայաստանի «լիարժեք ինքնիշխանությունն ու իրավասությունը իր սահմանների և մաքսային գործողությունների նկատմամբ», պարտավորեցնում է Հայաստանի կառավարությանը «առջևի գրասենյակ/հետին գրասենյակ» մոդել, որի համաձայն TDC-ի կողմից վարձված մասնավոր օպերատորները կտրամադրեն «հաճախորդների հետ կապի ծառայություններ» Ադրբեջանի հետ սահմանային անցումներում: Հայաստանի պաշտոնյաները պետք է ունենան «հետին գրասենյակ» դեր:
«Պետք է նշել, որ [Հայաստանի] պետական սահմանների մասին օրենքի համաձայն, անձանց, տրանսպորտային միջոցների, բեռների և այլ գույքի մշակումը Հայաստանի սահմանով իրականացվում է նրա սահմանապահների և մաքսային մարմինների կողմից», - ասել է նախարարությունը: «Ուստի, համապատասխան փաստաթղթերի ստուգման և պետական սահմանով անցնելու թույլտվությունը բացառապես պահպանվում է պետական մարմինների համար»:
Նախարարությունը նաև գտել է, որ TDC-ին և նրա դուստր ձեռնարկություններին տրամադրվող հարկային արտոնությունները հակասում են Հայաստանի հարկային օրենսդրությանը:
Համաձայնագիրը նշում է, որ այն պետք է գերակա լինի «Հայաստանի օրենքների հետ ցանկացած հակասության դեպքում»: Այն պետք է վավերացվի երկրի Սահմանադրական դատարանի կողմից, նախքան Հայաստանի խորհրդարանում հաստատվելը:
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ Ադրբեջանցիները, որոնք ճանապարհորդում են Նախիջևան, «պետք է չտեսնեն Հայաստանի սահմանապահների դեմքերը»: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պատրաստակամություն է հայտնել բավարարել այդ պահանջը, նշելով, որ ժամանակակից տեխնոլոգիաներ կիրառում են, որպեսզի բացառեն ֆիզիկական շփումը Հայաստանի պաշտոնյաների և Ադրբեջանի ճանապարհորդների միջև:
Փաշինյանը, այդպիսով, ավելի շատ զենք է տվել իր ներքին քննադատներին, ովքեր ասում են, որ TRIPP-ը նման է Բաքվի կողմից պահանջվող արտասահմանյան «Զանգեզուրի միջանցքին»: Ալիևը կրկին նույն հարցը բարձրացրել է անցյալ շաբաթ:
Իրանը շարունակում է դեմ լինել TRIPP-ին, fearing that it could lead to U.S. security presence along the Armenian-Iranian border and undermine Armenian control of it. Իրանի դեսպանը Հայաստանում նշել է, որ Երևանը դեռ չի անդրադարձել Թեհրանի «շատ օրինական և տրամաբանական» մտահոգություններին:
Փաշինյանը հաջորդ օրը հստակեցրել է, որ նա շարունակում է հավատարիմ մնալ TRIPP նախագծի իրականացմանը «շուտով»:

Министерство юстиции Армении заявило, что некоторые положения соглашения между США и Арменией о создании транзитного коридора для Азербайджана через Армению противоречат армянскому законодательству.
Министерство сделало этот вывод в письменном заключении, представленном правительству Армении. Однако по политическим причинам оно рекомендовало одобрить соглашение, что было формализовано в четверг.
Соглашение было подписано госсекретарем США Марко Рубио и министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном в начале июня. Оно определяет ключевые условия планируемого Трамповского маршрута для международного мира и процветания (TRIPP), который пройдет вдоль границы Армении с Ираном и соединит Азербайджан с его Нахичеванским эксклавом и Турцией.
Соглашение предполагает создание совместного предприятия, которое будет управлять в течение как минимум 49 лет железной дорогой, дорогой, энергетическими линиями и другой инфраструктурой, которая будет построена вдоль коридора. Правительство США будет владеть 74% компании TRIPP Development Company (TDC), которая получит «исключительные права на использование земли, права на развитие, связанные разрешения и все другие права», необходимые для транзитного соглашения.
Поддерживая «полный суверенитет и юрисдикцию Армении над ее границами и таможенными операциями», соглашение обязывает правительство Армении к так называемой модели «передний офис/задний офис», согласно которой частные операторы, нанятые TDC, будут предоставлять «услуги, ориентированные на клиентов» на пограничных переходах с Азербайджаном. Армянские чиновники должны будут выполнять «заднюю офисную» роль.
«Следует отметить, что согласно [армянскому] Закону о государственной границе, обработка лиц, транспортных средств, грузов и другого имущества через границу Армении осуществляется ее пограничниками и таможенными органами», - сказало министерство. «Поэтому полномочия по проверке соответствующих документов и разрешению на проход через государственную границу зарезервированы исключительно за государственными органами».
Министерство также обнаружило, что налоговые льготы, которые будут предоставлены TDC и ее дочерним компаниям, противоречат армянскому налоговому законодательству.
Соглашение указывает, что оно будет иметь преимущество «в случае любого конфликта с армянским законодательством». Оно должно быть подтверждено Конституционным судом страны перед ратификацией парламентом Армении.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что азербайджанцы, путешествующие в Нахичеван, «не должны видеть лиц армянских пограничников». Премьер-министр Никол Пашинян выразил готовность удовлетворить это требование, заявив, что будут использоваться современные технологии, чтобы исключить физический контакт между армянскими офицерами и азербайджанскими путешественниками.
Таким образом, Пашинян дал больше аргументов своим внутренним критикам, которые утверждают, что TRIPP является экстерриториальным «Зангезурским коридором», который требует Баку. Алиев снова поднял тот же вопрос на прошлой неделе.
Иран по-прежнему против TRIPP, опасаясь, что это может привести к присутствию американской безопасности вдоль армяно-иранской границы и подорвать армянский контроль над ней. Иранский посол в Армении указал 8 июля, что Ереван все еще не ответил на «очень законные и логичные» опасения Тегерана.
Пашинян на следующий день четко дал понять, что он по-прежнему привержен реализации проекта TRIPP «как можно скорее».