‘Trump Route’ գործարքը հակասում է Հայաստանի օրենքներին, ասում է արդարադատության նախարարությունը
Հայաստանի արդարադատության նախարարությունը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-Հայաստան համաձայնագրի որոշ դրույթներ, որոնք նախատեսում են ԱՄՆ-ի կողմից Ադրբեջանի համար տրանսպորտային միջանցքի բացումը Հայաստանի տարածքով, հակասում են Հայաստանի օրենքներին:
Նախարարությունը այս եզրակացությունը ներկայացրել է գրավոր կարծիքում, որը ուղարկվել է Հայաստանի կառավարությանը: Սակայն քաղաքական պատճառներով, նախարարությունը խորհուրդ է տվել համաձայնագրի հաստատումը, որը պաշտոնականացվել է հինգշաբթի:
Համաձայնագիրը ստորագրվել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի և Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի կողմից հունիսի սկզբին: Այն outlines the key terms of the planned Trump Route for International Peace and Prosperity (TRIPP), which will run along Armenia’s border with Iran and connect Azerbaijan to its Nakhichevan exclave and Turkey.
Այն նախատեսում է համատեղ ձեռնարկության ստեղծում, որը կառավարվելու է առնվազն 49 տարի, և որը կվարի երկաթուղի, ճանապարհ, էներգիայի մատակարարման գծեր և այլ ենթակառուցվածքներ, որոնք կկառուցվեն միջանցքի երկայնքով: ԱՄՆ կառավարությունը կպահի TRIPP Development Company (TDC)-ի 74 տոկոսը, որը կստանա «հատուկ հողային օգտագործման իրավունքներ, զարգացման իրավունքներ, առնչվող թույլտվություններ և բոլոր այլ իրավունքներ», որոնք անհրաժեշտ են տրանսպորտային համաձայնագրի համար:
Համաձայնագիրը, պահպանելով Հայաստանի «լիարժեք ինքնիշխանությունն ու իրավասությունը իր սահմանների և մաքսային գործողությունների նկատմամբ», պարտավորեցնում է Հայաստանի կառավարությանը «առջևի գրասենյակ/հետին գրասենյակ» մոդել, որի համաձայն TDC-ի կողմից վարձված մասնավոր օպերատորները կտրամադրեն «հաճախորդների հետ կապի ծառայություններ» Ադրբեջանի հետ սահմանային անցումներում: Հայաստանի պաշտոնյաները պետք է ունենան «հետին գրասենյակ» դեր:
«Պետք է նշել, որ [Հայաստանի] պետական սահմանների մասին օրենքի համաձայն, անձանց, տրանսպորտային միջոցների, բեռների և այլ գույքի մշակումը Հայաստանի սահմանով իրականացվում է նրա սահմանապահների և մաքսային մարմինների կողմից», - ասել է նախարարությունը: «Ուստի, համապատասխան փաստաթղթերի ստուգման և պետական սահմանով անցնելու թույլտվությունը բացառապես պահպանվում է պետական մարմինների համար»:
Նախարարությունը նաև գտել է, որ TDC-ին և նրա դուստր ձեռնարկություններին տրամադրվող հարկային արտոնությունները հակասում են Հայաստանի հարկային օրենսդրությանը:
Համաձայնագիրը նշում է, որ այն պետք է գերակա լինի «Հայաստանի օրենքների հետ ցանկացած հակասության դեպքում»: Այն պետք է վավերացվի երկրի Սահմանադրական դատարանի կողմից, նախքան Հայաստանի խորհրդարանում հաստատվելը:
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ Ադրբեջանցիները, որոնք ճանապարհորդում են Նախիջևան, «պետք է չտեսնեն Հայաստանի սահմանապահների դեմքերը»: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պատրաստակամություն է հայտնել բավարարել այդ պահանջը, նշելով, որ ժամանակակից տեխնոլոգիաներ կիրառում են, որպեսզի բացառեն ֆիզիկական շփումը Հայաստանի պաշտոնյաների և Ադրբեջանի ճանապարհորդների միջև:
Փաշինյանը, այդպիսով, ավելի շատ զենք է տվել իր ներքին քննադատներին, ովքեր ասում են, որ TRIPP-ը նման է Բաքվի կողմից պահանջվող արտասահմանյան «Զանգեզուրի միջանցքին»: Ալիևը կրկին նույն հարցը բարձրացրել է անցյալ շաբաթ:
Իրանը շարունակում է դեմ լինել TRIPP-ին, fearing that it could lead to U.S. security presence along the Armenian-Iranian border and undermine Armenian control of it. Իրանի դեսպանը Հայաստանում նշել է, որ Երևանը դեռ չի անդրադարձել Թեհրանի «շատ օրինական և տրամաբանական» մտահոգություններին:
Փաշինյանը հաջորդ օրը հստակեցրել է, որ նա շարունակում է հավատարիմ մնալ TRIPP նախագծի իրականացմանը «շուտով»:

The Justice Ministry of Armenia has stated that some provisions of a U.S.-Armenian agreement to open a U.S.-run transit corridor for Azerbaijan through Armenia run counter to Armenian law.
The ministry reached this conclusion in a written opinion submitted to the Armenian government. However, citing political reasons, it recommended the approval of the agreement, which was formalized on Thursday.
The deal was signed by U.S. Secretary of State Marco Rubio and Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan in early June. It outlines the key terms of the planned Trump Route for International Peace and Prosperity (TRIPP) that would run along Armenia’s border with Iran and connect Azerbaijan to its Nakhichevan exclave and Turkey.
It calls for the creation of a joint venture that will manage for at least 49 years a railway, a road, energy supply lines, and other infrastructure to be built along the corridor. The U.S. government will own 74 percent of the TRIPP Development Company (TDC) that will receive “exclusive land use rights, development rights, related permissions, and all other rights” necessary for the transit arrangement.
While upholding Armenia’s “full sovereignty and jurisdiction over its borders and customs operations,” the agreement commits the Armenian government to the so-called “front office/back office” model whereby private operators hired by the TDC will provide “customer-facing services” at the border crossings with Azerbaijan. Armenian officials are to be given a “back office” role there.
“It should be noted that according to [Armenia’s] Law on the State Border, the processing of persons, vehicles, cargo, and other property across the border of Armenia is carried out by its border guards and customs authorities,” the Justice Ministry said in this regard. “Therefore, the authority to check relevant documents and allow passage through the state border is reserved exclusively for state bodies.”
The ministry also found that tax exemptions that will be granted to the TDC and its subsidiaries contradict Armenian tax legislation. Contacted by RFE/RL’s Armenian Service, it declined to say whether it will draft or recommend legal amendments that will bring the U.S.-Armenian agreement into conformity with Armenian law.
The deal states that it shall take precedence “in case of any conflict with Armenian law.” It has to be validated by the country’s Constitutional Court before being ratified by the Armenian parliament.
Azerbaijan’s President Ilham Aliyev has said that Azerbaijanis traveling to and from Nakhichevan “should not see the faces of Armenian border guards.” Prime Minister Nikol Pashinian has signaled readiness to meet that demand, saying that modern technology will be used to exclude physical contact between Armenian officers and Azerbaijani travelers.
Pashinian has thus given more ammunition to his domestic critics who say that the TRIPP amounts to the kind of extraterritorial “Zangezur corridor” that is sought by Baku. Aliyev again made the same point last week.
Iran remains opposed to the TRIPP, fearing that it could lead to U.S. security presence along the Armenian-Iranian border and undermine Armenian control of it. The Iranian ambassador to Armenia indicated on July 8 that Yerevan has still not addressed Tehran’s “very legitimate and logical” concerns. Pashinian made clear the following day that he remains committed to implementing the TRIPP project “as soon as possible.”