TRIPP զարգացման ընկերությունում ԱՄՆ-ին կպատկանի 74, Հայաստանին՝ 26 տոկոս բաժնեմաս
Հայաստանի կառավարությունը հավանություն տվեց Հայաստանի Հանրապետության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջև «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» նախագծի՝ TRIPP -ի վերաբերյալ ռազմավարական համագործակցության շրջանակային համաձայնագիրը վավերացնելու մասին օրենքի նախագծին:
Նախագիծը ՀՀ կառավարության հուլիսի 16-ի նիստում ներկայացրեց Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը:
Նրա խոսքով՝ որոշման ընդունմամբ մեկնարկում է համաձայնագրի վավերացման գործընթացը:
«Այս որոշմամբ մենք, ըստ էության, սկսում ենք Հայաստանի Հանրապետության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջև TRIPP նախագծի շուրջ ռազմավարական համագործակցության մասին շրջանակային համաձայնագիրը վավերացնելու գործընթացը»,- ասաց Միրզոյանը:
Նախարարը հիշեցրեց, որ շրջանակային համաձայնագիրը 2026 թվականի մայիսի 26-ին Երևանում նախաստորագրվել է իր և ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի կողմից:
Համաձայնագրով Հայաստանը և ԱՄՆ-ն կհիմնադրեն TRIPP զարգացման ընկերությունը:
Այն Հայաստանի տարածքում տարբեր գոտիներում առանձին նախագծերի իրականացման համար կկարողանա հիմնել հատուկ նշանակության ընկերություններ:
TRIPP զարգացման ընկերությունը համապատասխան գոտիներում կստանա հողօգտագործման և կառուցապատման իրավունք՝ նախնական 49 տարի ժամկետով:
Այդ ժամանակահատվածում ընկերության բաժնեմասերի 74 տոկոսը կպատկանի ԱՄՆ-ին, իսկ 26 տոկոսը՝ Հայաստանին:
49 տարվա ավարտից հետո կողմերի համաձայնությամբ համագործակցությունը հնարավոր կլինի երկարաձգել ևս 50 տարով:
«Ժամկետի երկարացման պարագայում կապահովվի, որ Հայաստանի Հանրապետությունն ունենա ընկերության բաժնեմասերի 49 տոկոսը»,- ասաց Միրզոյանը:

Правительство Армении одобрило проект закона о ратификации соглашения о стратегическом сотрудничестве между Республикой Армения и Соединенными Штатами Америки в рамках проекта TRIPP.
Проект был представлен на заседании правительства Армении 16 июля министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном.
По его словам, с принятием этого решения начинается процесс ратификации соглашения.
«Этим решением мы фактически начинаем процесс ратификации соглашения о стратегическом сотрудничестве между Республикой Армения и Соединенными Штатами Америки по проекту TRIPP», - сказал Мирзоян.
Министр напомнил, что рамочное соглашение было предварительно подписано 26 мая 2026 года в Ереване им и госсекретарем США Марко Рубио.
Согласно соглашению, Армения и США создадут компанию TRIPP Development.
Она сможет создавать специальные компании для реализации отдельных проектов на территории Армении.
Компания TRIPP Development получит право на использование земли и застройку на первоначальный срок 49 лет.
В течение этого периода 74% акций компании будет принадлежать США, а 26% - Армении.
По истечении 49 лет стороны смогут продлить сотрудничество еще на 50 лет.
«В случае продления срока будет обеспечено, что Республика Армения получит 49% акций компании», - сказал Мирзоян.