TRIPP+ ձեռնարկատիրական ֆոնդի միջոցները կրկնապատկվել են
ԱՄՆ իշխանությունները կրկնապատկել են TRIPP+ ձեռնարկատիրական ֆոնդի միջոցների ծավալը՝ 201 մլն դոլարից հասցնելով 402 մլն-ի: Այդ մասին տեղեկացել է ամերիկյան highergov.com կայքից, որը հետեւում է, մասնավորապես, պետության կողմից հատկացվող դրամաշնորհներին:
TRIPP+ ձեռնարկատիրական ֆոնդը հիմնադրվել է այս տարեսկզբին՝ հունվարի 26-ին, Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի ու ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի վաշինգտոնյան հանդիպումից երկու շաբաթ անց: Այդ հանդիպման ավարտին դիվանագետները հրապարակեցին փաստաթուղթ, ըստ որի կողմերը հիմնելու են TRIPP Development Company՝ TRIPP երթուղու ենթակառուցվածքների զարգացման համար:
Դրա 26 %-ի բաժնետերը լինելու է ՀՀ-ն, իսկ 74 %-ինը՝ ԱՄՆ-ն, TRIPP Development Company US-ը, որը հիմնադրվելու է ԱՄՆ Դելավեր քաղաքում:
TRIPP+ ֆոնդի ղեկավարն է Կոնստանտին Սոկոլովը, որը 20 %-ի բաժնետեր է «Վիվա Հայաստան» ՓԲԸ-ում:
Հուլիսին, ըստ The Guardian-ի, ֆոնդը լիազորված է 201 մլն դոլարի ներդրումներ կատարել Հարավային Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում:
Այսպիսով, highergov.com-ի տվյալներով՝ ԱՄՆ պետդեպարտամենտը հունվարի 30-ին 201 մլն դոլար դրամաշնորհ է հատկացրել TRIPP+ ֆոնդին, իսկ հուլիսի 16-ին գումարը կրկնապատկվել է՝ հասնելով 402 մլն դոլարի:

The US authorities have doubled the funding of the TRIPP+ Enterprise Fund from $201 million to $402 million. This was reported by the American website highergov.com, which tracks government grants.
The TRIPP+ Enterprise Fund was established at the beginning of this year, on January 26, two weeks after the meeting between Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and US Secretary of State Marco Rubio in Washington. At the end of the meeting, the diplomats published a document stating that the parties would establish the TRIPP Development Company to develop the infrastructure of the TRIPP route.
Armenia will hold 26% of the shares, while the US will hold 74%, specifically TRIPP Development Company US, which will be established in the city of Delaware.