TRIPP+ ձեռնարկատիրական ֆոնդի միջոցները կրկնապատկվել են
ԱՄՆ իշխանությունները կրկնապատկել են TRIPP+ ձեռնարկատիրական ֆոնդի միջոցների ծավալը՝ 201 մլն դոլարից հասցնելով 402 մլն-ի: Այդ մասին տեղեկացել է ամերիկյան highergov.com կայքից, որը հետեւում է, մասնավորապես, պետության կողմից հատկացվող դրամաշնորհներին:
TRIPP+ ձեռնարկատիրական ֆոնդը հիմնադրվել է այս տարեսկզբին՝ հունվարի 26-ին, Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի ու ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի վաշինգտոնյան հանդիպումից երկու շաբաթ անց: Այդ հանդիպման ավարտին դիվանագետները հրապարակեցին փաստաթուղթ, ըստ որի կողմերը հիմնելու են TRIPP Development Company՝ TRIPP երթուղու ենթակառուցվածքների զարգացման համար:
Դրա 26 %-ի բաժնետերը լինելու է ՀՀ-ն, իսկ 74 %-ինը՝ ԱՄՆ-ն, TRIPP Development Company US-ը, որը հիմնադրվելու է ԱՄՆ Դելավեր քաղաքում:
TRIPP+ ֆոնդի ղեկավարն է Կոնստանտին Սոկոլովը, որը 20 %-ի բաժնետեր է «Վիվա Հայաստան» ՓԲԸ-ում:
Հուլիսին, ըստ The Guardian-ի, ֆոնդը լիազորված է 201 մլն դոլարի ներդրումներ կատարել Հարավային Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում:
Այսպիսով, highergov.com-ի տվյալներով՝ ԱՄՆ պետդեպարտամենտը հունվարի 30-ին 201 մլն դոլար դրամաշնորհ է հատկացրել TRIPP+ ֆոնդին, իսկ հուլիսի 16-ին գումարը կրկնապատկվել է՝ հասնելով 402 մլն դոլարի:

Власти США удвоили объем средств инвестиционного фонда TRIPP+ с 201 миллиона долларов до 402 миллионов. Об этом сообщает американский сайт highergov.com, который отслеживает, в частности, государственные гранты.
Инвестиционный фонд TRIPP+ был основан в начале этого года, 26 января, через две недели после встречи министра иностранных дел Армения Арарата Мирзояна с госсекретарем США Марко Рубио в Вашингтоне. По итогам встречи дипломаты опубликовали документ, согласно которому стороны создадут компанию TRIPP Development Company для развития инфраструктуры маршрута TRIPP.
26% акций будет принадлежать Армении, а 74% - США, а именно TRIPP Development Company US, которая будет основана в городе Делавэр.
Руководителем фонда TRIPP+ является Константин Соколов, который является владельцем 20% компании «Вива Армения».
В июле, согласно The Guardian, фонд уполномочен инвестировать 201 миллион долларов в Южном Кавказе и Центральной Азии.
Таким образом, согласно данным highergov.com, Государственный департамент США 30 января выделил фонду TRIPP+ грант в размере 201 миллиона долларов, а 16 июля сумма была удвоена до 402 миллионов долларов.