Հայաստանի կառավարությունը հավանություն տվեց Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև TRIPP-ի վերաբերյալ կնքված ռազմավարական համագործակցության մասին շրջանակային համաձայնագրի վավերացման մասին օրենքի նախագծին:
Հաջորդ քայլով գործադիրը կդիմի ՍԴ՝ մայր օրենքին միջազգային պայմանագրում ամրագրված պարտավորությունների համապատասխանությունը որոշելու նպատակով: Եթե ՍԴ-ը միջազգային պայմանագրի պարտավորությունները Սահմանադրությանը համապատասխանող ճանաչի, այն կներկայացվի ԱԺ՝ վավերացման համար:
TRIPP-ի այս համաձայնագիրը նախաստորագրվել էր ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ Երևան կատարած կարճատև այցի ընթացքում, իսկ վերջնական ստորագրումը կայացել էր հունիսի 4-ին:
Արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը նշեց, որ «TRIPP զարգացման ընկերությունը» կստանա հողօգտագործման, կառուցապատման իրավունք այս գոտիներում, և այս իրավունքը կգործի նախնական 49 տարով. «Այս ժամկետում ընկերությունում բաժնեմասերը կբաշխվեն հետևյալ կերպ՝ ԱՄՆ-ին կպատկանի բաժնեմասերի 74 տոկոսը, Հայաստանին կպատկանի բաժնեմասերի 26 տոկոսը։ 49 տարին լրանալուց հետո հնարավորություն կա կողմերի համաձայնությամբ երկարաձգել համաձայնության ժամկետը ևս 50 տարով, և այս դեպքում կապահովվի, որ ՀՀ-ն ունենա ընկերության բաժնեմասերի 49 տոկոսը»:
Արտգործնախարարն ընդգծեց՝ «Հայաստանը կպահպանի իր լիարժեք ինքնիշխանությունն ու լիիրավ իրավազորությունը պետական սահմանի կառավարման, սահմանային վերահսկողության, մաքսային վարչարարության և ՀՀ տարածքում իրականացվող մաքսային բոլոր գործընթացների նկատմամբ»:
«Հայաստանն իր ներպետական օրենսդրությամբ, միջազգային համաձայնագրերին համահունչ, կշարունակի պատասխանատու լինել հետևյալի համար՝
- Անվտանգություն և իրավապահ գործունեություն,
- Սահմանային վերահսկողություն ու սահմանային անվտանգություն,
- Մաքսային և միգրացիոն վերահսկողություն,
- Հարկերի ու տուրքերի փոխանցում պետական բյուջե և պետական տեղեկատվական համակարգեր,
- Պետական վարչական գործառույթներ և վերահսկողություն»,- ներկայացրեց Արարատ Միրզոյանը:
Նախօրեին էլ բրիտանական The Guardian-ը հայտնել էր, որ Հայաստանով անցնող TRIPP + առևտրային հիմնադրամը կղեկավարի ԽՍՀՄ-ում ծնված, Չիկագո տեղափոխված ամերիկացի ներդրող Կոնստանտին Սոկոլովը: Ըստ պարբերականի, ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը հաստատել է այս նշանակումը անցած ուրբաթ:

Правительство Армении одобрило проект закона о ратификации рамочного соглашения о стратегическом сотрудничестве между Арменией и Соединенными Штатами по TRIPP.
Следующим шагом правительство обратится в Конституционный суд для определения соответствия международных обязательств, закрепленных в основном законе, с Конституцией. Если Конституционный суд признает обязательства международного договора соответствующими Конституции, он будет представлен в Национальное собрание для ратификации.
Это соглашение по TRIPP было предварительно подписано во время краткого визита госсекретаря США в Ереван, а окончательная подпись была поставлена 4 июня.
Министр иностранных дел Арарат Мирзоян отметил, что «компания TRIPP Development» получит право на использование земли и застройку в этих зонах, и это право будет действовать первоначально в течение 49 лет. «В течение этого срока доли в компании будут распределены следующим образом: 74% акций будет принадлежать США, 26% - Армении. По истечении 49 лет стороны смогут согласовать продление срока соглашения еще на 50 лет, и в этом случае будет обеспечено, что Армения будет владеть 49% акций компании».
Министр подчеркнул, что «Армения сохранит свой полный суверенитет и полную юрисдикцию над управлением государственной границей, пограничным контролем, таможенным регулированием и всеми таможенными процессами, осуществляемыми на территории Армении».
«Армения продолжит нести ответственность за следующее в соответствии с внутренним законодательством и международными соглашениями: безопасность и правоохранительная деятельность, пограничный контроль и пограничная безопасность, таможенный и миграционный контроль, передача налогов и сборов в государственный бюджет и государственные информационные системы, государственные административные функции и контроль», - представил Арарат Мирзоян.
На днях британская The Guardian сообщила, что TRIPP + торговый фонд, проходящий через Армению, будет возглавлять американский инвестор Константин Соколов, родившийся в СССР и переехавший в Чикаго. По данным издания, Государственный департамент США подтвердил это назначение в прошлую пятницу.