TRIPP համաձայնագիրը ներկայացվելու է խորհրդարան՝ վավերացման համար, ասաց Սարգիս Խանդանյանը, իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության թեկնածուն Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ:
Նա արձագանքելով ընդդիմադիր պատգամավոր Լիլիտ Գալստյանի raised concerns, նշեց, որ Հայաստանի կառավարությունը այս ընթացքում բավարար թափանցիկություն է ցուցաբերել նախագծի վերաբերյալ և շարունակաբար տրամադրել է տեղեկություններ ընթացիկ գործընթացի մասին:
Նրա խոսքով, պատգամավորի բարձրացրած բոլոր հարցերի պատասխանները պարունակվում են Հայաստանի Հանրապետության և Միացյալ Նահանգների միջև ռազմավարական համագործակցության շրջանակային համաձայնագրում:
«Համաձայնագիրը շատ մոտ ապագայում կբերվի խորհրդարան, և մենք այն կվավերացնենք, ինչից հետո գործընթացը մտնելու է իրավական ուժի մեջ: Ես կարծում եմ, որ այն կքննարկվի Սահմանադրական դատարանում սեպտեմբերին», - ասաց Խանդանյանը:
Խանդանյանը նաև նշեց, որ TRIPP-ը սահմանափակված չէ երկաթուղային ենթակառուցվածքով, այն նաև ներառում է ճանապարհային և այլ ենթակառուցվածքներ. Հայաստանը պահպանելու է իր ինքնիշխանությունն ու իրավասությունը դրանց նկատմամբ, մինչդեռ տեխնիկական և feasibility ուսումնասիրություններ ներկայումս կատարվում են:
Խանդանյանը հիշեցրեց, որ ԱՄՆ-ում հիմնադրվել է ֆոնդ, որտեղ ներդրումներ են կուտակվում նախագծի իրականացման համար:
«Ես շատ հույս ունեմ, որ մոտ ապագայում արդեն կտեսնենք շինարարական աշխատանքներ, ինչը շատ կարևոր կլինի», - ասաց նա:
Գալստյանի հարցին, թե արդյոք նախագիծը անվտանգության սպառնալիք է ներկայացնում կամ ապահովում է երաշխիք, Խանդանյանը պատասխանեց, որ դա միանշանակ անվտանգության երաշխիք է:
Օգոստոսի 8-ին ԱՄՆ-ն, Հայաստանը և Ադրբեջանը համատեղ հայտարարություն են տարածել՝ նշելով 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում կայացած Խաղաղության գագաթաժողովի առաջին տարեդարձը: Այն նշում է, որ համատեղ հայտարարությունը, ԱՄՆ-ի աջակցությամբ, Հայաստանի և Ադրբեջանի համար տրամադրել է հստակ ճանապարհային քարտեզ խաղաղության ամրապնդման,繁荣 և գործընկերության խորացման համար:

TRIPP agreement heads to Armenian parliament for ratification
The TRIPP agreement will be submitted to parliament for ratification in the very near future, said Sargis Khandanyan, the ruling Civil Contract faction’s nominee for chair of the Foreign Relations Committee.
Responding to concerns raised by opposition lawmaker Lilit Galstyan, he said the Armenian government had acted with sufficient transparency regarding the project throughout this period and had consistently provided information about the ongoing process.
According to him, the answers to essentially all the questions raised by the lawmaker are contained in the framework agreement on strategic cooperation between the Republic of Armenia and the United States regarding TRIPP.
“The agreement will come to parliament in the very near future, and we will ratify it, after which the process will enter into legal force. I believe it will be considered by the Constitutional Court in September,” Khandanyan said.
Khandanyan also said TRIPP is not limited to railway infrastructure; it also includes a road and other types of infrastructure. Armenia will retain its sovereignty and jurisdiction over them, while technical and feasibility studies are currently underway.
Khandanyan also recalled that a fund has been established in the U.S. where investments are being accumulated to implement the project.
“I am very hopeful that in the near future we will already see construction work, which will be very important,” he said.
Responding to Galstyan’s question on whether the project poses a security threat or provides a guarantee, Khandanyan said it is unequivocally a security guarantee.