TRIPP համաձայնագիրը ներկայացվելու է խորհրդարան՝ վավերացման համար, ասաց Սարգիս Խանդանյանը, իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության թեկնածուն Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ:
Նա արձագանքելով ընդդիմադիր պատգամավոր Լիլիտ Գալստյանի raised concerns, նշեց, որ Հայաստանի կառավարությունը այս ընթացքում բավարար թափանցիկություն է ցուցաբերել նախագծի վերաբերյալ և շարունակաբար տրամադրել է տեղեկություններ ընթացիկ գործընթացի մասին:
Նրա խոսքով, պատգամավորի բարձրացրած բոլոր հարցերի պատասխանները պարունակվում են Հայաստանի Հանրապետության և Միացյալ Նահանգների միջև ռազմավարական համագործակցության շրջանակային համաձայնագրում:
«Համաձայնագիրը շատ մոտ ապագայում կբերվի խորհրդարան, և մենք այն կվավերացնենք, ինչից հետո գործընթացը մտնելու է իրավական ուժի մեջ: Ես կարծում եմ, որ այն կքննարկվի Սահմանադրական դատարանում սեպտեմբերին», - ասաց Խանդանյանը:
Խանդանյանը նաև նշեց, որ TRIPP-ը սահմանափակված չէ երկաթուղային ենթակառուցվածքով, այն նաև ներառում է ճանապարհային և այլ ենթակառուցվածքներ. Հայաստանը պահպանելու է իր ինքնիշխանությունն ու իրավասությունը դրանց նկատմամբ, մինչդեռ տեխնիկական և feasibility ուսումնասիրություններ ներկայումս կատարվում են:
Խանդանյանը հիշեցրեց, որ ԱՄՆ-ում հիմնադրվել է ֆոնդ, որտեղ ներդրումներ են կուտակվում նախագծի իրականացման համար:
«Ես շատ հույս ունեմ, որ մոտ ապագայում արդեն կտեսնենք շինարարական աշխատանքներ, ինչը շատ կարևոր կլինի», - ասաց նա:
Գալստյանի հարցին, թե արդյոք նախագիծը անվտանգության սպառնալիք է ներկայացնում կամ ապահովում է երաշխիք, Խանդանյանը պատասխանեց, որ դա միանշանակ անվտանգության երաշխիք է:
Օգոստոսի 8-ին ԱՄՆ-ն, Հայաստանը և Ադրբեջանը համատեղ հայտարարություն են տարածել՝ նշելով 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում կայացած Խաղաղության գագաթաժողովի առաջին տարեդարձը: Այն նշում է, որ համատեղ հայտարարությունը, ԱՄՆ-ի աջակցությամբ, Հայաստանի և Ադրբեջանի համար տրամադրել է հստակ ճանապարհային քարտեզ խաղաղության ամրապնդման,繁荣 և գործընկերության խորացման համար:

Соглашение TRIPP будет представлено в парламент для ратификации в ближайшее время, сообщил Саргис Ханданян, кандидат на пост председателя Комитета по внешним связям от правящей фракции «Гражданский договор».
Отвечая на озабоченности, высказанные депутатом от оппозиции Лилит Галстян, он сказал, что армянское правительство действовало с достаточной прозрачностью в отношении проекта на протяжении всего этого времени и постоянно предоставляло информацию о текущем процессе.
По его словам, ответы на практически все вопросы, поднятые депутатом, содержатся в рамочном соглашении о стратегическом сотрудничестве между Республикой Армения и Соединенными Штатами по поводу TRIPP.
«Соглашение будет представлено в парламент в ближайшее время, и мы его ратифицируем, после чего процесс вступит в юридическую силу. Я полагаю, что оно будет рассмотрено Конституционным судом в сентябре», - сказал Ханданян.
Ханданян также отметил, что TRIPP не ограничивается только железнодорожной инфраструктурой; оно также включает дороги и другие виды инфраструктуры. Армения сохранит свой суверенитет и юрисдикцию над ними, в то время как в настоящее время проводятся технические и технико-экономические исследования.
Ханданян также напомнил, что в США был создан фонд, в который аккумулируются инвестиции для реализации проекта.
«Я очень надеюсь, что в ближайшее время мы уже увидим строительные работы, что будет очень важно», - сказал он.
Отвечая на вопрос Галстян о том, представляет ли проект угрозу безопасности или обеспечивает ли он гарантии, Ханданян сказал, что это однозначно гарантия безопасности.