Պուտին. «Եթե Հայաստանին ռուսական բազան պետք չէ, կարող ենք հեռանալ հենց վաղը»
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը սեպտեմբերի 1-ի երեկոյան Բիշքեկում մամուլի ասուլիսի ժամանակ մեկնաբանել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ իր հանդիպումը։
Ներկայացնում ենք հատվածներ լրագրողի հարցին Վլադիմիր Պուտինի պատասխանից։
Ղարաբաղ, ՀԱՊԿ, Ռուսաստանն ու Արեւմուտքը
«Այս ամենը սկսվեց Ղարաբաղի խնդիրներից։ Հայաստանի ղեկավարությունը, ինքը՝ վարչապետը, Պրահայում ստորագրեց համապատասխան փաստաթուղթ եւ ընդունեց, որ Ղարաբաղը Ադրբեջանի մաս է։ Այդ պահից մեր դիրքորոշումն այս հարցում շատ երկակի բնույթ ստացավ։ Ի՞նչ, մենք կարո՞ղ ենք միջամտել կամ պե՞տք է միջամտեինք Ադրբեջանի ներքաղաքական գործերին։
Արեւմտյան գործիչները (հիմա անուններ չեմ տա) ինձ ակտիվորեն ասում էին, որ Ղարաբաղը Ադրբեջանի մասն է։ Նրանք ինձ ասում էին. «Մենք կանենք այնպես, որ ապահովենք այնտեղ բնակվող հայ բնակչության իրավունքներն ու շահերը»։ Ես էլ ասում էի. «Ոչինչ չեք ապահովի, մարդիկ պարզապես կհեռանան եւ վերջ»։ Թեեւ նախագահ Ալիեւն այդ մարդկանց ոչ մի վատ բան չի անի։ Նա ժամանակակից, կիրթ մարդ է, փորձելու է ապահովել նրանց շահերը, բայց նրանք միեւնույն է չեն մնա։ Այդպես էլ եղավ։
Բայց դրանից հետո բավականին բարդ է պատասխանատվություն ստանձնել այս բոլոր իրադարձությունների համար, եւ «հարմար պահին» հայտնվեց Ռուսաստանը։
Չեմ ուզում ոչ մեկին ոչնչում մեղադրել։ Իրադարձությունների տրամաբանությունն այնպիսին էր, ինչպիսին կար։ Բայց Հայաստանի ներկայիս ղեկավարության այս որոշումը, թերեւս, նաեւ դրական կողմեր ունի։ Կարելի է շրջել էջը եւ առաջ գնալ  առանց հակամարտությունների, մարդկանց տեղավորել նոր բնակավայրում, ապաշրջափակել ենթակառուցվածքը, տնտեսության մեջ սկսել նոր կյանք, բացել սահմանները ներդրումների համար եւ այլն։ Դրական կողմերն էլ քիչ չեն»։
«Խիստ վերլուծություն»
«Մենք պայմանավորվել ենք երկխոսությունը վարել հանգիստ ռեժիմով, Նիկոլ Վովայեւիչն առաջարկեց խիստ վերլուծության ենթարկել մեր համատեղ աշխատանքի բոլոր ուղղությունները։ Ես դրա հետ համաձայն եմ։ Հրավիրել եմ նրան Մոսկվա, որպեսզի մենք առանց շտապելու, մեր մասնագետների հետ միասին, անցնենք բոլոր կետերով։
Այնտեղ կան նաեւ կոնկրետ հարցեր։ Երկաթուղին մենք, ըստ էության, վարձակալում ենք։ Կա դրա զարգացման հարցը։ Ներդրումները այդպիսի ենթակառուցվածքում կախված են փոխադրումների ծավալից։ Տա Աստված՝ հիմա, թերեւս, ամեն ինչ այլ կերպ կընթանա, կբացվի սահմանը Թուրքիայի ուղղությամբ, այլ ուղղություններով, եւ, թերեւս, բեռնահոսք կառաջանա։ Բայց եթե այն առաջանա, ապա այդ ներդրումները կարող են անել բոլորը, Ռուսաստանն էլ կարող է անել»։
Ռազմակայանի ապագան
«Եթե Հայաստանը գտնում է, որ Հայաստանում ռուսական ռազմակայանն անհրաժեշտ չէ, մենք կհեռանանք հենց վաղը։ Հայաստանը դրան պատրա՞ստ է։ Խնդրեմ, մենք ոչ մեկին ոչինչ չենք պարտադրելու։ Իսկ եթե հայ ժողովուրդը ցանկանում է, որ այնտեղ ինչ-որ ռազմական «ռուսական թեւ» լինի, մենք կմնանք, կաշխատենք, կհամագործակցենք»։

Путин. «Если Армении не нужна российская база, мы можем уйти прямо завтра»
Ереван: МедиаМакс: Президент России Владимир Путин прокомментировал встречу с премьер-министром Армении Николом Пашиняном на пресс-конференции в Бишкеке 1 сентября.
Представляем фрагменты ответа Владимира Путина на вопрос журналиста.
Нагорный Карабах, ОДКБ, Россия и Запад
«Все это началось с проблем Нагорного Карабаха. Руководство Армении, сам премьер-министр подписал соответствующий документ в Праге и признал, что Карабах является частью Азербайджана. С этого момента наша позиция по этому вопросу стала весьма двойственной. Что, можем ли мы вмешиваться или должны ли мы вмешиваться во внутренние дела Азербайджана?
Западные деятели (имя не буду называть) активно говорили мне, что Карабах является частью Азербайджана. Они мне говорили: «Мы сделаем так, чтобы обеспечили права и интересы армянского населения, проживающего там». Я же говорил: «Ничего вы не обеспечите, люди просто уедут и все». Хотя президент Алиев ничего плохого этим людям не сделает. Он современный, образованный человек, постарается обеспечить их интересы, но они все равно не останутся. Так и вышло.
Но после этого довольно сложно взять на себя ответственность за все эти события, и «в нужный момент» появилась Россия.
Не хочу никого ни в чем обвинять. Логика событий была таковой, какой она была. Но решение нынешнего руководства Армении, возможно, также имеет положительные стороны. Можно перевернуть страницу и двигаться вперед без конфликтов, разместить людей в новых местах, разблокировать инфраструктуру, начать новую жизнь в экономике, открыть границы для инвестиций и так далее. Положительных сторон тоже немало».
«Серьезный анализ»
«Мы договорились вести диалог в спокойном режиме, Никол Воваевич предложил серьезно проанализировать все направления нашего совместного сотрудничества. Я с этим согласен. Я пригласил его в Москву, чтобы мы без спешки, вместе с нашими специалистами, прошли по всем пунктам.
Там есть и конкретные вопросы. Мы, по сути, арендуем железную дорогу. Есть вопрос ее развития. Инвестиции в такую инфраструктуру зависят от объемов перевозок. Дай Бог, что сейчас, возможно, все пойдет иначе, откроется граница в сторону Турции, в других направлениях, и, возможно, возникнет грузопоток. Но если он возникнет, то эти инвестиции могут сделать все, в том числе и Россия».
Будущее военной базы
«Если Армения считает, что российская военная база в Армении не нужна, мы уйдем прямо завтра. Армения к этому готова? Пожалуйста, мы никому ничего не навязываем. А если армянский народ хочет, чтобы там была какая-то военная «российская часть», мы останемся, будем работать, сотрудничать».