Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, որ հրավիրել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին Ռուսաստանի մայրաքաղաք՝ երկու երկրների միջև համագործակցության և մյուս կոնկրետ հարցերը ամենայն մանրամասնությամբ քննարկելու համար։
«Ես վարչապետ Փաշինյանին հրավիրեցի Մոսկվա, որպեսզի մենք հանգիստ նստենք նրա և մեր մասնագետների հետ միասին, քննարկենք յուրաքանչյուր հարց։ Կան կոնկրետ հարցեր։ Օրինակ՝ երկաթուղին և դրա զարգացումը։ Նման ենթակառուցվածքներում ներդրումները կախված են երթևեկության ծավալներից։ Կա՞ն երթևեկության ծավալներ։ Եթե կան, մենք կներդնենք այն, ինչ ուզում ենք։ Եթե երթևեկության ծավալներ չլինեն, ներդրումներ չեն լինի, և զարգացում չի լինի»,- ասել է նա:
Ավելի վաղ հայտնել էին, որ Բիշքեկում տեղի է ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հանդիպումը, որի ընթացքում քննարկվել են մի շարք հարցեր, այդ թվում՝ ՀՀ-ի Եվրամիությանն անդամակցելու գործընթաց սկսելու և ըստ ռուսական կողմի՝ ԵԱՏՄ-ում անդամակցության անհամատեղելիության մասին հարցը։

Президент России Владимир Путин заявил, что пригласил премьер-министра Армении Николая Пашиняна в столицу России для обсуждения вопросов сотрудничества между двумя странами и других конкретных вопросов.
«Я пригласил премьер-министра Пашиняна в Москву, чтобы мы спокойно сели вместе с ним и нашими специалистами и обсудили каждый вопрос. Есть конкретные вопросы. Например, железная дорога и ее развитие. Инвестиции в такие инфраструктуры зависят от объемов перевозок. Есть ли объемы перевозок? Если есть, мы вложим то, что хотим. Если объемов перевозок нет, инвестиций не будет, и развития не будет», - сказал он.
Ранее сообщалось, что в Бишкеке состоялась встреча премьер-министра Армении Николая Пашиняна и президента России Владимира Путина, на которой обсуждались ряд вопросов, включая начало процесса присоединения Армении к Европейскому Союзу и вопрос о несовместимости членства в ЕАЭС по мнению российской стороны.