Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի որոշմամբ՝ Անուշիկ Ավետյանը նշանակվել է ՀՀ ԷՆ զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահ:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը հրապարակել է Անուշիկ Ավետյանի կենսագրությունը:
Ծնվել է 1987թ․ հուլիսի 23-ին Մարտունի քաղաքում։ 2013-2015թթ․՝ Վրաստանի հանրային կապերի ինստիտուտ, Կովկասյան մեդիայի կառավարման դպրոց, Թբիլիսի, լրագրության մագիստրոսի աստիճան։ 2008-2010թթ․՝ Երևանի պետական համալսարան, Պատմության ֆակուլտետ, Մշակութաբանության բաժին, մշակութաբանության մագիստրոսի աստիճան։ 2004-2008թթ․՝ Երևանի պետական համալսարան, Պատմության ֆակուլտետ, Մշակութաբանության բաժին, մշակութաբանության բակալավրի աստիճան։
2026 թվականի սեպտեմբերի 2-ին նշանակվել է ՀՀ ԷՆ զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահ։
2025-2026 թթ․՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ։ Համակարգել է Հայաստանի միջազգային տնտեսական համագործակցության օրակարգը, այդ թվում՝ բազմակողմ զարգացման հաստատությունների, երկկողմ գործընկերների և միջազգային կազմակերպությունների հետ համագործակցությունը։
2024-2025թթ․՝ Հայաստանում Ամերիկյան առևտրի պալատ, գործադիր տնօրեն։ Ներկայացրել է կազմակերպության և դրա անդամների շահերը ՀՀ կառավարության, ԱՄՆ կառավարության, միջազգային և դիվանագիտական կառույցների, գործարար համայնքի և Պալատի միջազգային ցանցի հետ հարաբերություններում։

By the decision of the Prime Minister of Armenia, Nikol Pashinyan, Anushik Avetyan has been appointed as the head of the Tourism Committee of the RA Ministry of Economy.
The Ministry of Economy of the RA has published the biography of Anushik Avetyan:
Born on July 23, 1987, in Martuni. 2013-2015: Institute of Public Relations of Georgia, Caucasus School of Media Management, Tbilisi, Master's degree in Journalism. 2008-2010: Yerevan State University, Faculty of History, Department of Cultural Studies, Master's degree in Cultural Studies. 2004-2008: Yerevan State University, Faculty of History, Department of Cultural Studies, Bachelor's degree in Cultural Studies.
Appointed as the head of the Tourism Committee of the RA Ministry of Economy on September 2, 2026.
2025-2026: Deputy Minister of Economy of the RA. Coordinated Armenia's international economic cooperation agenda, including collaboration with multilateral development institutions, bilateral partners, and international organizations.
2024-2025: Executive Director of the American Chamber of Commerce in Armenia. Represented the interests of the organization and its members in relations with the RA government, the US government, international and diplomatic institutions, the business community, and the Chamber's international network.