Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի որոշմամբ՝ Անուշիկ Ավետյանը նշանակվել է ՀՀ ԷՆ զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահ:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը հրապարակել է Անուշիկ Ավետյանի կենսագրությունը:
Ծնվել է 1987թ․ հուլիսի 23-ին Մարտունի քաղաքում։ 2013-2015թթ․՝ Վրաստանի հանրային կապերի ինստիտուտ, Կովկասյան մեդիայի կառավարման դպրոց, Թբիլիսի, լրագրության մագիստրոսի աստիճան։ 2008-2010թթ․՝ Երևանի պետական համալսարան, Պատմության ֆակուլտետ, Մշակութաբանության բաժին, մշակութաբանության մագիստրոսի աստիճան։ 2004-2008թթ․՝ Երևանի պետական համալսարան, Պատմության ֆակուլտետ, Մշակութաբանության բաժին, մշակութաբանության բակալավրի աստիճան։
2026 թվականի սեպտեմբերի 2-ին նշանակվել է ՀՀ ԷՆ զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահ։
2025-2026 թթ․՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ։ Համակարգել է Հայաստանի միջազգային տնտեսական համագործակցության օրակարգը, այդ թվում՝ բազմակողմ զարգացման հաստատությունների, երկկողմ գործընկերների և միջազգային կազմակերպությունների հետ համագործակցությունը։
2024-2025թթ․՝ Հայաստանում Ամերիկյան առևտրի պալատ, գործադիր տնօրեն։ Ներկայացրել է կազմակերպության և դրա անդամների շահերը ՀՀ կառավարության, ԱՄՆ կառավարության, միջազգային և դիվանագիտական կառույցների, գործարար համայնքի և Պալատի միջազգային ցանցի հետ հարաբերություններում։

По решению премьер-министра Армении Николы Пашиняна, Анушик Аветян назначена председателем Комитета по туризму Министерства экономики РА.
Министерство экономики РА опубликовало биографию Анушик Аветян:
Родилась 23 июля 1987 года в городе Мартуни. 2013-2015 гг. — Институт общественных связей Грузии, Школа управления медиа Кавказа, Тбилиси, степень магистра журналистики. 2008-2010 гг. — Ереванский государственный университет, факультет истории, отделение культурологии, степень магистра культурологии. 2004-2008 гг. — Ереванский государственный университет, факультет истории, отделение культурологии, степень бакалавра культурологии.
2 сентября 2026 года назначена председателем Комитета по туризму Министерства экономики РА.
2025-2026 гг. — заместитель министра экономики РА. Координировала повестку международного экономического сотрудничества Армении, включая сотрудничество с многосторонними развивающими учреждениями, двусторонними партнерами и международными организациями.
2024-2025 гг. — Исполнительный директор Американской торговой палаты в Армении. Представляла интересы организации и ее членов в отношениях с правительством РА, правительством США, международными и дипломатическими учреждениями, деловым сообществом и международной сетью Палаты.