Թրամփի մեդիայի և տեխնոլոգիաների խումբը օգոստոսի 1-ին գործարկեց իր նոր վճարովի տվյալների ծառայությունը, որը հնարավորություն է տալիս արագ մուտք ունենալ «Truth Social» սոցիալական ցանցի գրառումներին, այդ թվում՝ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և այլ առաջատար հաշիվների գրառումներին:
«Truth API» նոր ծրագրային միջերեսն առաջարկում է ընկերություններին «ուղիղ, լիցենզավորված, իրական ժամանակի մուտք» դեպի պլատֆորմի ամենաարդյունավետ գրառումները, ասաց ժամանակավոր տնօրեն Քևին ՄաքԳուռնը:
Թրամփի @realDonaldTrump հաշիվը «Truth Social» սոցիալական ցանցում ամենամեծն է, որտեղ նա հաճախ հրապարակում է իր կարևոր քաղաքական որոշումները, այդ թվում՝ Իրանի պատերազմին վերաբերող տեղեկությունները:
Այս ծառայության գործարկումը տեղի է ունեցել այն բանից հետո, երբ դեմոկրատ սենատորներ Ադամ Շիֆը և Էլիզաբեթ Ուորենը պահանջել են ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունից ուսումնասիրել, թե արդյոք ընկերությունը խախտում է օրենքը:
«Դա նախագահական պաշտոնի անընդունելի օգտագործում է նրա անձնական շահերի համար, ինչը undermines ամենօրյա ներդրողներին և մեր շուկաների ամբողջականությունը», - ասված է նրանց նամակում:

News | 2026/08/01 14:17
Trump Media and Technology Group launched its new paid data service on August 1, providing faster access to Truth Social posts from President Donald Trump and other top accounts on the platform.
The new API, called "Truth API," is designed to give firms "a direct, licensed, real-time feed of the platform's most market-moving Truths," said interim CEO Kevin McGurn.
While not explicitly naming Trump, the president's @realDonaldTrump account is the largest on Truth Social, often posting his most consequential policy decisions there first, including updates on the war with Iran.
The launch comes after Democratic Senators Adam Schiff and Elizabeth Warren took aim at the new service, urging the SEC to investigate whether the company is violating the law.
"This appears to be an outrageous abuse of the President's office for his personal benefit that undermines everyday investors and the integrity of our markets," they wrote in a letter.