Թրամփի մեդիայի և տեխնոլոգիաների խումբը օգոստոսի 1-ին գործարկեց իր նոր վճարովի տվյալների ծառայությունը, որը հնարավորություն է տալիս արագ մուտք ունենալ «Truth Social» սոցիալական ցանցի գրառումներին, այդ թվում՝ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և այլ առաջատար հաշիվների գրառումներին:
«Truth API» նոր ծրագրային միջերեսն առաջարկում է ընկերություններին «ուղիղ, լիցենզավորված, իրական ժամանակի մուտք» դեպի պլատֆորմի ամենաարդյունավետ գրառումները, ասաց ժամանակավոր տնօրեն Քևին ՄաքԳուռնը:
Թրամփի @realDonaldTrump հաշիվը «Truth Social» սոցիալական ցանցում ամենամեծն է, որտեղ նա հաճախ հրապարակում է իր կարևոր քաղաքական որոշումները, այդ թվում՝ Իրանի պատերազմին վերաբերող տեղեկությունները:
Այս ծառայության գործարկումը տեղի է ունեցել այն բանից հետո, երբ դեմոկրատ սենատորներ Ադամ Շիֆը և Էլիզաբեթ Ուորենը պահանջել են ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունից ուսումնասիրել, թե արդյոք ընկերությունը խախտում է օրենքը:
«Դա նախագահական պաշտոնի անընդունելի օգտագործում է նրա անձնական շահերի համար, ինչը undermines ամենօրյա ներդրողներին և մեր շուկաների ամբողջականությունը», - ասված է նրանց նամակում:

Новая платная служба данных Trump Media начинает работу
Группа Trump Media and Technology запустила свою новую платную службу данных 1 августа, предоставляя более быстрый доступ к постам Truth Social от президента Дональда Трампа и других ведущих аккаунтов на платформе.
Новый API, названный «Truth API», предназначен для предоставления компаниям «прямого, лицензированного, реального потока самых важных Truths платформы», сказал временный CEO Кевин МаГурн.
Хотя Трамп не упоминается явно, его аккаунт @realDonaldTrump является самым крупным на Truth Social, где он часто публикует свои самые важные политические решения, включая обновления о войне с Ираном.
Запуск произошел после того, как демократы-сенаторы Адам Шифф и Элизабет Уоррен призвали SEC расследовать, нарушает ли компания закон.
«Это кажется вопиющим злоупотреблением президентским офисом в личных интересах, что подрывает интересы обычных инвесторов и целостность наших рынков», - написали они в письме.